KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Adalet Sarayı’nda ihale krizi çıktı
Adalet Sarayı’nda ihale krizi çıktı
Güncel
09 Aralık 2011 Cuma 13:46
  • 3076
  • 2

Adalet Sarayı’nda ihale krizi çıktı

Adliye kantini yıllığı 210 bin liradan ihale edildi. Kantinin mevcut işletmecisi Reha Özen akıllarda soru işaretleri uyandıran açıklamalar yaptı, ‘Adaletin işlediği yerde adaletsizlik var’ dedi

Kocaeli Adalet Sarayı`nın kantini için adliye binasında ihale yapıldı. Başkanlığını idari işler müdürü Emel Nedime Akkaya`nın yaptığı ihalede kantin yıllığı 210 bin TL`ye Seyit Önder`e kiralandı. İhaleyi yönetenlerin ihaleye katılanlara, “Kantin binasını satmıyoruz. Sadece 1 yıllığına kiralıyoruz. Bu rakamlar çok yüksek. Emin misiniz?” diye uyarması dikkatlerden kaçmadı. Mevcut işletmecinin önceki ihaleyi 2 yıl önce 18 bin 500 TL`ye aldığı öğrenildi.
 

48 BİN TL`DEN 210 BİN`E ÇIKTI
Kocaeli Adalet Sarayı`nın birinci katında bulunan, avukatların yanı sıra adliye personeli ve adliyeye işi düşen vatandaşların yararlandığı kantin, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ihaleye çıkarıldı. Yıllık muhammen bedeli 48 bin 728 TL olarak belirlenen kantin ihalesine 5 kişi katıldı. Katılımcıların 3`er, 5`er bin TL arttırdığı fiyatlarda sona gelindiğinde ise kantin 210 bin TL gibi rekor bir fiyat gördü.
 

161 BİNE ALMADI 174 BİN TL VERDİ
Mevcut kantin işletmecisi Reha Özen`in yaklaşık 3 ay önce yapılan ve sonradan iptal edilen ihalede 170 bin TL fiyat verdikten sonra çekildi. 161 bin 500 TL ile ikinci en yüksek teklifi veren veren Nahit Önkar`a işletmeyi almaya hakkı doğdu. Ancak Önkar bunu kabul etmedi. Yapılan ihaleye yeniden giren Önkar, 174 bin TL`ye kadar fiyat yükseltti. Önkar ‘Madem 174 bin verecektin neden 161 bine verildiğinde almadın?` şeklinde eleştirilere maruz kaldı.
 

ADALETSİZLİK VAR!
Mevcut kantin işletmecisi Reha Özen ise Önkar`ın çay ocağında çalışan işçisi olduğunu öne sürerek, “Haziran ayında Cumhuriyet Başsavcısı atanmadan önce vekili Ahmet Özcan ile işletme süresini 1 yıl uzatan bir sözleşme imzaladık. Ama sürem dolmadan ihale yapıldı. Sözleşmeye güvenerek buraya çok fazla masraf yaptım. Borçlandım. Ben savcı vekiline güvendim. Ona güvenmeyip de kime güveneceğim? Kendimi kandırılmış gibi hissediyorum. Adaletin işlediği yerde adaletsizlik var” dedi.
 

İHALE DAVALIK AMA
Reha Özen sözlerine, “Biz bu işi bölge idare mahkemesine taşıdık. İhalesi davalık olan ve sonuçlanmamış bir yer için yeniden ihale açılması ne derece doğrudur bilemiyorum. Çay fiyatı 35 kuruş. Buranın aylık geliri en fazla 6 bin TL, yıllık geliri ise 40 bin TL`yi geçmez. Böyle bir yer nasıl olur da bu kadar fahiş fiyatlara kiralanır. Ben geçen ihalede 170 bin verdim. Çünkü buraya çok masraf ettim” diyerek ortalığı karıştıracak iddialarda bulundu.
 

140 BİN`DE PES ETTİ
5 iştirakçının katıldığı ihaleden ilk çekilen 140 bin TL ile Mustafa Esen, ikinci çekilen 174 bin TL ile Nahit Önkar, üçüncü çekilen 180 bin TL ile Kader Garipoğlu oldu. En son 208 bin TL fiyat teklif eden Tuğçe Sezgin ise Seyit Önder`in 210 bin TL teklifi üzerine ihaleden en son çekilen isim oldu. Sezgin, “Önder`in yasal olarak ihale girmeye hakkı yok, kendisi şu an ki işletmecinin ortağıdır” diyerek çıkış yaptı.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ