KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
AKP ve sistemini dize getireceğiz
AKP ve sistemini dize getireceğiz
Güncel
26 Ekim 2012 Cuma 12:40
  • 1478
  • 12

AKP ve sistemini dize getireceğiz

Açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülere destek vermek için Kandıra F Tipi Cezaevi önünde bir basın açıklaması yapan BDP İl Başkanı Alçınkaya, “AKP ve sistemini dize getireceğiz” dedi.

Abdullah Öcalan`a uygulanan tecritin kaldırılması için Türkiye`deki 58 cezaevinde PKK ve KCK davalarında yargılanan 600`den fazla mahkumun başlattığı açlık grevi 45. gününe girdi. Açlık grevini desteklemek için BDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Alçınkaya ve kalabalık bir partili grup, F Tipi Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. 

 
32 KİŞİ GREVDE
F Tipi Cezaevi`nde 26, Gebze Cezaevi`nde 6 olmak üzere toplam 32 yoldaşlarının açlık grevinde bulunduğunu söyleyen Alçınkaya, Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılıncaya kadar mücadelelerinin süreceğini belirtti. Polisin sıkı güvenlik önlemi aldığı basın açıklamasında olay çıkmadı. BDP`liler, açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülere destek için halaylar çekti, türküler söyledi, sloganlar attı. 
 
SİYAH ÇELENK 
Basın açıklamasının ardından cezaevi önünde oturma eylemi yapıldı. Eyleme EMEP İl Başkanı Güner Kizir ve Halkevleri`nden de katılım sağlandı. 13 kişiyle başlanan açlık grevinin bugün 32 kişiyle devam ettiğini hatırlatan, açlık grevinin 45. gününe girdiğini söyleyen Alçınkaya, desteklerini arttırmak için daha geniş bir katılımla 28 Ekim günü AKP İl Başkanlığı`na siyah çelenk bırakacaklarını söyledi. 
 
AKP SORUMLU
Cezaevi önünde toplanan yaklaşık 200 kadar partiliye seslenen Alçınkaya, AKP hükümetini eleştirdi. Yaşananlardan AKP`nin sorumlu olduğunun altını çizen Alçınkaya şunları söyledi: “AKP iktidarı ve sistemi sorunu çözme yerine savaşı diretiyor. İşçilerin, emekçilerin ve ötekileştirdiği bütün insanların taleplerini yok sayıyor. Bu onurlu mücadelemize, AKP ve sistemini dize getirinceye kadar devam edeceğiz. 
 
SLOGAN ATTILAR
Kocaeli`ndeki cezaevlerinde açlık grevinde bulunan yoldaşlarımıza destek için 28 Ekim Pazar günü bütün örgüt temsilcilerimiz ve üyelerimizle birlikte AKP İl Başkanlığı`na yürüyeceğiz ve siyah çelenk bırakacağız” dedi. Çok sayıda kadın ve genç kızında katıldığı basın açıklamasında grup ‘T.C. şaşırma bizi dağa taşırma`, ‘Kürdistan faşizme mezar olacak` gibi sloganlar attı. 
 
ÖNDER BAĞLANDI
Öte yandan, cep telefonu bağlantısıyla kalabalığa seslenen İstanbul Bağımsız Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yaklaşık 5 dakikalık bir konuşma yaptı. Kalabalık Önder`in konuşmasını dakikalarca alkışladı. Açıklamanın ardından başlatılan oturma eylemi, grup içerisinde bulunan üç avukatın açlık grevinde bulunan tutuklu ve hükümlüleri ziyaret edip çıkmalarına kadar devam etti. Açlık grevi yapanlarda bazı rahatsızlıkların oluştuğu belirtildi.      
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ