KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Alman mühendisler kalıcı konutlara hayran kaldı
Alman mühendisler kalıcı konutlara hayran kaldı
Güncel
17 Ekim 2009 Cumartesi 15:07
  • 970
  • 1

Alman mühendisler kalıcı konutlara hayran kaldı

Kassel Üniversitesi’nden Prof. Uwe Dorka ve inşaat mühendisi öğrencilerinden oluşan heyet, depremden sona yaşanan gelişmeleri yerinden görmek için Kocaeli’ye geldi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi AB ve Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü`nün daveti üzerine Kocaeli`nin kardeş şehri olan Kassel`den Prof. Dr Uwe Dorka ve inşaat mühendisi öğrencilerinden oluşan heyet 1999 depreminden sonra Kocaeli`de yaşanan gelişmeleri yerinden görmek için Kocaeli`ye geldi. Heyete, depremden sonra yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Zemin Deprem İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin deprem konusunda yaptığı çalışmalarla ilgili bir sunum yapıldı. 
 

KASSEL`İ DE GEZDİLER
Sunumda Kocaeli`de yaşanan değişmeler  ve gelişmeler hakkında bilgi verildi. Özellikle yeni bina yapımında uygulanan denetim sistemindeki değişimler ve Kocaeli`deki imar durumu hakkında Alman heyet bilgilendirildi. Heyet sonrasında Kassel halkının yardımıyla depremden sonra  yaptırılan Kassel Çocuk Yuvası`nı ve  depremde büyük zarar gören Gölcük Kavaklı Sahili gezildi. Prof. Dr Uwe Dorka ve öğrencileri Kocaeli`deki konut açığını kapatarak depreme dayanıklı sağlıklı konutlar inşa ettiren Kent Konut`u da ziyaret etti.
 

KENT KONUT`A HAYRAN KALDILAR
Büyükşehir Belediyesi`ne bağlı Kent Konut`ta yetkililerden Almanca brifing alan Alman heyet Kocaeli`deki yapı inşaası hakkında bilgilendirildi. Kocaeli`de depremden sonra yaşanan gelişmeler ve Kent Konut`un konut açığını kapatarak depreme dayanıklı konut inşa etmesiyle ilgili süreç slayt gösterisi eşliğinde anlatıldı. Prof. Dr Uwe Dorka ve heyeti Kent Konut`taki brifingden sonra Kent Konut tarafından inşası devam eden Umut Kent ve Akça Kent`i de gezdi.
 

YAŞANILABİLİR KONUT
Prof. Dr. Uwe Dorka, Kent Konut`un inşa ettiği Umutkent`teki incelemeleri sırasında  Kocaeli`de depremden sonra yaşanan gelişmelerle ilgili izlenimlerini açıkladı. Prof. Dr Uwe Dorka “Yapılan çalışmaları yerinde görmek kentsel dönüşüm hakkında bilgi sahibi olmak öğrencilerimiz için çok önemliydi. Burada insanların depremden büyük dersler çıkardığını gördük. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin merkezi hükümetle ortaklaşa çalışmalar yaparak Kocaeli halkına depreme dayanıklı toplu konutlar üretmesine dair izlenimler edindik. Kocaeli, Büyükşehir Belediyesi ile zor bir sınavı başarıyla vermiş” diye konuştu.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ