KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
'Alo Fetva’ya ahret soruları
'Alo Fetva’ya ahret soruları
Güncel
28 Eylül 2009 Pazartesi 16:08
  • 3618
  • 5

'Alo Fetva’ya ahret soruları

Kocaeli Müftülüğü tarafından ''Alo Fetva Hattı''na birbirinden ilginç sorular geliyor: 'Moralim çok bozuk, sigara içmem gerekiyor, orucumu bozabilir miyim?', 'Haramdan zekat verilir mi?'…

Kocaeli Müftülüğü tarafından, il ve ilçe müftülüklerine gidemeyen vatandaşlar için bilgilendirmek amacıyla kurulan  ''Alo Fetva Hattı''na birbirinden ilginç sorular gelmeye devam ediyor. Kocaeli İl Müftü Vekili Bayram Erdoğan, bazı kişilerin, hem kimliklerini gizlemek hem de soracakları sorunun mahremiyeti nedeniyle yüz yüze görüşmekten ısrarla kaçındığını, bu nedenle 'Alo Fetva Hattı`nı arayanların fazla olduğunu ifade ederek, kimi zaman gereksiz sorulara da cevap vermek zorunda kaldıklarını dile getirdi. 

ALO FETVA HATTI: 322 34 71

Erdoğan, Alo Fetva Hattı`nda 1 müftü, 4 müftü yardımcısı, 2 vaiz, 2 vaize ve 1 din hizmetleri uzmanı olmak üzere 10 din görevlisinin görev yaptığını kaydetti. Vatandaşların, Alo Fetva Hattı'na İl Müftülüğü'nün ''322 34 71'' numaralı telefonunu arayıp erkek vaizler için ''22'', kadın vaizler için ise ''39''u tuşlamaları halinde ulaşabildiklerini dile getiren Erdoğan, özellikle bu yıl hattı arayıp dini konularda soru soranların sayısında artış yaşandığını, bu nedenle yılbaşından itibaren ilçe vaizlerinden de yararlandıklarını, nöbetleşe görev yapan vaizlerin vatandaşların sorularını cevaplandırmaya çalıştığını söyledi.

MESAİ SAATLERİNDE
Hattı arayanlara nöbetçi vaizler tarafından hafta içi 08.30 ile 17.30 saatleri arasında hizmet verildiğini bildiren Erdoğan, “Halkımız bu saatler arasında dini konularda her türlü soruyu bize sorabilir. Öte yandan, bizlere cep telefonuyla ulaşan vatandaşlarımıza da hafta içi ya da hafta sonu fark etmeden elimizden geldiğince bilgi veriyoruz. Hedefimiz, halkımızın doğru bilgilere ulaşmasını sağlamaktır' dedi.

KADINLAR ARIYOR

''Alo Fetva Hattı''nı arayanların yüzde 70'e yakınını kadınların oluşturduğunu, arayanların yaş ortalamalarının 40 ile 60 arasında yoğunluk kazandığını, vaizlere günde yaklaşık 40 soru yöneltildiğini anlatan Erdoğan, soruların, orucu bozan haller, kadınların özel durumları, abdest alma, namaz, hac ve zekat, aile içi geçimsizlikler, karı ve koca arasındaki problemler, boşanma konularında yoğunlaştığını ifade etti. Kandiller, dini bayramlar ve ramazanda hattı arayanların sayısında artış olduğunu söyleyen Erdoğan, bu dönemlerde daha çok erkeklerden soru aldıklarını belirtti.

İLGİNÇ SORULAR

Erdoğan, fetva hattını arayan bazı kişilerin ''Hz. Adem ile Hz. Havva anamızın nikahını kim kıydı? Moralim çok bozuk, sigara içmem gerekiyor, orucumu bozabilir miyim? Haram kazançtan zekat verilir mi? Altınların kurbanını kestik, biz de etinden yiyebilir miyiz? Bana bir yıl önce zekat ve fitre verildi. Şimdi aldığım zekat ve fitreler nisap (zekat verilebilecek miktar) miktarına ulaştı. Zekat vermem gerekir mi'' gibi birbirinden ilginç veya gereksiz sorular'' sorduklarını, bir noktada hattı gereksiz yere meşgul eden bu kişilere dahi cevap vermeye çalıştıklarını söyledi. 


Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ