KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
74 yıl öncesine gittik
74 yıl öncesine gittik
Güncel
20 Kasım 2012 Salı 12:34
  • 1479
  • 0

74 yıl öncesine gittik

Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşının İzmit’e gelişinin 74. Yılı nedeniyle Atatürk Heykeli önünde bir tören düzenlendi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk`ün naaşı, 10 Kasım 1938`de hayatını kaybetmesinin ardından 19 Kasım 1938 tarihinde gemiyle İzmit Garı açıklarına getirilmiş ve Gar`da İzmitliler`in ziyareti için bekletilmişti. O günden 74 yıl sonra Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu üyeleri dün akşam Atatürk Heykeli önünde düzenledikleri anma töreniyle günün önemine dikkat çekti. 

 
İNSANLAR KAYITSIZ
Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu`nun düzenlediği anma törenine CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, DSP İl Başkanı Selman Gürpınar, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, ADD Başkanı Mustafa Küpçü`nün yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu Başkanı Numan Gülşah anma törenine katılan siyasi partiler dışında da bütün kurum ve kuruluşlara davetiye bıraktıklarını belirterek, insanların kayıtsız kalmalarını anlamadığını söyledi. 
 
45 KİŞİ HAYATTA
Atatürk`ün naaşının İzmit`e gelişine tanık olan 45 kişinin hala hayatta olduğunu belirten Gülşah, “Bunlardan ikisi ne mutlu ki benim ailemde. Biz İzmitliler 74 yıl önce ağabeylerimizin, babalarımızın, annelerimizin Atamıza verdiği sözün arkasında olduğumuzu ve daima da olacağımızı bir kere daha haykırmak için burada bulunuyoruz. Mustafa Kemal Atatürk`ün emanet ettiği Cumhuriyetimizi koruyarak daha ileriye götürmek için çalışacağız ve başaracağız. 
 
MEŞALE SÖNMEYECEK
Atatürk`ün kurduğu Cumhuriyeti yok etmeye kalkanlar onun üzerine bir sis perdesi koyarak görünmemesini arzu ediyor olabilirler. Ama bilmeliler ki sis, arkasından doğacak güneşin habercisidir. Atam bilmelisin ki; yaktığın meşale hiç sönmeyecek emanetini sonsuza kadar taşıyacağız” dedi. Kalabalık grup Atatürk heykeli önünde okudukları andın sonrasında dağıldı.    
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ