KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Akarca’nın ulaşım sorunu
Akarca’nın ulaşım sorunu
Güncel
20 Ekim 2009 Salı 14:43
  • 1449
  • 4

Akarca’nın ulaşım sorunu

Yuvam Akarca’nın uzun süredir devam eden ulaşım sorununa İzmit Belediye Meclisi Üyeleri el attı. Akarcalı meclis üyeleri, bine yakın imzayı Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na teslim etti

İzmit Belediyesi`nin sınırlarının genişlemesi, sorunları da beraberinde getirdi. İzmit`e bağlanan beş beldeden biri olan Alikahya`nın Yuvam Akarca`daki ulaşımla ilgili sorunlar yıllardır devam ediyor. Mahalle sakinlerinin basına ve belediyeye yaptıkları şikayetler bir türlü sorunu çözmedi. Son olarak D-100 üzerine yapılan üç geçitle birlikte değişen güzergahlar da İzmit`e bağlandıkları halde araçların, D-100`ü kullanması, olaya tuz biber oldu.
 

MECLİS ÜYELERİ EL ATTI
Mahallenin sorununu çözmek için, aynı zamanda mahalle sakinlerinden olan İzmit Belediyesi`nin CHP`li meclis üyesi Gülümser Ayhan daha önce hazırladığı dosyayı Büyükşehir meclis üyelerine teslim etmişti. Sürecin uzaması nedeniyle konuyla ilgili Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlyas Şeker`i de sıkıştıran Gülümser Ayhan, konuyu Ulaşım Daire Başkan Vekili Salih Kumbar`a iletti. Halkın şikayetlerini dile getiren meclis üyeleri, Yuvam Akarca`nın ücretsiz öğrenci servisi, toplu taşıma hat sayılarının arttırılması, Kadın Doğum Hastanesi`ne gece hattının konulması ve ulaşım güzergahının değişmesiyle ilgili yaşanan sorunları anlattı.
 

KOOPERATİFLER BİRLEŞECEK
Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkan Vekili ve Kara Ulaşım Şube Müdürü Salih Kumbar, belediyenin tüm kentimizin ulaşımıyla ilgili gece gündüz çalıştığını belirterek şunları söyledi: “Biz belediye olarak toplu taşımada tüm kooperatifleri birleştirmeyi düşünüyoruz. Şikayetler bizlere de geliyor. Hatta 2008`de yaptığımız bir ankette ulaşım konusunda yüzde 60 memnuniyetsizlik belirlendi. Çalışmalarımız bu yönde. Kooperatiflerin birleşerek, şirketleşmelerini isteyeceğiz. Gelir gider tek olacak.”
 

ARAÇLAR ŞEHİR İÇİNE GİRECEK
Kumbar şu anda ilimize 720 civarında araç girişi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Şu anda ilimizde  96 kooperatif, 2 bin 92 otobüs, (ki İstanbul`da bu sayı 2 bin 57`dir), 295 hat var. Günde ilimize 720 civarında araba giriyor. Bu süreçte Alikahya Kooperatifi Derince`de bulunan 5 No`lu kooperatifle birleşecek ve 2010 yılında tüm Alikahya arabaları şehir içine girecek. Derince 5 No`lu Kooperatif`te 322 aracı, Alikahya`da ise 3 hatta 50 aracı var. Derince`de atıl olan 100 aracı, Alikahya`ya kaydıracağız. Şu anda 31 personelle çalışıyoruz. Kara ulaşımında ise 420 çalışan var ve bunların 350`sini şoförler oluşturiyor. Denetimle ilgili de 50 kişi sorumlu ancak bu rakam yeterli değil.”
 

MİMAR SİNAN KÖPRÜ AYAĞINA CEP DURAK
Salih Kumbar şehir içindeki duraklar arasındaki mesafeyle ilgili yaşanan sıkıntıları da dile getiren meclis üyelerine şu açıklamada bulundu: “Avrupa ülkelerinde duraklar arasında 100-200 metre aralıklar var. Ancak ülkemizde bu aralıklar 50 metre olduğu için insanlar alışamadı, biraz zaman lazım. Ancak yine de ‘daha ne yapabiliriz` diye düşünüyoruz. Bu konuda başkanımızın da talimatı var. Mimar Sinan Köprüsü`nün ayağına da bir cep durak yapacağız. Bu hafta Gebze`de yapılan çalışmaları sona erdirip İzmit`le ilgili çalışmalara devam edeceğiz. Daha önce böyle bir güzergah düşündük, ancak Merkez Bankası girişindeki taşıt similasyonunda yoğunluk yaşandı. Yeni yılda farklı çalışmalarımız olacak” dedi.
 

BÜYÜKŞEHİR`E 45 YENİ OTOBÜS
Salih Kumbar, geçtiğimiz hafta Büyükşehir`e İtalya`dan 45 yeni otobüs alındığını da söyledi. Temsa-Breda marka ve doğal gazla çalışan otobüsler, aralık ayında ilimize gelecek. Kumbar, 2012 yılında özürlü vatandaşlar için de özel otobüsler alınacağını da söyledi. Yuvam Akarca`ya ücretsiz öğrenci servisiyle ilgili 4736 no`lu yasanın buna izin vermediğini belirten Kumbar, bu soruna kooperatiflerin özel girişimiyle okul saatlerinde, ücretli ek seferlerle bu sorunun çözüleceğini sözlerine ekledi. Kumbar, Kadın Doğum Hastanesi`ne gece hattının konulmasıyla ilgili talebi de değerlendireceklerini söyledi. Meclis üyeleri Ayhan, Kılıç Kumbar`a teşekkür ederek, çalışmaları yakından izleyeceklerini belirtti.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ