KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8095 TL
  • 6.6153 TL
  • 7.4129 TL
Kocaeli Zirve
Aile hekimliğiyle 300’den fazla çalışan işsiz kalacak
Aile hekimliğiyle 300’den fazla çalışan işsiz kalacak
Güncel
11 Kasım 2010 Perşembe 16:54
  • 2382
  • 8

Aile hekimliğiyle 300’den fazla çalışan işsiz kalacak

Kocaeli Tabip Odası ile SES’in ortaklaşa gerçekleştirdiği açıklamada aile hekimliğiyle birlikte ilimizdeki sağlık ocaklarında çalışan 300’den fazla çalışanın işsiz kalacağı belirtildi

15 Kasım`dan itibaren ilimizde başlayacak olan ‘Aile Hekimliği` uygulaması tepki toplamaya devam ediyor. Sağlık ocaklarının artık ‘Aile Hekimliği Büroları` olarak hizmet vermesine sayılı günler kala Kocaeli Tabip Odası ile Sağlık Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ortaklaşa bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Santral Sağlık Ocağı önünde düzenlenen basın açıklamasına SES Kocaeli Şube Başkanı Hüseyin Gülseven, KYÖD Başkanı Hakan Tanta, TKP İl Başkanı Barbaros Tantan, EMEP İl Başkanı Güner Kizir, KESK Şubeler Platformu, Halkevleri, Emekli-Sen ve çok sayıda sağlıkçı, sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.
 

ÖDEME GÜCÜNE GÖRE
Sağlıkçılar, ellerinde ‘Aile hekimliği taşeronlaştırma, işsizlik demektir`, ‘Sağlık ocaklarımıza, halkın sağlık hakkına, mesleğimiz eve geleceğimize sahip çıkıyoruz` pankartlarıyla tepkilerini dile getirdi. Tabip Odası Genel Sekreteri Ersin Karagöz, sağlık ocaklarının değerini anlatmak için sağlık ocağı önünde toplandıklarını söyledi. Karagöz şu sözlere yer verdi: “15 Kasım itibariyle sağlık ocaklarının yerini Aile Sağlığı Merkezi alacak. Herkese eşit, ücretsiz sağlık hizmeti sunan sağlık ocağı yerine bireylerin ödeme gücüne göre hizmet almasının planlandığı Aile Hekimliği sistemine geçilmiştir.
 

HALKA ZARARLI UYGULAMA
Aile hekimliği sistemi kişinin yaşadığı bölgeyi esas almadığı gibi aileyi bile esas almamaktadır. Bizlerin ve vatandaşın beklentisi açıktır. Mesleki bağımsızlığımızı yok edecek uygulamalardan vazgeçilmelidir. Birinci basamak taşeron işletmeleri olarak kurgulanmış olan aile Sağlığı Merkezi düzeni halka, hekimlere ve sağlık çalışanlarına zararlıdır. Sağlık finansmanı genel vergilerden karşılanmalıdır. Katkı payı gibi sağlığa erişimi zorlaştıran uygulamalardan kaçınılmalıdır.”
 

TAKİP EDECEĞİZ
Aile Hekimliği uygulamasının 7 yıldır sağlıkta uygulanmakta olan dönüşümün bir parçası olduğuna dikkat çeken Karagöz, sağlığın kamu hizmetinden çıkartılmaya çalışıldığını söyledi. Karagöz, ilimizde Aile Hekimliği`ne geçildiği taktirde doğacak sorunlara da dikkat çekerek, “300`den fazla temizlik işçisi, bilgisayarcı ve daha pek çok çalışan işsiz kalacak” dedi.  Karagöz son olarak aile hekimliği sürecinin takipçisi olacaklarını belirtti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ