KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Alikahya ikinci kez havaya uçacaktı
Alikahya ikinci kez havaya uçacaktı
Güncel
07 Eylül 2009 Pazartesi 17:48
  • 4028
  • 0

Alikahya ikinci kez havaya uçacaktı

Alikahya’da, geçtiğimiz yıl belediye binasında meydana gelen ve üç kişinin hayatını kaybettiği patlamadan hiç bir ders alınmadığı ortaya çıktı. Alikahya’da yine facianın eşiğinden dönüldü

Alikahya Belediye biasında geçtiğimiz yıl bir patlama meydana gelmiş, bu olayda 3 kişi ölmüş, çok sayıda kişi yaralanmıştı. Patlamanın nedeni olarak ise doğalgaz patlaması olarak gösterilmişti. İddialara göre, kazı sırasında kepçe doğalgaz borusunu patlatmış, sıkışan gaz belediye binasında bulunan PTT'nin yanındaki odada sıkışmış ve patlama meydana gelmişti. Bu olaydan hiç ders alınmadığı bir kez daha ortaya çıktı.

FACİADAN DÖNÜLDÜ

Eski Alikahya beldesi Atatürk Mahallesi İnönü Caddesi Semerkant Sokak'ta facianın eşiğinden dönüldü. Türk Telekom adına anlaşmalı firma Pınar İnşaat yetkilileri tarafından doğal gaz hattı olan sokakta izinsiz ve hiçbir önlem alınmadan telefon direği montajlamak için iş makinasıyla yapılan kazıda, doğalgaz borusu hasar gördü. Hasar gören borudan dışarıya gaz sızmaya başladı.

KEPÇEYLE KAZINCA

Tanıkların ifadelerine göre olay şöyle gelişti; Atatürk Mahallesi Semerkant Sokak'ta hiç bir izin ve önlem almadan telefon direği dikmek için çalışma yapan firma çalışanları, kazma ve kürekle kazılması gereken yeri, kepçeyle kazmaya başladı. Kazının yapıldığı yerde bulunan doğalgaz borusu kepçenin darbesiyle delindi ve borudan gaz sızmaya başladı.

BİR SAAT GEÇ GELDİLER

Bunu gören kepçe operatörü anında olay yerini terk etti. Vatandaşlar gaz sızıntısını fark eder etmez önce polisi, ardından İzgaz yetkililerini ve ambulansı aradı. Saat 10.16'da aranan İzgaz ekipleri olay yerine yaklaşık bir saat sonra gelebildi. Bu sırada çevreye yoğun şekilde gaz sızmaya devam etti. Yaklaşık bir saat sonra olay yerine gelen İzgaz ekipleri, doğalgaz borusunun geçtiği alanda bir kuyu daha açarak, boruyu kelepçelediler ve gazı kestiler.

İZGAZ: 11 DAKİKADA GİTTİK
Olayla ilgili gazetemizi arayan İzgaz İşletme Müdürü Mustafa Dinçer olay yerine söylenildiği gibi 1 saatte değil, 11 dakikada ulaştıklarını söyledi. Olayın 10:11'de meydan geldiğini 10:22'de olay yerine gittiklerini, bütün konuşmalarında kayıtarının bulunduğunu, ayrıca yapılan bu kazıdan AYKOME dahil olmak üzere kimsenin haberi olmadığını söyledi. Bu arada AYKOME'nin izinsiz kazı için firmaya ceza keseceği öğrenildi.

AMBULANS GELMEDİ
Patlayan boruyu tamir eden İzgaz ekipleri olay yerinden ayrıldı. Herhangi bir patlama olma ihtimaline karşı yaralanmalar olabileceğini düşünen vatandaşların olayın ardından aradığı ambulans ise olay yerine gelmedi. Mahalle sakinleri olayın sorumlularına ve geç gelen İzgaz yetkilerine tepki gösterdi. Vatandaşlar, “Bir kıvılcım bütün mahalleyi havaya uçurabilir, ölüm ve yaralanmalara sebep olabilirdi. Bir facia atlattık. Bilinçsizlik ve izin alınmadan yapılan bu kazı ile insan hayatı hiçe sayılmıştır. Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız' dedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ