KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
AKP’liler meclisi unuttu koltukları boş kaldı
AKP’liler meclisi unuttu koltukları boş kaldı
Güncel
07 Aralık 2010 Salı 16:16
  • 1563
  • 0

AKP’liler meclisi unuttu koltukları boş kaldı

İzmit Belediye Meclisi’nin bir saat öne çekilmesi için kasım ayı toplantısında teklif sunan AKP’liler kendi verdikleri kararı unutarak, toplantıya 40 dakika geç geldi

İzmit Belediye Meclisi`nin yapılan aralık ayı toplantısında ilginç gelişmeler yaşandı. Geçen ayki toplantıda AKP`li üyelerden gelen teklif doğrultusunda bundan sonraki meclis toplantılarının bir saat öne alınması teklifine CHP`li üyeler de onay verince toplantı saati öne çekilmişti. Toplantıya CHP`li üyeler 15 dakika önceden gelirken, AKP`li üyelerin toplantı saatini öne aldıklarını unutarak, 40 dakika sonra meclise gelmesi ilginç görüntülere sahne oldu. CHP sıraları dolarken, AKP sıraları boş kaldı.
 

ÜYELER TELEFONLA ÇAĞRILDI
CHP`li üyelerle birlikte salona giren başkan Nevzat Doğan, yaşanan durum karşısında şaşırdı. AKP`li üye İbrahim Algin, cep telefonuyla gelmeyen AKP`li üyeleri tek tek arayarak toplantıya çağırdı. AKP`li üyeler meclise yaklaşık 40 dakika gecikmeli geldi. Yaşanan bu duruma bozulan Doğan, “Meclis toplantısının öne alınmasını teklif eden biziz ama toplantı saatini unutan yine bizim üyelerimiz. Bu komik bir durumdur. Lütfen toplantı saatlerine riayet edelim” diyerek tepkisini dile getirdi.
 

ŞELALE 6 AY SONRA BİTER
Yapımı yılan hikayesine dönen Şelale Projesi nedeniyle bölgede biriken pisliği, ve çöpleri fotoğraflayarak mecliste başkan Doğan`a gösteren CHP`li Fikret Gökmen, şelalenin ne zaman biteceğini sordu. Doğan, “Şelale`nin ihalesini sizler engellediniz, biz de ihalesini gecikmeli yaptık. Merak etmeyin orası bizim prestij projemizdir ve 6 ay sonra sizinle birlikte orada oturup çay içeceğiz” şeklinde cevap verdi. Mecliste gündem maddelerine geçmeden önce türban tartışması da yaşandı. 
 

KADINLAR OY VERMEZSE...
5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümü nedeniyle CHP`li üye Günay Atun, bir konuşma yaptı. Atun konuşmasında, “Avrupa bizden 10 yıl sonra kadınlarına seçme hakkı verirken, ne yazık ki biz çok gerilerdeyiz. Ruanda Meclisi`nde bile kadınların oranı yüzde 46 iken bizde yüzde 10`un altındadır. Bunun çok sebep ve nedenleri vardır. Kemik ve DNA`mızın farklı olması eşit değiliz anlamına gelmiyor. Kadınların oy vermediği bir parti iktidara gelemez. Lütfen bizi ev kadını diye de sınıflandırmayın” dedi.
 

SİSTEM KADINI ENGELLİYOR
Atun`un sözlerine yanıt veren AKP`li İlyas Şeker, “1999 yerel seçimlerinde bir diş hekimi bayan meclis üyesi seçildi. Bu meclisten polis zoruyla dışarı çıkarıldı. Kadınlar seçilsin ama kadının seçilmesini sistem engelliyor. Kadına yönelik şekilci zorlama kaldırılmalıdır. Kadınlarımızı seçmek istiyorsak önce bu şekilciliği ortadan kaldırmalıyız” şeklinde konuştu. Şeker`in bu sözlerine yanıt vermek için söz alan CHP`li Örengül, “Kadınları örterseniz Türkiye geriye gider. Kendi siyasal düşünceniz doğrultusunda kadını zorlayıp kapatmayın. Asıl dayatmayı siz yapıyorsunuz. Atatürk`ün din ile ilgili özdeyişleri ve sözleri vardır lütfen açın ve okuyun” dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ