KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
AKAR; Gölge Adam Vatandaşın Peşini BIRAKMIYOR
AKAR; Gölge Adam Vatandaşın Peşini BIRAKMIYOR
Güncel
26 Kasım 2017 Pazar 10:55
  • 878
  • 0

AKAR; Gölge Adam Vatandaşın Peşini BIRAKMIYOR

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar vatandaşa uygulanan vergi sistemini gündeme getirmeye devam ediyor.

Torba yasa görüşmelerinde sık sık söz alan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar vatandaşa uygulanan vergilere dikkat çekti. Akar çalışanlardan kesilen gelir vergisine değinerek, işçi ve memurun 100 Lirasının 22 lirasının devlet tarafından gelir vergisi olarak alındığını söyledi.

 

ÇALIŞANIN 100 LİRASININ 22 LİRASI GELİR VERGİSİ

 

Akar konuşmasında araçlarda, benzinde uygulanan verginin çalışanların maaşında da hız kesmeden devam ettiğini belirterek hazinenin her çalışanın 100 lirasının 22 lirasını gelir vergisi olarak aldığını belirterek bordro mahkumluğu yaratıldığını söyledi.

 

Akar, Ocak ve Ekim aylarındaki bordroları örnek göstererek şunları söyledi; ‘Şimdi, elimde iki tane bordro var. Bir tanesi asgari ücretli bir vatandaşın ocak ayındaki bordrosu, bir de ekim ayındaki bordrosu. Bir de, standartların üzerinde maaş alan -genelde "beyaz yakalı" diye tabir ettiğimiz ama bu bordro bir işçiye ait bordro- 4-5 bin lira civarında ücret alan bir vatandaşın bordrosu. O da ocak ayı ve ekim ayı bordroları. Bakın, yüzde 14'le başlıyorsunuz, SGK primi dediğimiz sosyal güvenlik primiyle başlıyorsunuz, sonra yüzde 1 işsizlik primini koyuyorsunuz.

 

Yüzde 1 işsizlik primini koyduktan sonra, daha sonra da gelir vergisini düşüyorsunuz. Gelir vergisini neye göre düşüyorsunuz? Önce yüzde 15 alıyorsunuz, belli bir matrahı var, daha sonra yüzde 20, 27 ve 35 olarak bu devam ediyor. En üst seviyesi 35 ve bugünkü fiyatla kümülatif brüt 70 bin TL'yi geçtiği zaman yüzde 35'in üzerinde bir rakamla karşılaşıyor' dedi.

 

İKTİDAR ŞARK KURNAZLIĞI YAPIYOR

Yılbaşın da alınan ücretle Ekim ayındaki erimeye dikkat çeken Akar, yıl sonunda çalışanın kaybının 69 dolar olduğunu belirterek, enflasyon nedeni ile alım gücü düşen çalışanların maaşının eridiğini söyledi. Ocak ayında asgari ücretlinin maaşıyla 10,7 gram altın aldığının altını çizen Akar, ekim ayında bunun 8,6'ya düştüğünü yine Ocak ayında 268 litre benzin alabilirken bugün geldiği noktada 250 litre benzin aldığını söyledi.

 

Akar iktidarın sürekli bizden önce de vardı bahanesine sığındığını belirterek, siz halkın refah seviyesini arttıracağız diye geldiniz eğer sistem yanlışsa bunu düzelteceksiniz dedi.

 

AKP iktidarının şark kurnazlığı yaptığına dikkat çeken Akar, Şark kurnazlığınız var, gelir vergisi matrahlarını belirlerken yaptığınız bir kurnazlık var. Nedir? Çok basit bir şey söylemek istiyorum burada. Bakın, 2015'ten 2016'ya geçerken 2016'da gelir vergisi matrahlarını belirlerken birinci dilim için sadece yüzde 5 artış öngördünüz yani 13 bin TL'ye kadar olan kısım için yüzde 5 artış öngördünüz, ikinci dilim için yüzde 3,4 öngördünüz, dördüncü dilim için yüzde 4,4 gördünüz.

 

Peki, o yıl başındaki enflasyon neydi? Yüzde 9,58. Öyle Şark kurnazısınız ki bindirdiniz vergiyi, sadece matrah içerisinde bırakarak değil, ayrıca bu matrahları daraltarak, mesafelerin aralarını daraltarak ikinci bir vergiyi de böylece beyaz yakalıları, mavi yakalıları, çalışanları bordroluları ne yapıyorsunuz? Tekrar vergilendiriyorsunuz.’ dedi.

 

GÖLGE ADAM VATANDAŞIN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Maliye Bakanın gölge adam gibi vatandaşın peşinde olduğunu söyleyen Akar, bir gölge adam gibi vatandaşın sabah yataktan kalkıp ışığı yaktığı andan yatana kadar dolaylı vergisiyle, dolaysız vergisiyle, çalıştığı kurumdaki vergisiyle izlediğini ve elinin vatandaşın cebinde olduğunu başka bir şey düşünmediğini söyledi.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ