KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
AKP’liler bakana rapor sunacak
AKP’liler bakana rapor sunacak
Güncel
20 Aralık 2012 Perşembe 17:34
  • 1479
  • 1

AKP’liler bakana rapor sunacak

AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, 4 Ocak’ta ilimize gelecek olan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a sunmak üzere bir rapor hazırlayacak. Civelek ve ekibi bu yüzden, esnaf odalarını ziyaret ederek hazırlanacak rapor için destek istedi

AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ile yönetim kurulu üyeleri Birlik İş Hanı`nda bulunan esnaf ve meslek odaları başkanlarını ziyaret etti. 4 Ocak tarihinde AKP İl Başkanı Civelek`in davetlisi olarak ilimize gelecek olan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan önce esnaf ziyaretinde bulunacak. ardından oda başkanları, sivil toplum örgütleri ve sendika başkanlarıyla yemekte bir araya gelecek. 

 
İSTİŞAREYE KATILACAK
AKP il Başkanı Civelek yemek sırasında oda başkanlarından alacakları ve içerisinde sıkıntıların, taleplerin bulunduğu raporları bakan Çağlayan`a teslim edecek. Bakan Çağlayan daha sonra ise Sabancı Kültür Merkezi`nde yapılacak olan il istişare toplantısına katılacak ve konuşma yapacak. Bakan gelmeden önce bakana sunulmak üzere hazırlanacak olan raporların hazırlanması için oluşturulan çalışma gurubu üyeleri ve Civelek oda başkanlarını ziyaret etti. 
 
ODALARI GEZDİLER 
AKP`liler Birlik İş Hanı`nda bulunan Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı`nı, pazarcılar odasını, berberler odasını, elektronikçiler odasını, fırıncılar odasını, servisçiler odasını, lokantacılar odasını, terziler odasını, marangozular odasını ve kahveciler odasını sırayla ziyaret etti. AKP`liler ilk olarak birlik başkanı Kemal Kaya`yı ziyaret etti. Yaklaşık yarım saat ziyarete geç gelen AKP İl Başkanı Civelek, “Burası bizim yerimiz. Her zaman gelip gidiyoruz” dedi.
 
RAPOR İSTEDİLER 
4 Ocak`ta ilimize Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan`ın geleceğini söyleyen çalışma grubu üyesi Adem Koç “Bakanımız geldiğinde kendilerine esnaflarla ilgili sıkıntılarınızı ve dertlerinizi dinlemeye geldik. Aynı zamanda sizlerden de bu konularla ilgili rapor hazırlamanızı istiyoruz. Bunu tüm Kocaeli genelinde yapacağız ve bakanımıza da bu raporları ileteceğiz” dedi. 
 
ESNAFIN SIKINTISI ÇOK
Birlik başkanı Kaya da “Biz raporumuzu hazırlanırız hatta gerekirse diğer odalarımızdan da bu raporlarını da isteriz. Esnafın çok fazla sıkıntısı var. Esnafın odanın yanı sıra ferdi olarak sıkıntıları da var. Bir kere esnaf rekabet edemiyor. AVM`lerle rekabet edebilecek gücü de yok. Türkiye genelinde 3 binin üzerinde dernek var. Bu derneklerin bazılarının sadece ismi kalmış, güçlerini yitirmişler” diye konuştu.
 
PAZARCILAR YER İSTEDİ
AKP`lilerin daha sonra pazarcılar odası başkanı Ahmet Kumsar ve ekibini ziyaret etti. Ziyaretin kalabalık olması nedeniyle odada sıkışıklık olunca oda başkanı Kumsar, “Biz çok kalabalık odalar arasında yer alıyoruz. Hazır buradayken sizlerden bize yer kazandırmanızı isteyelim” dedi. Civelek de “Biz sizlerle komşuyuz. Komşu komşunun külüne muhtaçtır” karşılığını verdi. 
 
VATANDAŞIN AYAĞINA
Civelek, “Bakanımız geldiğinde sizlerin sıkıntılarını dile getirmek istiyoruz. Türkiye şuan IMF`ye borç veren bir ülke haline geldi. Bunu daha önce seçim stratejisi olarak verselerdi, inanmazdık. Ama sizlerde esnafın kulağısınız. Normalde iktidar olduğumuz için milletin derdi varken bize gelmesi gerekirken, biz milletin ayağına gidiyoruz” diye konuştu. 
 
SOKAK İSTEMİYORUZ
Oda Başkanı Ahmet Kumsar, “700 esnafımız Perşembe Pazarı`nda zor durumda. Artık sokakta olmak istemiyoruz. Yeşilova bitti, Yahya Kaptan, Kuruçeşme ve Büyükşehir Belediyesi`nin yapacağı kapalı pazarı bekliyoruz. Yeni Hal Yasası`nın çıkması bizim için iyi oldu. Yasayla birlikte pazarcıların hepsi kayıt altında olacak. Bu konuda bize yardımcı olan belediyeler var, olmayanlar da var. Bunlara mektupla gerekli uyarılarda bulunduk” dedi. 
 
ODALAR BİRLEŞMELİ
Kahveciler odası başkanı Erdoğan Göçer`i de ziyaret eden AKP`liler dert dinledi. Göçer, sigara yasağının kendilerine en büyük darbe vurduğundan yakınarak, “Bizi en çok etkileyen sigara yasağı oldu. Ancak şimdi bu sorunları da aştık. Ülkemizde çok fazla dernek ve oda var. Birçok odanın birleşmesi gerekiyor. Mesela berberler odası onun yanında da kuaförler odası var. Bunların tek çatı altında toplanması gerekiyor” dedi. Ziyaretler diğer odalara gidilmesiyle devam etti. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ