KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Akçaova’nın imar sorunu çözüldü
Akçaova’nın imar sorunu çözüldü
Güncel
18 Kasım 2012 Pazar 10:23
  • 1593
  • 0

Akçaova’nın imar sorunu çözüldü

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan, Sungurlu Barajı’nın yapılacağı Akçaova ve bölge köylerindeki imar sorununun çözüldüğünü açıkladı

Kandıra`da Akçaova ve çevresindeki yaklaşık 15 köyü etkileyecek olan Sungurlu Barajı ile ilgili önceki gün önemli bir adım atıldı. DSİ tarafından 1940`lı yıllarda planlanan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen baraj projesi, İSKİ`ye devredilmişti. Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan da İSKİ Asya Havza Koruma Şube Müdürü Hasan Çıtlak`ı, Akçaova köylüleriyle bir araya getirdi. Baraj nedeniyle imar sıkıntısı yaşayacak köylerde oturan vatandaşların büyük ilgi gösterdiği toplantıda Cengiz Kan önemli açıklamalarda bulundu. 

 
VEKİLLER DEVREDE
AKP Kocaeli milletvekilleri ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile görüşerek, İSKİ havza yönetmeliğinde uygulamada sorun olan konuların düzenlenmesini sağladıklarını belirten Cengiz Kan, “İmar durumu istendiğinde İSKİ'nin görüşü ile red cevabı alan vatandaşlar için alternatif çözümler üretilmesi gerekiyordu. Biz bunu çözdük. Ayrıca İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Selami Taner ve Asya Havza Koruma Şube Müdürü Hasan Çıtlak ile yaptığımız görüşmelerde, sorun büyük ölçüde çözüldü” dedi.
 
MESAFE YÜKSELTİLDİ
Belediye Başkanı Cengiz Kan, Akçaova`daki yerleşik alanın büyük çoğunluğunun zaten mutlak tarım arazisinde olduğunu ifade ederek, “Plan üzerinden yaptığımız görüşmelerde, köyün kuzeyinde 2 bin metre mesafeden başlayan bölgenin gelişim bölgesi olarak planlanması kararı alındı. Böylece, imar isteyen vatandaşımız mağdur edilmeyecek. Hiçbir vatandaşımız evini bugünden yarına terk etmeyecek. Bu, kararı verilmiş bir projedir. Evi kötü durumda veya oturulmaz durumda olanlara elbette yardım edeceğiz” dedi.
 
BENİM DE SORUNUM
Cengiz Kan sözlerini şöyle sürdürdü: “Evler için tamir ve tadilat ruhsatı verilecek. Şayet bu çözüm olmazsa, İSKİ tarafından en kısa zamanda değerlendirilmek üzere kamulaştırma yapılmasını sağlayacak işlemleri takip edeceğiz. Köyün gelişim alanı kuzeye ve hakim bir bölgeye planlanacak. Baraja su taşıyan derelerin geçtiği Akçaova ve Teksen dışındaki köylerde, derenin 100 metre sağı ve solu dışındaki alanlarda imar sorunu olmayacak. Kandıra bizim memleketimiz. Vatandaşımızın en küçük sorunu bizim sorunumuzdur.”
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ