KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Açılım için ezber bozan anket!
Açılım için ezber bozan anket!
Güncel
09 Ekim 2009 Cuma 10:12
  • 944
  • 0

Açılım için ezber bozan anket!

Kürt açılımı tartışmaları sürüyor. Peki Güneydoğu'daki vatandaş ne diyor? Bölgede yapılan anket ezber bozacak cinsten;

Kamuoyunda “demokratik açılım”la ilgili tartışmalar sürerken, Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) “Güneydoğu Sorununun Sosyolojik Analizi” adlı bir rapor hazırladı.

Aralarında Emekli Büyükelçi ve eski Bakan İlter Türkmen, Onursal Yargıtay Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk, Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlter Turan, Emekli Oramiral Salim Dervişoğlu gibi isimlerin bulunduğu BİLGESAM`ın yaptığı anket çalışması, Güneydoğu`da 8607 kişiyle gerçekleştirildi.


ANADİLLERİ KÜRTÇE, ZAZACA, ARAPÇA, TÜRKÇE

Ankete katılanların yüzde 56.2`sinin ana dili Kürtçe, yüzde 33.4`ünün Türkçe, yüzde 5.4`ünün Zazaca ve yüzde 4.7`sinin Arapça...

Tartışmaların yaşandığı bu süreçte yapılan anketin sonuçları çok ilginç. Anketi yapan uzmanlar da raporu “Ezber bozan çalışma” olarak yorumluyor...


TC VATANDAŞI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM

Ankete göre;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum Yüzde 81,

Türklerle Kürtler, Zazalar ve Arapların ortak bir geleceği vardır Yüzde 76,80

Abdullah Öcalan Kürt halkının lideridir Yüzde 26,34

Bağımsızlık isteyen Kürtler Yüzde 9.9,


BÖLGEDE KÜRT SORUNU YOK, KÜLTÜREL VE EKONOMİK SORUN VAR

BİLGESAM Başkanı Dr. Atilla Sandıklı: Bu çalışma Türkiye`de ezber bozan bir çalışma. DTP`nin Kürtlerin temsilcisi olduğu, Abdulah Öcalan`ın Kürtlerin lideri olduğu ve bağımsızlık istedikleri gibi konuların doğru olmadığını açıkça gösteriyor. Bugüne kadar yanlış bilgilerle kamuoyuna bazı bilgiler aktarılıyordu. Ancak bu raporda bu yöndeki bilgilerin doğru olmadığını ortaya çıkardık. Güneydoğu`da güvenlik tedbirleri ve terörle mücadeledeki faaliyetler, bölgede sadece Kürtler`de yüzde 51 oranında ayrımcılık algısına yol açmış. Ancak bu ayrımcılık algısı etnik ayrımcılık değil. Etnik ayrımcılıktaki oran yüzde 20`lere kadar düşüyor. Bağımsızlık isteyenlerin oranı en fazla Kürtlerde ancak o da yüzde 10`un altında kalıyor. Çalışmadan çıkardığımız sonuç, Güneydoğu`da temel sorunun kültürel, ekonomik ve eğitim ile ilgili olduğu. Bu sorunlar bölgede Kürt sorunu diye algılanıyor.


DTP VE PKK'NIN İDDİALARI YIKILDI

Emekli Büyükelçi Özden Sanberk: Ülkemizde bugüne kadar ifade özgürlüğündeki sorunlar, Güneydoğu`da kapsamlı araştırmalar yapılmasını engelledi. Ancak bu çalışma Güneydoğu halkının tam olarak ne istediğini gözler önüne seriyor. Türkiye`nin birbiriyle kaynaşmış olduğunu anlatan raporda, PKK`nın ve DTP`nin yaptığı propagandaların gerçeklerle bağdaşmadığı açıkça ifade ediliyor. Kürtler bunu istiyor veya şunu istiyor dedikleri zaman yekpare bir durum gibi gösteriliyordu. Bu araştırma bunu yıkıyor. PKK`nın ve DTP`nin iddiaları yıkılıyor. PKK bir terör örgütü ve kendi görüşlerini korku salarak, şiddete başvurarak yayıyor. DTP ise aynı görüşleri savunuyor. Ancak şiddete başvurmadan bunu yapıyor. PKK`yı da kınamıyor. Ancak mecliste kalması son derece önemli. Çünkü meclis en uç fikirlerin temsil edildiği bir yerdir. DTP, bu nedenle parlementoda kalmalı. Bu raporda, çoğulcu, katılımcı ve sosyal içerikli bir demokrasi idealine yaklaştığımızda, Kürt sorununun demokratik çözümüne yaklaşmış olacağımızı görüyoruz. Türkiye`de tüm Kürt vatandaşlarımızın, vatandaşlık haklarından yararlanmaları gerekiyor.


DTP SEÇMENİ DE PARTİYE GÜVENMİYOR!

Araştırmada en ilginç veriler Alevi vatandaşlarla ilgili. Anketin sonucuna göre 4 Alevi`den 3`ü devlete güvenmiyor

Devlete güven: %27.87

Güvenlik güçlerine: %34.72

PKK-Öcalan`a güven: %19.97

DTP milletvekillerine: % 42.89

Araştırmayı yapan uzmanlar, en büyük kırılmanın Alevi vatandaşlarında olduğunun altını çizerek, şu uyarıda bulunuyorlar: “Bu sonucun çeşitli nedenleri ve tarihsel arka planı olmakla birlikte, bu kitleye gerekli ilgi ve şefkat gösterilmesi zorunluluktur.”


DTP'YE GÜVEN DE YOK

DTP seçmenin 3`te biri DTP`ye güvenmiyor

Devlete güven: %34.8

Güvenlik güçlerine: %30.5

PKK-Öcalan`a güven: %52.5

DTP milletvekillerine: %70.2

DTP`ye oy verenler arasında, 3 kişiden biri DTP`li vekillere güvenmiyor ama oy veriyor. Yine DTP`ye oy verenlerin yarısı PKK-Öcalan`a güvenmiyor. Araştırmayı yapan uzmanlar, “Bunun anlamı, DTP`ye oy veren PKK`lı değil ve Öcalan`a güvenmiyor” diyor.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ