KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Alternatif anma töreni Atatürk heykelinde yapıldı
Alternatif anma töreni Atatürk heykelinde yapıldı
Güncel
10 Kasım 2009 Salı 16:04
  • 1257
  • 0

Alternatif anma töreni Atatürk heykelinde yapıldı

‘Mustafa Kemal’in çocukları’ olarak kendilerini adlandıran sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Atatürk’ün ölüm yıldönümünde alternatif bir anma etkinliği yaptı

Kendilerini ‘Mustafa Kemal`in çocukları` olarak belirten sivil toplum kuruluşları, bu yıl da alternatif anma etkinliğini Saray Yokuşu mevkiindeki Atatürk heykeli önünde yaptı. KYÖD önderliğindeki törende ÇYDD, Türkiye Değişim Hareketi, İzmit Düşkün ve Yaşlıları Koruma Derneği, Huzurevi Derneği ile Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği hazır bulundu.
 

HERŞEY YABANCILARIN ELİNDE
KYÖD Başkanı Mustafa Küpçü, Mustafa Kemal`in çocukları adına yaptığı konuşmada Türkiye`nin şu anda içinde bulunduğu ortamın hiç iyi olmadığını belirterek, “Telefon idarelerimiz, limanlarımız, sigorta şirketlerimiz ve bankalarımızın büyük kısmı yabancıların elinde. İşte, Mustafa Kemal`i öldüren asıl darbeler bu varlıkların çok uluslu sermaye gücüne satılması ve ülkemizin yüksek faizle büyük dış borç yükü altına sokulmasıdır. Bugün, bu ülkenin demokratik, laik, sosyal hukuk devleti kimliği sürekli aşılanmaktadır” dedi.
 

ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE
Açılım konusuna da değinen başkan Küpçü, “Bugün, Mustafa Kemal`in ölüm yıldönümünde, O`nun kurduğu mecliste, içeriğini kimsenin bilemediği bir açılım üzerine toplantı var. Oysa, Mustafa Kemal`in Türkiye`si, hiçbir etnik, dinsel ya da mezhepsel ayrım gözetmeksizin, bu ülkenin vatandaşı olan her insanın eşit olduğu insanca bir düzeni yaşamalı ve yaşatmalıdır” dedi.
 

GENÇLERE ÖNEM VERMELİYİZ
“Bedensel olarak aramızdan ayrılışının 71. yıldönümünde, varlığımızı, kimliğimizi ve onurumuzu borçlu olduğumuz Mustafa Kemal`i saygı ve minnetle anıyoruz” sözleriyle konuşmasını sonlandıran Küpçü`den sonra söz alan ÇYDD Başkanı Gülşen Müstecaplıoğlu, anma törenine katılan gençlerin sayısının az olduğunu belirterek “Gençleri aramızda görmek istiyoruz, lütfen bundan sonraki her şeyi gençlerle paylaşalım. Onlara önem vermeliyiz çünkü bizim geleceğimiz gençlerdir” dedi. 
Koray ZÖNGÜR
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ