KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Amerika’dan kardeş geliyor
Amerika’dan kardeş geliyor
Güncel
15 Aralık 2010 Çarşamba 14:04
  • 1169
  • 2

Amerika’dan kardeş geliyor

Başkan Karaosmanoğlu’nun davetiyle Kocaeli’ye gelen ABD’nin Maryland eyaletinin bazı milletvekilleri, Kocaeli ile kardeş kent olmak istediklerini belirtti. Karaosmanoğlu da “Olur” dedi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Amerika Birleşik Devletleri`nin Maryland eyaleti bazı milletvekillerini misafir etti. Konuk milletvekilleri, Maryland ile Kocaeli`nin kardeş şehir olması için çalışma yapılmasını teklif etti. Kocaeli`nin Avrupa`da ve Uzak Doğu`da kardeş şehirleri olduğunu hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, bu teklifi de memnuniyetle kabul edebileceklerini aktardı.


Maryland eyaleti milletvekilleri Brian Feldman, James Gilchrist, Susan Lee ile Ana Sol Gutierrez, Başkan Karaosmanoğlu`nu ziyaret etti. Ziyarette Genel Sekreter Ersin Yazıcı ile Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu da hazır bulundu. Başkan Karaosmanoğlu`na kendilerini misafir etmesinden dolayı teşekkür eden konuk milletvekilleri, Maryland`in Türkiye`den hiç kardeş şehri bulunmadığını, ilk kardeş şehir projesini Kocaeli ile gerçekleştirmek istediklerini söyledi.


ABD`nin Maryland milletvekillerini Kocaeli`nde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, Avrupa`nın birçok ülkesinde ve Uzak Doğu`da kardeş şehirleri bulunduğunu hatırlattı. Başkan Karaosmanoğlu, Maryland ile Kocaeli arasında kardeş şehir projesinin geliştirilmesinden memnuniyet duyacaklarını ifade etti. Başkan Karaosmanoğlu konuklarına Kocaeli`ne yönelik bilgiler aktarırken, konuk milletvekilleri de Maryland`in çok sayıda farklı dilin konuşulduğu kozmopolit bir şehir olduğu bilgisini aktardı.


Büyükşehir Belediyesi`nin çalışmasıyla Kocaeli, bugüne kadar 4 ülkeden 4 şehirle imzalanan protokol uyarınca kardeş oldu. Hollanda; Amsterdam, Almanya; Kassel, Kore; Ulsan ve Macaristan; Szekesfehevar kardeş şehirlerimiz arasında yer alıyor. Bu sayı Maryland`le birlikte 5`e çıkarılacak. Kocaeli`dekine benzer bir körfeze sahip olan Maryland Eyaleti, Amerika`nın en gelişmiş limanına sahip. Eyalet Washington DC`nin kuzeydoğusunda yer alıyor. Washington DC`ye 65 kilometre mesafede olan eyalet yüksek eğitim düzeyiyle dikkat çekiyor. Eyaletin en büyük şehri Baltimor..
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ