KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Adaylarımız HSYK seçiminde döküldü
Adaylarımız HSYK seçiminde döküldü
Güncel
18 Ekim 2010 Pazartesi 14:10
  • 1454
  • 1

Adaylarımız HSYK seçiminde döküldü

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun üyelik seçimlerinde aday olan 167 kişi arasında bulunan ilimizden iki hakim, yok denecek kadar az oy alarak adeta döküldü

Anayasa değişikliği sonrasında hakim ve savcılar, dün 16 HSYK üyesini seçmek için ilk kez sandık başına gitti. Adli yargıdan 7 asil 4 yedek, idari yargıdan ise 3 asil 2 yedek üye HSYK`ya seçildi. Yüksek Seçim Kurulu`nun (YSK) gözetim ve denetiminde yapılan seçimlerde 10 bin 471 hakim ve savcı 167 aday arasından seçim yaptı. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu`na girebilmek için ilimizden de iki hakim aday oldu. Fakat her ikisi de en az oy alan adayların başında yer aldı.
 

EN FAZLA 29 OY ÇIKTI
Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli Adliyesi`nde de çarşaf liste yöntemiyle yapılan seçimde sadece bir hakim oy kullanmaya gelmedi. İlimizde kullanılan 146 oydan 1 tanesi geçersiz sayıldı. Geçerli 145 oydan Gebze 1. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Zait Asat`a 6, Gebze Aile Mahkemesi Hakimi Ercan Cinoğlu`na ise 29 oy çıktı. İlimizde en yüksek oyu ise Ömer Köroğlu aldı.
 

YARSAV KAYBETTİ
Adalet Bakanlığı`nın desteklediği listenin kazandığı seçimde YARSAV ve Demokrat Yargı`nın desteklediği adayların hiçbiri yeni HSYK`da yer alamadı. Adalet Bakanlığı`nın anahtar listesinde yer alan Ömer Köroğlu`nun ilimizdeki seçimde 90 oyla en yüksek oy alması dikkat çekti. Türkiye genelinde en çok oy alan İbrahim Okur ise ilimizden 84 oy topladı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ