KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Akar, yurt sorununa el attı
Akar, yurt sorununa el attı
Güncel
12 Aralık 2011 Pazartesi 13:44
  • 4140
  • 2

Akar, yurt sorununa el attı

CHP milletvekili Haydar Akar, başta Kocaeli olmak üzere ülke genelinde yaşanan öğrenci yurt sorununun çözülmesi için TBMM’de araştırma komisyonu kurulmasını istedi

CHP milletvekili Haydar Akar, TBMM`ye verdiği önergeyle başta Kocaeli olmak üzere ülke genelinde yaşanan öğrenci yurt sorununa dikkat çekti. Üniversite ve öğrenci sayısı artarken öğrencilerin kalabileceği devlet yurtlarının yetersiz kaldığını söyleyen Akar, maddi imkansızlıklardan dolayı ailelerinde sorun yaşadığını belirtti. Akar, meclisin bir an önce bir araştırma komisyonu kurmasını ve sorunu çözmesini önerdi.
 

HAD SAFHAYA ULAŞTI
Öğrencilerin barınma sorunlarının hat safhaya ulaştığını ifade eden Akar, “Öğrencilerin ders yükü, ailelerine yük olma üzüntüsü ve sınav stresi üzerlerinde yoğun baskı oluştururken, barınma sorunu da yaşayan öğrenciler, devlet yurdunda yer olmadığı için ya yüksek maliyetli özel yurtlarda ya da vakıf yurdu adı altında faaliyet gösteren dinsel yada etnik zorlamaya mağruz kalarak yaşamak zorunda bırakılıyor” şeklinde konuştu.
 

KOCAELİ`DE YETERSİZ
Akar, “Ülkemizde 103`ü devlet, 62`si vakıf olmak üzere toplam 165 üniversite var. Bu üniversitelerin öğrenci kapasiteleri 2 milyonun üzerinde. Kredi ve Yurtlar Kurumu, 81 ilde, 125 ilçede toplam 301 yurtla 265 bin 307 yatak kapasitesiyle ihtiyaca cevap veremiyor. Kocaeli`de devlete ait yurtlarda 5 bin öğrenci barınırken, KOÜ`deki öğrenci sayısı 60 binin üzerindedir. Yurt kapasitesinin yetersiz kaldığı ortadadır”
 

TESPİT EDİLSİN
Binlerce konut inşa eden TOKİ`nin Kredi ve Yurtlar Kurumu ile imzaladığı protokol çerçevesinde 9 ilde yaklaşık 5 bin öğrenci için yurt inşaatına başlayacağını açıklasa da yetersiz olduğunu kaydeden Akar, “Kredi ve Yurtlar Kurumu`na bağlı yurtların durumunun tespiti, kapasite artırımının sağlanması, öğrencilerin yaşadıkları barınma ve beslenme sorunlarının neler olduğunun tespit edilmesi, daha sağlıklı ortamda eğitimlerini tamamlayabilmeleri için alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla meclis araştırmasına açılmasını arz ederim” ifadesini kullandı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ