KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Aile hekimliği uygulaması 22 Kasım’a ertelendi
Aile hekimliği uygulaması 22 Kasım’a ertelendi
Güncel
14 Kasım 2010 Pazar 15:46
  • 2270
  • 5

Aile hekimliği uygulaması 22 Kasım’a ertelendi

İlimizde yarın başlaması beklenen aile hekimliği uygulaması bayram tatilinin araya girmesi nedeniyle 22 Kasım’a ertelendi

Türkiye genelinde birçok ilde uygulanmaya başlanan aile hekimliği uygulanması ilimizde yarın başlayacaktı. Araya Kurban Bayramı tatilinin girmesi nedeniyle uygulama 22 Kasım Pazartesi gününe ertelendi. Yeni uygulamayla ilgili gazetemize bilgi veren İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık, uygulama kapsamında 419 doktorun “aile hekimliği” birimlerine atandığını söyledi.
 

62 İLDE UYGULANIYOR
Aile hekimliği uygulamasının “Sağlıkta Dönüşüm Programı” kapsamında yeni bir bakış açısıyla, şimdiye kadar çözülmemiş sorunlara çözüm bulma amacını taşıdığını belirten Aydınlık, “2005 yılında başlanan ‘aile hekimliği` 62 ilde uygulanıyor. İlimizde ise yarın başlayacaktı fakat araya bayram tatili nedeniyle 22 Kasım Pazartesi gününe ertelendi” dedi. 
 

HERŞEYİNDEN SORUMLU
Aydınlık, aile hekimliği uygulamasına geçildikten sonra il genelinde 12 toplum sağlık ve 136 aile sağlık merkezinde hizmet verileceğini açıkladı. Aile hekimi uygulamasında; aile hekiminin anne karnındaki bebekten, ailenin en yaşlısına kadar bütün aile fertlerinin sağlığı, sağlık sorunları ve hastalıklarından sorumlu olacağını dile getiren Aydınlık, sözlerini şöyle sürdürdü:


AİLENİN FERDİ OLACAK

“Kendisine kayıtlı olan kişilerin aynı zamanda sağlık danışmanlığını yapacak olan aile hekimi, onların haklarını savunan kişi konumundadır. Aile hekimi, ailelerin düğününe, özel günlerine katılacak. Aile bireyinden biri olacak artık. Uygulama ilimizde henüz yeni. Ailelerden gelen memnuniyet çerçevesinde uygulamanın ne denli önemli bir tercih olduğu zamanla anlaşılacaktır” şeklinde konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ