KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7372 TL
  • 6.3027 TL
  • 7.1361 TL
Kocaeli Zirve
Aile Hekimliği başlıyor
Aile Hekimliği başlıyor
Güncel
12 Ekim 2009 Pazartesi 17:44
  • 2010
  • 0

Aile Hekimliği başlıyor

Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında hükümet tarafından pilot illerde uygulanmaya başlanan Aile Hekimliği ile ilgili eğitimlere başlandı

Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında hükümet tarafından uygulanmaya başlanan Aile Hekimliği`nin 1. aşama uyum eğitimleri itibariyle ilimizde de gerçekleştirilmeye başlandı. Grand Yükseliş Otel`de düzenlenen eğitimin ilk gününde, il protokolü de toplantıya katıldı. Toplantıya vali Gökhan Sözer, vali yardımcıları, AKP Kocaeli Milletvekilleri Muzaffer Baştopçu, Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, ilçe belediye başkanları, ilçe kaymakamları, sağlık grup başkanları, sağlık müdürleri, Aile Hekimliği Daire Başkanı Dr. Savaş Akbıyık, İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık ile çok sayıda kişi katıldı. Toplantıya bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başlandı.
 

AYDINLIK BİLGİLENDİRDİ
Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık “Aile Hekimliği, bireylerin ve aile fertlerinin ikametlerinin yakınlarında ya da kolaylıkla ulaşabilecekleri bir yerde bulunan, ilk başvuracakları ve sağlık hizmetini alabilecekleri doktorluk uygulamasıdır. Ülkemizde Aile Hekimliği pilot uygulaması 15 Eylül 2005`te Düzce`de başlatılmış ve diğer illere de uygulamaya geçilmiştir. Bugüne kadar 36 ilde aile hekimliği uygulamasına geçilmiş olup, ilimizde de 2010 yılı sonu itibariyle uygulamaya geçilmesi planlanmıştır” dedi.
 

EĞİTİMLER SÜRECEK
Aydınlık eğitimlerle ilgili olarak ise “Bugüne kadar müdürlüğümüze 1. aşama eğitimleri için 52`si uzman, 521`i pratisyen 573 hekim başvurmuştur. 2010 Temmuz sonuna kadar 18 tur devam edecek olan eğitimlerde, her turda 2 grup olmak üzere 40 hekim eğitime alınacak. İlimizde 3300-3500 nüfusa bir Aile Hekimi olmak üzere 450 Aile Hekimliği birimi ve her ilçede olmak üzere 12 toplum sağlığı merkezi oluşturulması planlanmıştır” dedi.
 

EN BÜYÜK HAYALİMDİ
Aydınlık`ın ardından konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Hekimliğimde hep bunun hayalini kurmuştum. Hayal ettiğimin ötesine geçilerek şu an ilimizde de Aile Hekimliği`nin başlaması bizleri mutlu etti. Aile hekimliği batı tarzındaki gibi mukayese edilmemeli, Türk modeliyle mukayese edilirse başarıya ulaşılır” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu da “Toplum sağlığını koruma altına alacak, bu korumayı ileriye doğru sürekli hale getirecek Aile Hekimliği programının şehrimizde hayata geçirilmesini önemsiyor ve destekliyoruz” dedi.
 

SAĞLIKTA DEVRİM YAPTIK
Karaosmanoğlu`nun ardından kürsüye çıkan AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu da “Sağlıkta devrim projelerini gerçekleştiriyoruz. Pratiğe geçerek eksikliklerimizi giderme zamanımız da oluyor. Aile Hekimliği`nin ne kadar önemli olduğunu insanlarımız da anlayacaktır” diye konuştu. Milletvekili Fikri Işık ise “Aile Hekimliği aslında her aileye yeni bir ferdin girmesi anlamına geliyor. Aile Hekimliği, AKP iktidarıyla sağlık dönüşüm projesi kapsamında uygulanmasına karar verilen en önemli maddelerden bir tanesidir” dedi.


SUNUM YAPILDI
Son konuşmacı olarak kürsüye çıkan vali Gökhan Sözer “Sağlıkta 50 yılda yapılamayacaklar, geçtiğimiz 5-6 yılda hep birlikte görüyoruz ki gerçekleştirildi. Sağlık kurumlarındaki meydana gelen hasta memnuniyetinin diğer illerden daha da ileride olacağına eminim. Bu bizim için çok önemli. Aile Hekimliği`nde pilot illerden birisi olan ilimizin diğer illere göre daha da önde olacağından eminim” dedi. Aile Hekimliği Daire Başkanı Dr. Savaş Akbıyık`ın sunumuyla, toplantı sona erdi.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ