KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Adalet Bakanlığı’na şikayet edildim
Adalet Bakanlığı’na şikayet edildim
Güncel
01 Aralık 2010 Çarşamba 11:38
  • 2071
  • 7

Adalet Bakanlığı’na şikayet edildim

Ticari başarısının siyasi rakipleri tarafından dikkat çektiğini belirten Erkan İşler, bu nedenle Adalet Bakanlığı’na şikayet edildiğini söyledi

Su zammını eleştirdiği için İSU Kandıra Şube Müdürlüğü görevinden alınan Kandıra Belediye Meclisi`nin AKP`li üyesi Erkan İşler, yaşanan olayları ilk defa gazetemize anlattı. 15 yıllık belediyecilik yaşantısının 15 günde bittiğini belirten İşler, yanlış yapılan herşeyin karşısında olduğunu söyledi.
***
5 yıllık şube müdürlüğü görevinde kullanmadığı toplam 6 aylık iznini yapan İşler, daha sonra belediyeye dönmeyerek emekli olduğunu söyledi. İlçede siyasi rekabetin fazla olduğunu kaydeden İşler, ticari işletmelerinden dolayı kendinisini çekemenlerin de bulunduğunu vurguladı.
***
AKP`nin Kandıra`daki sivri dilli siyasetçisi İşler, kazançlarının göze batmasından dolayı Adalet Bakanlığı`na kadar şikayet edildiğini belirterek, yaşadığı en acı olayın bu olduğunu söyledi. Gazetemize adeta içini döken Erkan İşler`le görevden alınması, meclisteki muhalif tavrı ve İSU çalışmaları hakkında konuştuk.Belediye ve siyaset hayatınız nasıl başladı?

-1994 yılında aktif ticarete ve 1995 yılında da belediyecilik hayatına başlangıç yaptım. Sırasıyla özel kalem, satın alma ve fen işleri amirliği gibi görevler yürüttüm. 2005 yılında Büyükşehir kadrolarına geçiş yaptık. Ardından da Kandıra`da yeni kurulan İSU Kandıra Şube Müdürlüğü görevini üstlenerek, 5 yıl boyunca kurumun oturması ve kurumsallaşması için çalıştım. Kandıra merkez ile 93 köyün su ve kanalizasyon gibi çok önemli fakat eksik kalmış ayaklarının projelendirilerek hayata geçirilmesi için çalıştım. Dönemim içersinde özellikle köylerde iş makinesi taleplerine ciddi olarak yardımcı oldum. 2009 belediye seçimlerinde AKP`den meclis üyesi olarak seçildim.

Ticari işletmelerinizin olduğu biliniyor, neler yapıyorsunuz?
-Bir çok işle uğraştım, fakat şu an yurt ve otel işletmeciliğiyle uğraşmaktayım. Üniversite öğrencilerine yönelik 2 adet yurt sahibiyim. Açıkça söylemem gerekirse yurtların mülkleri bana ait değil, ben buraları kiralayıp yatırım yaptım ve işletmekteyim. Önümüzdeki süreçte yine Kandıra`da yeni ticari faaliyetler planlamaktayım.

RAKİPLERİM KOZ OLARAK KULLANDI

AKP`den belediye meclis üyesi seçilmenize rağmen görevden alındınız. Nedenlerini anlatır mısınız?
-Meclis toplantısında su zammı konuşuluyordu. Belediye meclis üyeleri adına söz alarak bu zammın yanlış olduğunu ve vatandaş tarafından tepkiyle karşılanacağını söyledim. BU siyasi rakiplerim tarafından koz olarak kullanıldı. Aradan geçen 15 gün içerisinde şube müdürlüğü görevinden alındığım belirtilerek, asıl kadrom olan Büyükşehir İdari İşler birimine dönüş yapmam istendi. Bunu duyunca 5 yıllık dönemde kullanmadığım toplam 6.5 aylık iznime çıktım.
İzin günlerimin bitiminin ardından 14 Kasım tarihinde 15 yıllık belediyecilik hayatımı noktalayarak, emeklilik işlemlerimi başlattım. Tabi yaşımızın dolmasını bekleyecek olsak da genç emekliler kervanına katıldım diyebilirim.

Görevde bulunduğunuz süre içerisinde İSU`da neler yaptınız?
-Kandıra`da görev yaptığım bu süre içerisinde yeni imar yollarının açılmasını sağladım. Ayrıca pazaryerinden mezbahaya kadar bir çok projeye imza attım. Özellikle İSU döneminde suyun akmadığı bir ilçede yeni su kaynaklarını işletmeye sokturdum. 22 milyon metreküplük baraj planı oluşturduk. Kısacası dönemimde Kandıra`da altyapı adına atılabilecek bütün adımlar atıldı. Bir çoğu kısa bir sürede tamamlanacak.

BEN AYIP EDİYORUM

Belediyecilik döneminde ticari işleriniz konusunda ithamlara hedef oldunuz. Siz kendi açınızdan bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
-Bürokrat olduğumdan bu zamana kadar benim de soramadığım bir çok soru bulunuyor. Mesela özgür bir birey olarak insanların yatırım yapmalarının hukuksuz bir yanı mevcut mu? 7 yaşından itibaren su satmak zorunda kalan insanların bugün geldikleri noktada bu kazançlarını hangi zorluklarla kazandıklarını bilir misiniz? Para kazanmak amacıyla 8 aylık hamile eşinizi kebap salonunuzda gecenin 12`sine kadar bulaşık yıkamak zorunda bırakmanın bir erkek için ne demek olduğunu bilir misiniz? Evet. İtiraf ediyorum ben ayıp ediyorum, bunları yaptım. Kamu personeli olmam yanında ticari bir takım yatırımlar yaparak hem kendim ve ailem için bir şeyler yapmak istedim. Bana ait olan her işletmenin başında işini bilen insanlar oturuyor, ben sadece gözetmenlik yapar, hesap sorarım. Kamuda yaptığım işlerde gecenin 3`ünde dahi telefonum açık oldu. En küçük sıkıntıda muhtar ve vatandaşlar beni rahatlıkla arayabildi. Güzel Kandıra`da yandığım da bu zaten. Çalışanın ve üretenin kolundan, bacağından çekerek durdurmaya çalışıyorlar.

Kandıra`nın turizmi açısından ne düşünüyorsunuz
-Kandıra için turizm elbette önemli. Kandıra 2006 yılında  turizm bölgesi ilan edilmiş olmasına rağmen şimdiye kadar pek yatırım yapılamadı. Özellikle yaz aylarında yoğun talep alan deniz sahillerimiz insanların geçim kaynağı olmasının yanında, köylümüzün tüm mamüllerini sattığı bir pazar haline geldi. Turizmi iklimden dolayı üç aylık bir aktivite olarak düşünmemek gerektiği inancındayım. Farklı aktivitelerle turizm kış aylarında da canlandırılarak sezon uzatılabilir.

AKP`Lİ OLMAKTAN GURUR DUYDUM

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan`ın meclis toplantılarında almış olduğu bazı kararlara muhalefet ettiğiniz biliniyor. Aynı partiden olmanıza rağmen neden muhalefet yapıyorsunuz?
-AKP`li olmaktan her zaman gurur duydum. Siyasete yine AKP`de devam edeceğim. 15 yıllık belediyecilik geçmişime ve tecrübelerime dayanarak, Kandıra halkı adına yanlış gördüğüm her şeyin karşısında olurum. Alınabilecek ya da alınmaya çalışılacak her yanlış şeyin ve yanlışı yapan kişinin karşısında olmak benim görevim. Herkes hata yapabilir önemli olan doğruyu bulmak. Mecliste alınan kararlarda ben tek oya sahibim. Diğer meclis üyeleri de demek ki bir yanlış görmüşler ki hayır oyu vermişler. Kararı sadece ben vermiyorum. Halkın menfaatleri bana göre bütün menfaatlerin önünde gelir. Ben meseleye Kandıra halkının menfaatleri gözüyle bakıyorum, şahsi bakmıyorum. AKP`li olmanın da bunu gerektirdiğine inanıyorum.

Son olarak neler söylemek istersiniz?
Belediyeciliği tam olarak öğrendiğimi düşündüğüm bu zaman zarfında bana yol gösteren tüm mesai arkadaşlarıma, bize inanan Kandıra halkına teşekkür ediyorum. Bundan böyle ticarette koyduğum yeni hedeflere ulaşmak için çalışacağım. Siyasi olarak hataların karşısında olmaya ne bedel karşılığı olursa olsun devam edeceğim. Bundan böyle ilçemde daha aktif ticaret ve daha aktif siyaset düşünüyorum. Çıraklık bitti ustalık dönemim yeni başladı.


KGİOSB`Yİ ENGELLEMEK İHANETTİR

KGİOSB hakkında neler söyleyeceksiniz?
-Evet, Kandıra`da kime sorarsanız sorun en büyük açmazımız işsizlik, daha doğrusu iş sahasının olmamasıdır. Yıllardan bu yana Kandıra, İzmit gibi sanayi şehrinin bir parçası olmasına rağmen bu sorunu çözememiş ve nüfusunun üç mislini göç vermiştir. Merkezden köylerine kadar göç vermeyen aile bulamazsınız. Araziler için ‘5 lira değil de 10 lira verilsin`, ‘köylünün arazisi bedava gitmesin`, ‘oraya değil de şuraya yapılsın` gibi tartışmalar olabilir ama bunlara da geç kalındı. KGİOSB kim ne derse desin Kandıra`nın kurtuluşu olacak. Kandıra`nın bu yatırıma ihtiyacı var. Bence diğer OSB`lerde görülen olumsuzlukların burada yaşanmayacağı  kanaatindeyim. Çünkü bu projede yatırım yapmak için sıraya giren firmaların hepsi 2 yıl içersinde imalata başlamak durumunda. Aksi takdirde anlaşma feshediliyor. Öte yandan köylülerin yaptığı tepkilerde tahriklerin olduğu kanaatindeyim. Bu projenin Kandıra`da yapılmasını engellemeye çalışmak Kandıra`ya yapılan açık bir ihanettir.


ADALET BAKANLIĞI`NA ŞİKAYET EDİLDİM

Bundan sonra ne yapmak düşüncesindesiniz?
- AKP`de siyasete tam gaz devam etmenin yanında, yeterli zaman ayıramadığımdan dolayı hep yarım yamalak yaptığımı düşündüğüm ticari işlerime biraz daha fazla zaman ayırmayı düşünüyorum. Ticari yatırımlarım belediye hayatımda hep dedikodulara neden olmuş ve bana ayak bağı olmuştu.  Allah`a şükür 15 yıllık belediyecilik hayatımda bir defa hakim karşısına çıkıp, yargılanmadım. Ama siyaset gereği insanın dostu da oluyor, düşmanı da. Hele bunların içinde dost görünenler en tehlikelileri. Beni yıpratmak için ticari faaliyetlerim ve buradan alınteriyle kazanılan mallarım hakkında hep dedikodular çıkarıldı. Ama ben doğru bildiğim yoldan asla taviz vermedim. Söylentileri kaale almadım. Aslında işin acı tarafı siyasi rekabet dolayısıyla, çıkar çevreleri tarafından Adalet Bakanlığı`na kadar şikayet edilmemdi. Kandıra Cumhuriyet Savcılığı`nın yapmış olduğu mal varlığı araştırması sonucunda tüm kazancımın yasal yollarla elde edildiği sonucuna ulaşıldı.


Erkan İşler kimdir?
-Erzurum`dan Kandıra`ya göç etmiş, buranın yeşilini ve doğasını görünce aşık olmuş bir ailenin üç erkek çocuğundan en küçüğüyüm. Lise mezunuyum, evliyim. Biri kız, biri erkek iki çocuk sahibiyim.

Murat YILDIRIM

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ