KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
8 günde yağan yağmur birkaç saatte yağabiliyor
8 günde yağan yağmur birkaç saatte yağabiliyor
Güncel
14 Eylül 2009 Pazartesi 10:47
  • 1319
  • 0

8 günde yağan yağmur birkaç saatte yağabiliyor

Kocaeli Meteoroloji İl Müdürü Ahmet İnci, mevsimlerin yer değiştirdiği ifade ederek, durumu şöyle özetledi: '10 yıl önce toplam 8 günde yağan yağmur, bugün birkaç saatte yağabiliyor'

Röportaj: Selvi ARI

Ahmet İnci. ‘O da kim' diyecek soracaksınız. Evet Ahmet İnci'yi kimse tanımıyor. Hatta bu röportajı yapan kadar ben bile tanımıyordum. Ancak o kentimizde önemli bir görevi icra ediyor. Sizi daha fazla meraklandırmadan söyleyelim. Ahmet İnci, bir dönem kentimizde iz bırakan, kentle birlikte yaşayan, kentin dinamikleri, halkı, basını ile irtibat halinde olan, hatta ve hatta şiddetli yağışların geleceği konusunda bizzat basının karşısına geçerek halkı uyaran ve çok sevilen eski Meteoroloji İl Müdürü Gürkan Say'ın yerine atanan ve 5 yıldır Meteoroloji İl Müdürü olarak görev yapan isim.   Ahmet İnci'yi göreve geldiği günden beri sessizce görevini yapıyor.
***
Basında hiç yer almamış, törenlerde il protokolünde  görülmemiştir. İl müdürlüğü gibi bir görevi icra eden bir kişinin il protokollerinin davetli olduğu toplantılara katılmaması ilginç bir durum. Halbuki kentimizde geçtiğimiz aylarda yaşanan  sel felaketinde biz beklerdik ki İnci, çıkıp yaşanan yağışa dair açıklama yapsın, gelecek günlerdeki hava tahminlerinden bahsetsin, beklenen bir şiddetli yağış durumunda valilikten değil de Ahmet İnci'den bir açıklama gelsin. Bu sadece bizim değil kent kamuoyunun beklentisidir diye düşünüyorum. Çünkü kent kamuoyu bugün Meteoroloji İl Müdürü'nü tanımıyorsa bu büyük bir ayıptır. 
***
Geçtiğimiz aylarda ilimizde yaşanan sel felaketinin ardından önceki günlerde İstanbul'da büyük bir felaket yaşandı ve 31 vatandaşımız sel baskınları nedeniyle hayatını kaybetti. Biz de şiddetli yağışlar hayatımızın bu kadar içine girmişken meteoroloji uzmanı ile konuşmamak olmaz dedik ve Kocaeli Meteoroloji İl Müdürü Ahmet İnci ile bir röportaj yaptık. İnci, yaşanan felaketlerde altyapının ve dere ıslahlarının ne kadar önemli olduğuna dikkat çektiği gibi ‘küresel ısınma'nın dünyanın dengesini bozduğunu da söylemeden geçemiyor. İnci, Meteoroloji İl Müdürlüğü'nün bir hava tahmin istasyonu değil bir klima istasyonu olduğunu vurgulayarak, “Bizler sadece iklim ölçümleri yapıyoruz. Hava tahminlerini bölge müdürlükleri ve genel müdürlüğümüz yetkisi dahilindedir' dedi. Sizlerle birlikte bizim de bizzat tanışmış olduğumuz Meteoroloji İl Müdürü İnci'yi, gelin birlikte dinleyelim.

Ahmet Bey kendinizi tanıtır mısınız?
1964 Düzce Gümüşova doğumluyum. İlk ve ortaokulu Gümüşova'da bitirdim. Liseyi Körfez Tütünçiftlik Meslek Lisesi'nde okudum. 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldum. Evliyim. Çocuğum yok. Üniversiteden mezun olduğum süreçte Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nde kadro doluluğu olduğu için bir süre işimi yapamadım. 1993 yılında Tuzla Emniyet Müdürlüğü'nde idari memur olarak görev yaptım. 1996 yılında ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü bünyesinde Bandırma Askeri Hava Alanı'nda mühendis olarak göreve başladım. Burada 2 yıl çalıştıktan sonra 1998 yılında İzmit Cengiz Topel Hava  Alanı'ndaki meteoroloji biriminde göreve başladım. 2004 yılında görevde yükselme sınavlarına girdim ve İstanbul Kumköy Meteoroloji Müdürü olarak  atamam yapıldı. Burada 6 ay görev yaptıktan sonra 2004 Ağustos ayında ise Kocaeli Meteoroloji Müdürlüğü'ne atandım. Kozluk Mahallesi'nde bulunan müdürlüğümüzün üst katında bana tahsis edilen lojmanda oturmaktayım.
Bu bölüm kutu olacak. başlığın altında, sayfanın sol üstünde olacak. kutunun fotoğrafı da var

HAYIR, HAVA TAHMİNLERİNDE HAYVANLARI KULLANMIYORUZ
Ahmet Bey ben halk tarafından merak edilen bir soruyla başlamak istiyorum. Hava tahminlerini nasıl yapıyorsunuz? Hava tahminleri yaparken hayvanlardan yararlanıyor musunuz?
Bizler tahminlerimizi tamamıyla bilimsel verilere dayanarak yapıyoruz. Tüm dünyadaki istasyonların ölçüm sonuçlarına göre bir hava hareketi haritası çıkarılıyor. Uydular aracılığı ile bulutların hareketlerini ve yoğunluklarını takip ediyoruz ve raporlar çıkartıyoruz. Ayrıca coğrafyanın yükselti değerleri de bizler için önemli olduğundan, yükselti bilgileri için balon uçurma dediğimiz bir olay var. Balonların uçlarına yükselti bilgilerini alan cihazlar bağlayarak uçuruyor, yerin yükselti değerlerini öğreniyoruz. Ülkemizde İstanbul, Ankara, Zonguldak ve Balıkesir'de radarlarımız var. Bu radarlarla gelecek yağışı 5 saat önceden tahmin edebiliyoruz. Tüm bunların birleşiminden 1 gün ve 1 haftalık tahminler yapılıyor. Şu ana kadar hayvanlardan hiç yararlanmadık. Ancak şubat ayında cemre düşmesi denen olay var. Halk arasında cemre düşünce havalar ısınacak denir. Bu doğrudur. Havaların sınmasıyla cemrenin düşmesi hemen hemen aynı zaman denk gelir. Cemre havanın ısınacağının habercisidir.

10 YILDA MEVSİMLER KAYDI
Hava şartlarının ani değişimler göstermesini neye bağlıyorsunuz? Geçtiğimiz yaz kuraklık çekerken bu yaz yağışlarla boğuşuyoruz. Sizce aşırı yağışların sebebi nedir?
Son 10 yıldır mevsimlerde bir kayma söz konusu. Kış mevsimi yaz mevsimine, yaz mevsimi ise kış mevsimine kaymış durumda. Bahar ayarlarında ise bir kısalma söz konusu. Normalde 3 aylık bir bahar dönemi varken bahar sadece bir ay sürüyor ve neredeyse birden kış mevsimine birden yaz mevsimine giriyoruz. Tabi bunun en büyük nedeni küresel ısınma denen ve dünyaca kabul edilen olgu. Atmosfere salınan gazlar. Sanayinin gitgide büyümesi ise bu gazları artırıyor. Bu sebeple yıllık ortalama sıcaklıklar artmış havanın dengesi bozulmuştur. Nükleer denemelerin de dünyanın dengesini alt üst ettiğini düşünüyorum. 

YILLIK SICAKLIK ORTALAMASI ARTTI
Kocaeli'nin yıl içinde ortalama hava sıcaklığı nedir?
Kocaeli'nin yıllık ortalama sıcaklık değeri 14.7 derece iken bu rakam 10 yıllık süre zarfında 15.7 dereceye kadar çıkmıştır. Mesela size geriye doğru son 10 yıllık değişim tablosunu vermek istiyorum. 2008 yılında 15.7, 2007 yılında 15.6, 2006 yılında 15.0, 2005 yılında 15.1, 2004 yılında 15.2, 2003 yılında 14.5, 2002 yılında 15.3, 2001 yılındaki bu yıl geçirdiğimiz en sıcak  yıllardan biriydi 15.9 derece. Deprem yılında ise yani 1999'da 15.7 derecelik bir yıllık sıcaklık ortalaması varmış. 2009 yılında ise henüz yıllık bir veri yok. Ancak ay bazında ağustos ayı mevsim normallerinde seyretmiş, temmuz ve haziran ayı sıcaklıkları  mevsim normallerinin üzerinde. Yağış rejiminde bir düzensizlik söz konusu. Türkiye çok düzenli bir yağış rejimine sahip değilken düzensizlik gitgide artmaktadır. 8 günde almamız gerek yağış miktarını 1 günde birkaç saat içerinde alıyoruz. Tabi bu durum da sel felaketlerinin yaşanmasına sebep oluyor.

Kocaeli'nin en fazla yağış alan bölgesi  neresi?
Kocaeli'nin Kartepe etekleri; Suadiye, Maşukiye, Arslanbey, Acısu, Derbent, Uzunçiftlik, Uzuntarla gibi bölgeleri en çok yağış alan yerler. Bu yerlerin bu kadar yağış almasında Samanlı Dağları'nın büyük etkisi var. Bu bölgede bulutlarda bir yoğunlaşma oluyor.

Kocaeli en çok yağışı hangi yılda aldı?
Kentimiz 1997 yılında 1180 kg yağış aldı. 1997 yılının ağustos ayında metrekareye 234.4 kg yaşış düşerken temmuz ayında 219. 3 kg, sonbahar aylarından ekimde  ise 219.3 kg yağış düştü. En yakın tarihte ise 2005 yılı içerinde ilimiz 1020 kg yağış alarak tarihe geçti. 
 
ÖNCE ALTYAPI LAZIM
Depremden korunmanın yolu sağlam yapılar iken sel felaketinden korunmanın yolu nedir? Yerel yönetimlerin sel felaketine karşı alması gereken önlemler nelerdir?
Sel felaketinden bir kentin etkilenmemsi için öncelikle alt yapının çok iyi olması lazım. Yüksek bölgelerdeki sel sularının aşağı bölgelere ulaşmadan mazgallar takılarak yağmur kolektörleri aracılığıyla denize ulaşmalı. İzmit'in pek çok yeri asfalt. Bu yüzden yağmur suları toprağa işlemiyor. Dolayısıyla yağmur kolektörleri büyük önem arz ediyor. Düz yerlerde yani otoyol ve şehir merkezinde altyapının çok iyi olması gerekiyor. Çünkü yağmur suları aşağı bölgelere ulaşınca deşarj edilmesi mümkün olmuyor. Kocaeli'de altyapı çalışmaları yönünden son yıllarda büyük bir iyileşme var. Ancak halen kolektörlerin döşenmediği yerler de mevcut. Bunu 5 Temmuz'da yağan yağmurla birlikte daha iyi gördük. İstanbul bizlere kötü bir örnek olsa da herhangi bir sel felaketine karşı  Büyükşehir Belediyesi hazır durumda.

İKLİMSEL ÖLÇÜMLER YAPIYORUZ
Peki vatandaşlar bireysel olarak kendilerini sel felaketine ya da herhangi bir yıldırım düşmesine karşı nasıl korumalı?
Yıldırım ve keza şimşek dediğimiz hadise çok kuvvetli bir elektrik boşalmasıdır. Yıldırım ve şimşek düşmesi anında evlerdeki ve işyerlerindeki elektrik aksamı herhangi bir çarpmaya veya yangına karşı derhal kesilmelidir. Üzerimizde taşıdığımız cep telefonları da bir alıcı ve verici konumunda olduğu için yıldırım düşmesi anında tehlike arz ediyor. Cep telefonları kapatılmadır bana göre. Eğer vatandaş yağmura, yıldırım düşmesine dışarıda  yakalandıysa asla ağaç altına girerek korunmaya çalışmamalı. Çünkü ağaçlar yıldırım ve şimşeğe hedeftir. Yıldırım düşmesi anında kişi sığınacak bir yer bulamadıysa hedef olmamak için kuytu bir yerde eğilerek beklemelidir. Araç içinde isek asla aracı terk etmemeliyiz.

Hava tahmin raporları kimi zaman tutmuyor. Yağmur yağacak diye meteorolojiden bilgi geliyor. Ancak beklenen olmuyor. Tahminlerdeki sapmalar neden kaynaklanıyor?
Öncelikli şu iyi bilinmeli ki Kocaeli Meteoroloji Müdürlüğü bir hava tahmin istasyonu değil. Bir klima istasyonu. Nem, rüzgar ve sıcaklık oranlarını çıkartıyor aylık, yıllık bazda toplayarak  genel müdürlüğümüze gönderiyoruz. Biz burada sadece iklimsel ölçümler yapıyoruz ve Ankara'daki genel müdürlüğümüze gönderiyoruz. Hava tahminleri İstanbul Bölge Müdürlüğü'müzce ve genel müdürlüğümüzce yapılıyor. Onlar otomatik meteoroloji  gözlem istasyonlarından uydu aracılığıyla aldıkları veriler doğrultusunda tahmin raporları çıkartıyor ve bizlere gönderiyor. Tüm illerde meteoroloji müdürlükleri iklimsel ölçümler yapar. Sadece genel müdürlüğümüz ve bölge müdürlüğümüz tahmin yapabilir. Yaz aylarında hava tahminlerinde ufak sapmalar olabilir. Çünkü sıcaklığın ve nemin etkisi ile bir yere yağış düşebilirken birkaç kilometre uzağındaki bir yerde hiç yağış olmayabilir. Biz genel müdürlüğümüzce bize gönderilen ve kendimizin de depoladığı raporları sel felaketinden aracı zarar gören vatandaşlarımıza veriyoruz. Kimi vatandaşlarımızın zarar gören aracı için sigorta şirketleri belge talep ediyor. Vatandaşlarımız bunları bizden temin edebilir. Tabi belirli bir ücret karşılığında.

İklimsel ölçümler yapmak için yeterli teknolojik donanıma sahip misiniz?
Elbette yeterli teknolojik donanıma sahibiz. Bizim Gölcük Tersane Komutanlığı'nda, Cengiz Topel Hava Alanı'nda İzmit'te ve Gebze'nin kuzeyinde birer adet insansız Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu'muz var. Daha önce insan gözüyle ölçtüğümüz değerleri şimdi otomatik olarak ölçüyoruz. Ve otomatik  meteoroloji gözlem istasyonu otomatik olarak ölçtüğü değerleri uydu vasıtasıyla Ankara'daki genel müdürlüğümüze gönderiyor.  Nem oranını ölçmek için  buhar havuzumuz, rüzgarın yönünü ve hızını ölçen anomometre, güneşlenme süresini ölçen helyografımız, 2 adet yağış ölçerimiz bulunuyor. Teknolojiyle birlikte insan katkısı aza inmiş durumda. İnsan katkısı azalınca hata oranı da düşüyor. Kartepe'nin zirvesinde 24 saat yayın yapan Meteor FM adında radyo verici istasyonumuz var. Önemli hava olaylarıyla hava tahminlerini sürekli olarak yayınlıyor. 103.0 FM bandından yayın yapıyor.

Önünüze koyduğunuz hedefler nelerdir? Ne gibi çalışmalar yapacaksınız?
Öncelikle il bazında vatandaşlarımızın rahatlıkla ulaşıp her tülü bilgiyi alabilecekleri bir web sitesi kurmayı önümüzdeki hedefler arasına koyduk. Genel müdürlüğümüzün böyle bir sitesi var, aslında hiçbir il müdürlüğünün web sitesi yok ancak biz bunu programımıza alcağız. Genel müdürlüğümüze Kandıra ilçemiz için bir Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu için talepte bulunduk. Genel merkezimiz kabul etti. Yakın zamanda oraya bir istasyon kuracağız.

KANDIRA VE KARTEPE'DE OTOMATİK METEOROLOJİ GÖZLEM İSTASYONU

-Neden Kandıra?
Çünkü Kandıra'ya dair hava tahmini verilerine ulaşamıyoruz. Bu sayede Kandıra'yı da yakın takibe almış olacağız. Yine Kartepe'de kar yüksekliği, hava sıcaklığı, nem ve rüzgar bilgilerini ölçen Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kuruldu, henüz ölçümlerine başlamadı. 
Dilovası, Körfez ve Karamürsel için de talebimiz oldu ancak bu tür işler bütçe gerektirir. Genel merkezimiz bütçe ayıramayacağını söylediği için mümkün olmadı. Personelimizin daha profesyonel olması konusunda eğitim çalışmaları yapıyoruz. 3 teknik ben ve 3 de idari personel olmak üzere 7 kişi görev yapıyoruz. Önümüzdeki  hedeflerinden birisi de evrak akışı konusunda daha hızlı olmak için ıslak imzanın kaldırılarak yerine otomatik imzanın yürürlüğe girmesi çalışması. Bununla ilgili genel merkez düzeyinde çalışmamız var.

İstanbul'da 31 kişinin hayatına mal olan sel felaketini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bir ihmal söz konusu mu?
Her şeyden önce yaşanan felaket bizleri çok üzdü. Sel nedeniyle insanların hayatını kaybetmesine alışık değiliz. Kimse bu kadar büyük bir felaket beklemiyordu. Dünyaya karşı da bir mahcubiyet oldu. Ama gördüğüm kadarıyla dere ıslah çalışmalarında bir eksiklik vardı. Bu da gösteriyor ki yerleşim birimlerine yakın dereler acilen ıslah edilmeli ve mazgallar temizlenmeli. İstanbul'da 31 kişinin hayatına mal olan sel felaketiyle suyun kuvvetinin hiçbir şeyi tanımadığını da görmüş olduk. Bize büyük ve kötü bir ders oldu.

Bu yıl nasıl bir kış bizi bekliyor. Geçtiğimiz kış mevsimlerinde ne doğru düzgün kar görebildik ne de güneş. Bu yıl aynı şey mi olacak?
Şimdiden net bir şey söylemek pek mümkün değil. Ancak yağışlarda bir sıkıntı olmayacak. Bu yıl kar yağışlarının normal seyrinde olabileceğini düşünüyoruz. En azından tahminlerimiz o yönde. Hava sıcaklıkları olması gereken düzeyde olacak.

EN BÜYÜK SEL BASKININI 13 AĞUSTOS 2001'DE YAŞADIK;
Peki Kocaeli'de geçmiş dönemlerde en büyük sel felaketi ne zaman yaşandı?
13 Ağustos 2001 günü mahalli saatle 14.21'de başlayan yağış 17.28'e kadar devam etmişti. Bu saat aralığında yağan yağmur 125,8 kg olmuştur. Gelen şiddetli yağış İzmit merkez, Derince, Körfez, Gölcük, Karamürsel, Gebze ilçeleriyle Yuvacık beldesinde sele dönüşmüştü. Sel sonucunda yüzlerce ev ve işyeri sular altında kalmış, kent merkezinde bazı araçların sel sularında sürüklendiği, araçların yollarda kaldığı, parke ve kaldırım taşlarının yerlerinden söküldüğü tespit edilmiş büyük çapta maddi hasar oluşmuştur. Yaz yağışları gök gürültülü sağanak şeklinde olduğu için kısa sürede büyük alanları etkiliyor.

 


Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ