KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Afyoncu Kartepe’deydi
Afyoncu Kartepe’deydi
Güncel
19 Aralık 2011 Pazartesi 10:54
  • 787
  • 0

Afyoncu Kartepe’deydi

Kartepe Belediyesi’nin kültür sanat etkinlikleri kapsamında Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Afyoncu, 'Osmanlının Dünyadaki İzleri' konulu konferansı nedeniyle Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde ilçe halkı ile

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık`ın ev sahipliği yaptığı konferansta Osmanlının dünyanın en büyük siyasi güçlerinden bir olduğunu belirten Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi`ndeki konukların da sorularını cevapladı. Doç. Dr. Afyoncu, “Osmanlı İmparatorluğu o dönemde izlediği siyaset sayesinde feodal bir yönetim sergiledi. Fethettiği bölgelerde kiliselere dokunmadı, bu nedenle kilise yönetimi Osmanlı`yı tuttu. Hıristiyanların gönlünü çekerek onların feodal angaryalarını alarak bölgede halkına istihdam sağlayarak Osmanlı fetih ettiği bölgelerde hep hakimiyet kurmayı başardı. Bu sayede işgal altında kalan Fransa, İngiltere ve Hollanda gibi ülkeler o dönemde Osmanlı`dan yalvararak yardım istedi. Osmanlı kapitülasyonlarla bu ülkeleri destekleyerek bugün var olmalarını sağlamıştır. Pek çok ülkede Osmanlı`nın izleri halen yaşanmaktadır” dedi.
 

Konuşmasının son bölümünde Doç. Dr. Afyoncu, Avrupalıların, Türkiye`nin Osmanlı`daki geçmişinden gelen gücünden korktuğu için o dönemde pek çok dualar yazdığını hatta Türk korkusu yaymak amacıyla resimler çizdirip, kitaplar yazdırdığını belirtti. Muhteşem Yüzyıl adlı dizide bir dönem danışmanlık yaptığı hatırlatılan Afyoncu, “Dizi ile tarih bir birine karışıyor. Bu nedenle bir tarafta kamuoyu diğer tarafta dizi yapımı, iki tarafa laf anlatmak zorunda kalıyorsunuz. Bu beni yordu. Bu nedenle danışmalığı bıraktım” dedi. Konferans sonunda Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Doç. Dr. Erhan Afyoncu`ya katılımı için teşekkür ederken Kartepe manzarası yer alan bir fotoğraf hediye etti.
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ