KOCAELİ 10° Kocaeli Hava Durumu
  • 5.2985 TL
  • 6.0488 TL
  • 6.7365 TL
Kocaeli Zirve
Akay Kine Türk Ocağında KONFERANS VERDİ
Akay Kine Türk Ocağında KONFERANS VERDİ
Güncel
01 Aralık 2017 Cuma 10:27

Akay Kine Türk Ocağında KONFERANS VERDİ

Gök Tanrıcı Bilge Kam Akay Kine Türk Ocağında konferans verdi

Türk Ocakları kocaeli şubesi Ocakbaşı Sohbet’inin bu hafta ilgi çekici bir konuğu vardı. Alanında önemli isimleri şehrimizde misafir eden Türk Ocaklarını bu haftaki konuğu , dünyadaki pek çok Türkçünün tanıdığı Bilge Kam Akay Kine oldu.

 

Altay dağlarının rüzgarlarını İzmit’te hissetmemize vesile olan Akay Kine, ocak üyeleri ve ünüversiteli gençlere Gök Tanrıcılık felsefesinin esaslarını anlatarak her zaman duyulan, merak edilen fakat hakkında pek de bir bilgi sahibi olmadığımız şamanlık hakkında merak edilen herşeye açıklık getirdi.

 

Şube başkanı Yücel Alpay Demir’in ev sahipliğinde gerçekleşen programa Kmkb başkanı Eren Elmalı , Selçuklu Düşünce kulübü başkanı Süleyman Pekin , Kartepe Gazetesi sahibi Cem Şakoğlu , Ocak üyeleri ve çok sayıda üniversiteli genç katıldı.

 

Tüm Türk yurtlarını gezerek söyleşiler ve konferanslar düzenlenleyen Akay Kine, amacının tebliğ olmadığını Gök Tanrıcılığın Türklerin birleşme giderken kökleriyle bağlantı kurmasında ve geçmişi bir nebze olsun hatırlamasında bir araç olduğunu bir din olmadığını vurguladı. Kine sözlerine şu şekilde devam etti: Biz Türkler; Tanrıkut Mete’nin, İlteriş’in, Bumin Kağanın, Atilla’nın çocuklarıyız.. Yine o kutlu ataların torunlarından biri olan Yüce Atatürk’tür, bize onların torunları olduğumuzu milli bilinçi tekrar dirilterek hatırlattı: onun söylediği gibi “mutaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur”. Türk dünyasının önündeki tek problemin dış güçler olmadığını, Türk toplumları arasındaki kopukluğun,birbirlerine karşı yabancılaşmanın ve boyculuğun aşılması gerektiğini vurguladı.

 

“Türk Ulusu dış tehlikelere karşı her zaman tetikte bir bozkurt oldu. Onu ayakta tutan mevzuda bundan ibaretti, lakin problem Türk’ün Türk’e karşı da Bozkurt olmasıyla başladı. Aşmamız gereken problem, Türk’ün Türk topraklarında Türk olduğu için problem yaşamasıdır.” Türkler göçebe olduğu için etken yani erkek kültürdür , araplar çinliler Avrupalılar ruslar yerleşik topluluklar olduğu için edilgen yani dişi topluluklardır, Türkler onlara kültür ve medeniyet götürürdü onları besler etkenlikten ve edilgenlikten büyük medeniyetler çıkardı, Türkler yerleşik hayata geçip Araplaştıkça Batılılaştıkça dünyanın düzeni enerji akışı ve doğurganlığı bozuldu dedi. Gençlerin özel ilgisiyle karşılanan Akay Kine, Türkiye ve diğer Türk ülkelerine gittiği zaman gösterilen ilgiden çok memnun ve mutlu olduğunu belirtti. Kine “Türk ulusu birleştiği taktirde dünyanın her yerinde başköşeyi alacak. Gök Tanrı’nın bağlıları olarak tekrar dünyayı yönetecek, adalet, huzur ve eşitlik getirecek dedi." diyerek Turan ülküsünün altını çizdi.

 

Anadolu Türkler’inin asyadan göç ettikten sonra kaybettiği değerlerden sitem ederek “ Çin, Rusya ve Bütün Batı toplumu alıcıdır, çevrelerindekileri ve içlerindeki kendilerinden olmayan kültürleri, farklılıklar sömürerek ve benimseyerek yaşamlarına devam ederler lakin bu süreç onları kimliklerinden uzaklaştırır. Fakat Türkler üretken ve kendi içinde gelişen bir toplumdur. Bizi ayakta tutan ve kırılgan olmayan güçlü kılan olgu buydu, Anadolu Türkleri ise bu alıcı toplumlara benzemeye başladı. Bu noktada yapılması gerekn şey Türklerin tekrar kendilerine benzemesidir. Eğer bu öze dönüş hareket Türkiye’de başlarsa diğer Türkler de onları takip edecektir. Türkiye Türkleri’nin bunu yapmaya kudreti de imkanı da vardır dedi.

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ


Yağız Kebap
Okşin Beçet
Almila
Davetiyem
Fidan Spor
Volka Proje
Yelkent
KKG
Polis Marketim
Bekiroğlu