KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7100 TL
  • 6.4124 TL
  • 7.1215 TL
Kocaeli Zirve
Ali Ufuk Yaşar’ın anlatamadıkları-2
Ali Ufuk Yaşar’ın anlatamadıkları-2
Güncel
27 Aralık 2010 Pazartesi 14:30
  • 2079
  • 5

Ali Ufuk Yaşar’ın anlatamadıkları-2

Türkiye sendikal hareketi içerisinde Kocaeli oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu önem sendika üyelerinin rakamsal çokluğundan ziyade kentte yaşayan insanların sendikal hareketi özümsemesinden kaynaklanmaktadır.

Toplumun her kesiminden işçiler iyi bilirler ki sendikalar, sermaye karşısında birlik olmanın ve  hak aramanın en akılcı yoludur.
Bu sebepten dolayı kentte yaşanan her sendikal hareket ilgiyle izlenir.
İçinde bulunduğumuz bu günlerde yaşananlar da kentimiz sendikacılığının dönüm noktalarından biri olmaya aday.
Petrol-İş Sendikası`nın Kocaeli şubesine bağlı işyerlerinde  gerçekleşen delege seçimlerinde ortaya çıkan sonuçlar sendikal hareketin yeniden ivme kazandığının işareti.11 senedir yıkılmayan ve her türlü olumsuz durumdan bir şekilde sıyrılmayı bilen Ali Ufuk YAŞAR içinde işler eskisi gibi gitmiyor.
İktidar olmanın her türlü avantajını sonuna kadar kullanmasına rağmen hemen her işyerinde başarısız olan mevcut yönetim için yolun sonu gözüküyor.
Peki ne oldu da Ali Ufuk YAŞAR'ın tahtı sallanmaya başladı.?
Kırılmalar nerede yaşandı?
 İşçi gözünde yaşanan bu imaj erozyonu nasıl oluştu.?
Öncelikle en zor koşullarda en zehirli ortamlarda çalışan petrol üyesi işçiler sendika etrafında kümelenen kişilerin nispeten daha rahat görevlere alınmasını sindiremediler.
Ellerinde dosyalarla fabrika içerisinde gezen bu insanlar işçilerin tepkisini çekti.
Sendika bir emekliler derneğine dönüştü.
Başkan ve beraberinde görevli bazı yöneticiler Tüpraş`tan emekli olmalarına rağmen hala sendikada aktif görevler aldılar.
Sendika yöneticilerinin çocukları işsizliğin had safhada olduğu ülkemizde hiç bir zaman işsizlik sıkıntısı çekmediler.
Temsilci seçimlerinde en yüksek oyu alıp baş temsilci olan İsmail YURT  " Saat eylemleri"  sırasında Şube tarafından işverenin karşısında yalnız bırakıldı. İsmail YURT'un günü dolmadan kendi isteğiyle emekli olmasına giden süreç işte bu günlerde başladı.
6 temsilci ve 450 işçi ihtar alırken sesini çıkarmayan şube başkanı, 16 saat çalışmaya karşı tepki ortaya koyan bir işçi anında emekli edilirken de ortalıkta gözükmedi.
Ama oğlu işe alınan yeni baş temsilci kendi listesinde yer aldığı için emekli edilirken aynı şube başkanı işverene posta koydu.
Fabrikalarda emeklisi dolanların listesi önüne geldiğinde yine bu şube başkanı kendine yakın olanları aynı ustalıkla liste dışı bırakmayı başardı.
Deva işyerinde sendika yok edilirken gerekli müdahaleyi yapamadı.İ şçiler hala belirsizlik içindeyken, bireysel sözleşme denen uygulamalarla Petrol-İş Sendikası`nın itibarı ayaklar altına alınırken işyerinde delege avcılığına soyundu.
Shell Derince tesislerinde toplu sözleşme sırasında temsilcilerine sahip çıkamayan Şube yöneticileri her şey yoluna girdikten sonra ortaya çıkıp süreci kendilerinin bitirdiğini söylediler.
Bugünlerde karşılaştığı herkese 85-90 delegesi olduğunu anlatan Ali Ufuk YAŞAR hala delege hesabıyla hala kafakol organizasyonlarıyla uğraşacağına 11 yılda yaşanan üye kayıplarının hesabını vermelidir.
Toplam 125 delegenin oy kullanacağı seçimlerde Tüpraş`ta 72 delegenin 47'si zaten muhaliflerle hareket ediyor.
Shell Derince delegeleri her platformda şubenin karşısında yer aldıklarını anlatıyor. Deva işçileri baskı ve yönlendirmelere sahne olan seçimlerin iptali için çoktan genel merkeze başvurdular.
Yani işin özü Sayın Ali Ufuk YAŞAR kendi ekibinin verdiği rakamları iyice tahlil etmeli ve değişim karşısında engel olmaya devam etmemelidir.
Bu seçimler Kocaeli sendikal hareketine yön verecektir.
Petrol-İş delegeleri kendilerine verilen görevi layıkıyla yerine getirmeli ve kentimiz işçi hareketine gerekli katkıyı koymalıdır.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ