KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
AFAD’a 850 bin TL ayrıldı
AFAD’a 850 bin TL ayrıldı
Güncel
14 Kasım 2012 Çarşamba 15:06
  • 1894
  • 0

AFAD’a 850 bin TL ayrıldı

İl Genel Meclisi’nde AFAD bütçesi 850 bin lira olarak belirlendi. Mecliste sunum yapan AFAD İl Müdürü Osman Metin Saroğlu, tüm Türkiye’nin izlediği bir acil durum binasına sahip olduğumuzu söyledi

 

İl Genel Meclisi`ndeki bütçe görüşmeleri devam ediyor. Meclis başkanı Fahim Kılıç`ın Ankara`da yapılan AKP Genişletilmiş İl Başkanları toplantısına katılması nedeniyle toplantının 10. bileşimini başkan vekili Mehmet Allak yönetti. Tek gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürü Osman Metin Saroğlu hizmet, yatırım ve devam eden projeler hakkında sunum yaptı. 


ARAÇLAR YETERSİZ

Ayrıca AFAD İl Müdürlüğü`nün 850 bin liralık bütçesi oybirliğiyle kabul edildi. İl müdürü Osman Metin Saroğlu, yaptığı sunumda müdürlüğün ekipmanlarının az olduğunu, birden fazla ekibin aynı anda çalıştırılması durumda araçların yetersiz kaldığını söyledi. Saroğlu, müdürlüğün 2012 bütçesinin 815 bin lira, bütçe dışı ödeneğin ise 235 bin lira olduğunu belirtti ve 2013 için bütçe taleplerini sıraladı.


TÜRKİYE TAKİPTE

Kartepe Uzunçiftlik`te yapılacak olan AFKOM binası hakkında da bilgi veren Saroğlu, “Bina içerisinde kapalı depo, yeraltı deposu, helikopter pisti, otopark ve akaryakıt istasyonu bulunuyor. Bu binayı tüm Türkiye dikkatle izliyor. Türkiye`ye örnek olduğumuz bu binayı 4 yılda bitirebildik” dedi. Saroğlu ayrıca Gebze`de müdürlüğe tahsis edilen 286 metrekare bir arazi olduğunu kaydederek, “İl Özel İdare kapanmadan bu arsaya bir bina yapalım, Gebze`ye hatıranız olsun” önerisinde bulundu. 


PARA ÖDENMİYOR

Bu sunumun sonrası söz alan CHP`li Nurhan Atalay, AFAD İl Müdürlüğü`nün personeline eğitim verdiğini ve eğitim verdiği personelden aldığı paranın eğiticilere verilmesi gerektiği halde verilmediğini ileri sürerek, “Bu eğitimler devam ediyor ve paralar ödenmiyor. Geçici personel alınıyor” dedi. Bunun üzerine AKP`li Celal Özkaraarslan, “Elinizdeki belgeleri mahkemeye sunun. Karıştırdınız herhalde, hakime sunarsınız bunları. Burada bütçe konuşuyoruz. Mahkemede baktığınız davanın belgelerini burada açıklayamazsınız” diye tepki gösterdi. 


SAROĞLU`NDAN CEVAP
İl müdürü Saroğlu bu sırada söz alarak konuya açıklık getirdi. Saroğlu, “Buraya sunmadan önce benimle paylaşsaydınız size doğru bilgi verirdim. 2010 yılında yeni bir teşkilat kuruldu. Bu personel çeşitli alanlardan geldi. Teşkilat kurulmadan önce bu eğitimler veriliyordu. Para verilmediği için şikayet ediliyordu. Şimdi herkes alacağını aldı. 2011 yılından beri eğitim parası ödenmeme sebebi mahkemenin devam etmesidir” açıklamasında bulundu. 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ