KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7285 TL
  • 6.3568 TL
  • 6.9518 TL
Kocaeli Zirve
Üç Tepeler Köyü’nde yıkım gerginliği
Üç Tepeler Köyü’nde yıkım gerginliği
Güncel
15 Nisan 2010 Perşembe 17:38
  • 5285
  • 11

Üç Tepeler Köyü’nde yıkım gerginliği

İzmit Belediyesi, Üçtepeler Köyü’nde ruhsatsız olan 4 evi yıkmak isteyince gerginlik çıktı. Köylüler, araçlarla yolu kapatarak yıkıma engel oldu

180 hanenin bulunduğu 100 yıllık Üç Tepeler Köyü`nde yıkım gerginliği yaşandı. İzmit Belediyesi tapuları olan ancak köy imara açılmadığı için ruhsatları olmayan 4 evi yıkım için harekete geçti. Sabah erken saatlerde ekipleri karşılarında gören köylüler duruma tepki göstererek iş makinelerini köye almadı.
 

BARİKAT KURDULAR
Köyün girişinde nöbet tutmaya başlayan köylüler otobüs ve minibüslerle yolu kapattı. Sabahın erken saatlerinde yıkım için bölgeye giden ancak köye giremeyen belediye ekipleri de yanlarına jandarma ekiplerini alarak köye yaklaşık bir kilometre kala yol kenarında bekledi.
 

İMARA KAPALI
Köy muhtarı Seyfettin Ersoylu köyünün orman köyü statüsünde olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti; “Bizim köyümüz belediyelerin birleşmesinin ardından dağ köyü statüsüne getirildi. Buna göre bizim tapulu arazilerimiz üzerinde ev yapma hakkımız var. Ancak biz izin almaya gittiğimizde bize ister yapın, ister yapmayın diyorlar. 7 yıldır köyün imara açılması için başvuruda bulunuyoruz ancak bir türlü imara açmadılar.
 

KARAR SİYASİ!
Bu yıkım kesinlikle siyasi bir olaydır. Bu köy AKP ağırlıklı olduğu için CHP`li meclis üyelerinin istemiyle köydeki evlerin yıkımı yapılıyor. Bize verilen broşürlere göre bizim burada ev yapma hakkımız var. Şimdi neden bizim evlerimizi yıkıyorlar. Bugün 4 ev sonrasında da köyün tamamının evlerini kaçak diye yıkacaklar. 100 yıllık olan bir köyü yıkıyorlar ancak üniversitenin oraya yapılan konutlara izin veriliyor. Bunu da anlamak mümkün değil.”
 

KÖY HALKI İSTEMİYOR
Doğduğundan bu yana bu köyde yaşadığını söyleyen Şehriban Aktop, “Ben doğduğumdan bu yana bu köyde yaşıyorum. Kendim ve çocuklarımla birlikte 5 haneyiz. Kaç senedir burada ikamet ediyoruz şimdi evimizi yıkmak istiyorlar. Asla evini yıktırmam” dedi. Fikriye Kaymakoğlu ise “Hülya ve Sevda Kaymakoğlu kardeşler özürlü. Babaları yok, özürlü olan annelerine ise ağabeyleri ve ben bakıyorum. Biz köylü olarak ise bu iki özürlüye bakıyoruz. Şimdi evlerimizi de yıkmak istiyorlar. Yazıktır, günahtır” dedi.
 

GERGİNLİK YAŞANDI
Yaklaşık 3 saat köylüler, köy girişinde yıkım için gelen zabıta ekipleri ile jandarma görevlileri de köyün bir kilometre gerisinde bekledi. Ardından yolu açmak isteyen jandarma görevlileri ile köylüler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Jandarma ekiplerinin ‘araçları çekmezseniz ceza yazarız` uyarıları ise tepkiyle karşılandı.
 

YIKIM ERTELENDİ
Araçlar yoldan kaldırılmazken araya giren jandarma yetkililerinin isteği üzerine yıkım ileri bir tarihe ertelendi. Yıkımın ertelendiği haberini alan köylüler derin bir nefes çekerken, şimdi evlerin yıkılmaması için mahkemeye gitmeye hazırlanıyorlar.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ