KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Sapanca’da saklı bir cennet: Natürköy
Sapanca’da saklı bir cennet: Natürköy
Yaşam
16 Nisan 2010 Cuma 23:58
  • 25810
  • 24

Sapanca’da saklı bir cennet: Natürköy

Doğanın binbir rengini görmek, gerçekten yaşadığınızı hissetmek ve tabiri caizse dünyadaki cennete adım atmak istiyorsanız, ''Natürköy’e mutlaka uğrayın'' deriz. Burası, gerçekten saklı bir cennet.

Bizim Yaşam`ın sorumlusu Zeynep Akar`ın tavsiyesi üzerine, bir Pazar günü yolumuz, Sapanca`da geçtiğimiz yıl hizmete başlayan, saklı cennet Natürköy`e düştü. Cennet diyerek abarttığımı düşünmeyin sakın. Eminim gittiğiniz zaman siz de benimle aynı fikre varacaksınız. Çünkü Natürköy, barındırdığı binbir rengin yanı sıra muhteşem havası, gürül gürül akan şelalesi, cıvıldayan kuşları, hışırdayan ağaçları, ördekleri, göletindeki balıkları ve daha bir çok özelliğiyle sizi şehrin gürültüsünden ve karmaşasından uzaklaştıracak. Kısacası, başınızı dinleyecek, keyif yapacak ve ailenizle, sevgilinizle ya da dostlarınızla doyasıya zaman geçireceksiniz.  Adı gibi, kendisi de minik bir köy.

Milyonlara mal oldu
Sami Şahin tarafından Mahmudiye Köyü Dereiçi Mahlallesi Sapanca`da, 40 dönüm arazi üzerine, yaklaşık 3 milyon TL harcanarak geçtiğimiz yıl kurulan bu cennet, en kısa zamanda İstanbul, Adapazarı ve tabiî ki İzmitlilerin uğrak yeri olacak diye düşünüyorum.
Aslında, Tülay Duran`la birlikte yola koyulduğumuzda nasıl bir yerle karşılaşacağımızı pek bilmiyorduk. Natürköy`ü görür görmez, ikimiz birden ‘Nasıl yani burası mı Natürköy?` dedik. Manzara o kadar güzeldi ki, arabadan inince önce fotoğraf makinemizle bol bol birbirimizin fotoğrafını çektik.

Ardından, işletmenin sıcakkanlı, güler yüzlü işletmecisi Sami Şahin`le konuşmaya sıra geldi ama Sami Bey kısa bir süre için işletmeden ayrılmak zorunda kalınca, biz de onu beklerken Natürköy`ün tanıtım broşürünü incelemeye başladık.

DOĞAYLA HAVANIN UYUMU

Size kısaca bu bilgileri aktarmak istiyorum. Maşukiye, Sapanca ve Pamukova arası, dünyada çok az görülen, aynı zamanda Türkiye`de ikincisi olmayan klimatik bir iklime sahipmiş. Bu bölgeyi farklı kılan en önemli özellik, havadaki nemle oksijenin bitkilere uygunluğu, Sapanca gölünün etkisi ve topraktaki tuz oranın düşük olmasıymış. Bu özellikler bitkilerin yapraklarının daha canlı renklerde olmasını sağlıyormuş. Peki, bu 40 dönümlük arazi içindeki bitkiler neler? Hemen sayalım; kastarcı eriği, ceviz, çam, ormangülü, muşmula, defne, karayemiş, kocayemiş, berbiş, yukka, ateş dikeni, poteras, tafla ve liksütnü sadece bir kaçı.
Doğa harikası bu köy yöresel tatları, bakmaya doyamayacağınız yemyeşil bitki dokusuyla sizi sarıp sarmalıyor.

 KÜTÜKTEN EVLER YAKINDA

Ziyaretçilerine doğanın bütün güzelliklerini yaşatmak için hizmete açılan bu minik ama bir o kadar güzel köy, kır düğünü yapmak için çok uygun -ki genç kızların en büyük hayali budur-Dileyen, barbekü ve mesire alanlarında ailece mangalın keyfini çıkarıyor, arzu eden gölette küçük bir gezinti yapıp, yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapabiliyor ya da mini futbol sahasında  futbol oynayabiliyor. Tabii, Natürköy bu aktivitelerle sınırlı değil. Projenin ikinci etabında seminer ve toplantı salonları, kütükten yapılmış evlerde konaklama imkanı da hizmete açılacak. Kısacası Natürköy`den ayrılmak istemeyeceksiniz.

KENDİ BALIĞINIZI TUTACAKSINIZ

Sıra geldi, bu yemyeşil vadinin mimarı Sami Şahin`le sohbete.  Bundan tam 20 yıl önce, yine Sapanca`da Küçük Evim adlı restoranı açarak, bu sektöre sadece 3 masayla girmişler. Şahin, “Natürköy`ü kurmak 6 yılımı aldı ve nihayet geçtiğimiz yaz faaliyete geçtik. Hedefim, burada küçük bir köy yeri yapmak. Yani restoranı ve konaklama yerleriyle insanlar buraya geldiğinde birkaç gün kalabilsin, dinlensin istiyorum.” diyor ve devam ediyor: ”Mahmudiye Deresi`nde gölet oluşturarak içine balık attık. Bu balıkları çoğaltacağız ve buraya gelen insanlar kendi balıklarını kendileri tutacaklar. Bunun yanı sıra gelecekte bu bölgede atla gezinti sahası, hayvan barınakları, botanik eğitim bahçesi de olacak. Kendimizi sürekli büyütecek ve doğayı insanla buluşturacağız.”

NATÜRKÖY`DE YEMEK KEYFİ

Tabii,  bir seferde 2 bin kişiyi ağırlayabilen Natürköy sadece gidip gezeceğiniz bir yer değil. Hani derler ya “Temiz hava insanı acıktırırmış”,  gitmişken kuş cıvıltıları arasında kahvaltınızı, öğle ya da akşam yemeğinizi de yemek isteyeceksiniz. Ördeklerin gerinerek kanat çırptığını, balıkların göletin içinde oradan oraya savrulduğunu seyrederken, yaklaşık 50 çeşit serpme köy kahvaltınız, yaprak sarmanız, kırmızı ya da beyaz et yemekleriniz, ızgaranız sizin için hazırlanmış olacak.

Natürköy`de fiyatlar

• Natürköy`de kahvaltı keyfi için kişi başına 20 TL`yi gözden çıkarmanız gerekiyor.
• Kırmızı ya da beyaz et yemekleri ve kuzu ızgaranın fiyatı ise 20 ile 30 TL arasında değişiyor.

Ulaşım:

Peki, Natürköy`e nasıl gideceksiniz? Hemen onu da tarif edelim:
Ya Sapanca Arifiye otoban çıkısından sadece 2,5 kilometre vadiyi çıkacaksınız, ya da  Mahmudiye Köy Muhtarlığının hemen  yanından -ki burada tabela var- yukarı doğru çıkacaksınız .

 

Evliya Çelebi Sapanca`yı nasıl anlatmış?

‘`Sapanca Gölü`nün çevresi 24 mil`dir. Dört çevresinde kasaba gibi yetmişaltı köy vardır. Cümle halkı bu halicin suyundan içtiklerinden yüzlerinin rengi kırmızıdır.
Ürünleri çok ise de bağları yoktur. Bahçeleri hadden aşkındır. Bu gölün kenarında bir tür kavun ve karpuz olur ki, ancak ikisini bir eşek çekebilir. Bu köy içinde seksen pare (parça) kayık ve çırnaklar (tahıl kayığı) vardır ki, köyden adam, kereste ve eşya götürürler. Bu gölde bulunan yetmiş seksen çeşit balıktan avlanıp kar ederler. Alabalığı, sazan balığı, turna balığı gibi tatlı su balıkları gayet lezzetli olur. Gölün derinliği ekseri yerlerinde yirmi kulaçtır. Suyu gayet saf ve berraktır. Kıyısında olan köylerin kadınları elbise yıkadıklarında asla sabun sürmezler. Bu köyün doğusunda iki kilometre uzaklıktan Sakarya Nehri geçer. Kocaeli`de İrva Kasabası kenarında Karadeniz`e dökülür.Sakarya azıcık bir himmet ile bu göle akıtılabilir.
Bu göl izmit Körfezi`ne üç saat kadar yakın olduğundan, ayağı İzmit Tuzlası önünde deryaya karışır. Hatta bir asırda bu gölü İzmit Körfezi`ne akıtmak için yüzbinlerce kazma ve çapalı ırgat toplattırılmış ise de, İzmit halkının buna `Bir çok hazineler ve Nuh ömrü gerektirir` diye gevşeklik göstermesi işin tamamlanmasına engel olmuş. Ama Sakarya Nehri bu göle, bu göl de İzmit Körfezi`ne karıştırılsa, Bolu`ya kadar beş konaklık yer mamür olurdu. İstanbul gemileri Bolu`ya yetişir ve İstanbul`da bir tahta üç akçeye, bir kantar odun beş akçeye olup hayratı büyük olurdu``
Selvi ARI & Tülay DURAN

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ