KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Antikkapı’da rüşvet anlaşması
Antikkapı’da rüşvet anlaşması
Güncel
25 Eylül 2009 Cuma 10:07
  • 8201
  • 36

Antikkapı’da rüşvet anlaşması

Antikkapı A.Ş.’nin açtığı forklift ihalesi öncesinde satış ve pazarlama müdürü Abdurrahman Karaosmanoğlu’nun banka hesabına yatırılan para ve telefon konuşmaları rüşvet anlaşmasını ortaya çıkardı

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro ekipleri bir ihbar üzerine harekete geçmiş, yaklaşık üç yıl önce Kocaeli Büyükşehir Belediyesi`nin yan kuruluşlarından biri olan Antikkapı A.Ş.`de inceleme başlatmıştı. Günler, aylar, hatta yıllar süren soruşturma tamamlanmış, dosya Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı`na teslim edilmişti. Savcılık da iddianameyi hazırlamış, çoğunluğunu Antikkapı A.Ş. çalışanlarının oluşturduğu 22 kişinin yargılanmasını istemişti.

İLK DURUŞMA 15 EKİM`DE

Savcının hazırladığı iddianame doğrultusunda aralarında Antikkapı A.Ş.`nin genel müdürü Fahrettin Kandemir`in de bulunduğu 22 kişi hakkında dava açıldı. İlk duruşma 15 Ekim tarihinde Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülecek. Bilindiği gibi iddianame kapsamında ifadeleri alınan 22 kişiden sadece Antikkapı A.Ş.`de satış ve pazarlama müdürü olarak görev yaparken açığa alınan Abdurrahman Karaosmanoğlu tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

ZİMMET VE RÜŞVET

Bizim Kocaeli Gazetesi, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Boğaç Başoğlu tarafından hazırlanan iddianameyi ele geçirmiş ve Antikkapı dosyasını açmıştı. Savcının hazırladığı iddianameye göre zanlılar rüşvet, zimmet, özel belgede sahtecilik, kamu kurum veya kuruluşlarının ihalesine fesat karıştırmak suçlarından yargılanacak. Zanlılar hakkında korkunç suçlamalar bulunuyor. Ve hakim karşısına çıkacak olanların büyük çoğunluğu Antikkapı`da çalışmaya devam ediyor.

KORKUNÇ İDDİALAR
Dosyanın önceki gün yayınlanan ilk bölümünde süt, akıllı kart ve madeni yağ ihalesinde yapılan usulsüzlükleri gözler önüne sermiştik. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran Antikkapı dosyasının bugün ikinci bölümünü açıyoruz. Bu bölümde ise forklift ihalesinde yapılan usulsüzlüklerin yanı sıra teknik takibe takılan telefon konuşmalarında rüşvet belgeleniyor. Antik Pass fişleriyle ilgili korkunç iddialar da hem savcının iddianamesinde hem de bilirkişi raporunda yer alıyor.

FORKLİFT İHALESİ`NDE RÜŞVET
a) 17.05.2007 tarihinde Antikkapı A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından 2007 yılı sonuna kadar forklift kiralama hizmeti doğrudan temin yoluyla yapılmış, Akoser Kimya Pet. Gıda İnş. Tur. Taah. İmal San. Ve Tic. Ltd. Şirketi`nin, Antikkapı A.Ş. firmasına vermiş olduğu forklift hizmeti karşılığı tanzim etmiş olduğu faturaların tetkiki sonucu Akoser Ltd. Şirketi`nin bu hizmeti Mukar Yapı İnş. Kereste San. Ve Tic. Ltd. Şirketi`ne yaptırdığı ve Ticaret Sicil Gazetesi`nde yapılan inceleme sonucunda ise anılan firmanın Abdurrahman Karaosmanoğlu`nun yakınlarına ait olduğunun tespitlendiği, bu şekilde idare yetkilileriyle doğrudan temin hizmetini veren firmalar arasında organik bir bağın olduğunun saptandığı;
b) 17.05. 2007 tarihinde Antikkapı A.Ş. Genel Müdürlüğü`nce 2007 yılı sonuna kadar forklift kiralama hizmeti doğrudan temin yoluyla yapılan hizmet alım işinde 27.12.2007 tarihinde yapılan Annelere Süt organizasyonu ile ilgili ihale şartnamesinde “Depolama ve forklift giderleri yüklenici firma tarafından karşılanacaktır ve Antikkapı A.Ş.`den herhangi bir ücret talep edilmeyecektir' hükmü yer almasına rağmen, forklift kiralama doğrudan temin satın alma işinde Antikkapı A.Ş.`den alınan faturalar içeriğinde forklift hizmetinin Antikkapı A.Ş. tarafından Akoser firmasına ödendiğinin tesbit edildiği ortaya çıkmıştır.

KİMLER SORUMLU?

Belirtilen şekilde fesat karıştırılan ihalede Antikkapı A.Ş. Genel Müdürü Fahrettin Kandemir, Satış ve Pazarlama Müdürü Abdurrahman Karaosmanoğlu, satın alma şefi Murat Sarıkaya, piyasa fiyat araştırma görevlileri Ferhan Seymen, Sezai Gürel, Metin Abanoz ve Akoser Kimya Ltd. Şirketi`nin ortağı Tunahan Arslanoğlu`nun sorumlularının bulunduğu anlaşılmaktadır.

HESABA YATAN PARA

Yine söz konusu ihale kapsamında şüphelilerden Antikkapı A.Ş. Satış ve Pazarlama Müdürü Abdurrahman Karaosmanoğlu`nun, Garanti Bankası İzmit Şubesi`ndeki 212/6681664 numaralı hesabına ihale kendisine verilen, Akoser Ltd. Şirketi`nin ortağı Tunahan Arslanoğlu ve şirketi tarafından 01.04.2007-07.12.2007 tarihleri arasında toplam 39.490 TL paranın yatırıldığı, şüpheli Abdurrahman`ın savunmasında arkadaşı olduğunu ileri sürdüğü Tunahan`a 2004 yılında asker dönüşü 30.000 paund borç verdiğini, bahse konu paranın bunun geri ödemesi olduğunu ileri sürdüğü, Tunahan`ın ise ifadesinde 2005 yılında askerden geldiğini ve diğer şüpheliden 10.000 paund borç aldığını, bunun karşılığı olan 33.000TL`yi de hesabına yatırdığını beyan ettiği belirlenmiştir.

TELEFON KAYITLARINDA

Keza her iki şüpheli arasında kayıtlara yansıyan telefon görüşmeleri içeriğinden de ihalenin Tunahan`a ait şirkete kalacağı ile rüşvet anlaşması yaptıklarına dair konuşmaların tespitlendiği, 27.02.2009 tarihinde yaptıkları telefon görüşmelerinde aynen,
     Tunahan: Biz nasıl iş yapacağız ağabeyciğim daha sana yağ satamazsak bu malı ha.
     Abdurrahman: A…….. koyayım bana yağ satamazsan sen boku yedin zaten,
     Tunahan: Ya daha sana veremiyoz lan bu yağı biz nereye satcağız.
     Abdurrahman: Ciddi mi söylüyorsun ya, yağı beğenmemişler
     Tunahan: He koku mu olmuş, bir şey mi olmuş öğrensene şunu neyin nesiymiş.

ALOOOO, ANTİKKAPI`YI ŞİKAYET ETMİŞLER
     06.03.2009 tarihinde de, Tunahan: Alo Antikkapı`yı birileri şikayet etti tamam mı, mali polis inceliyor, ondan sonra senin şirketin dosyası teklifleri vardı ya o bi yağlar, onu istediler yağlar vardı ya 2007`nin şeyinde onları istediler şeyi ara merkezinle görüş anladın mı şahsın, ne merkezi lan
     Abdurrahman: Yani oraya giderler evrak mevrak isterler muhasebeciden isterler, anladın mı istiyo faturaları istiyorlar tamam mı ondan sonra gerekli şeyleri söyle onlara anladın mı
        …………………………………………………….
     Abdurrahman: Faturaları isteyebilirler, senden de böyle Antikkapı`da böyle bir soruşturma var, firmaların faturalarını falan istiyorlar
     Tunahan: Tamam
     şeklinde olduğu,
     Değinilen hususlar doğrultusunda söz konusu paranın belirtilen ihale tarihinden kısa bir süre önce yatırılmaya başlanılıp ihalenin kazanılmasıyla birlikte devam etmesi, keza şüphelilerin tamamen birbiriyle örtüşmeyen savunmaları ile 24.01.2008, 27.02.2008 ve 06.03.2008 tarihli telefon dinleme tutanaklarındaki görüşmeleri kapsamından aralarındaki ilişkinin borç-alacak ilişkisi olmayıp yaptıkları rüşvet anlaşmasına ilişkin olduğunun hayatın olağan akışı kapsamında kabulünün gerekeceği ve kendilerine atılı rüşvet alma rüşvet verme suçlarını işledikleri aşikar bulunduğu görülmektedir.
----------------------------------------
ANTİK PASS FİŞLERİNDE HAKSIZ KAZANÇ
 
Antikkapı A.Ş. tarafından bastırılıp dağıtılan Antik Pass fişlerinin tekrar tekrar dolaşıma sokularak haksız kazanç elde edildiği ve devletin zarara uğratıldığı ortaya çıktı

Antikkapı A.Ş. tarafından yemek ve hazır gıda tüketimi için verilen fişlerin kullanımı ve bunların geri ödenmesiyle ilgili bir takım usulsüzlükler yapıldığı yönündeki ihbar üzerine Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlara Mücadele Şubesi Mali Büro ekiplerinin yaptıkları incelemeler ile bu incelemeler sonucunda temin edilen belge, bilgi ve dökümanın bilirkişi marifetiyle yaptırılan tetkiki sonucunda tespit edilenler:

Antik Pass fişlerinin özellikleri:
Antik Pass fişleri 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu açık usulü ile anlaşma yapılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İSU, İZGAZ, Altınnal A.Ş., Kent Konut A.Ş., İzaydaş A.Ş., Saraybahçe Belediyesi, Köseköy Belediyesi, Acısu Belediyesi yemek ve hazır gıda tüketimi için Antikkapı A.Ş.`ye bastırılmış, üzerinde barkot ve seri numarası olan fişlerdir. Kurum ve kuruluşlar adına bastırılan fişler çalışanlarına aylık istihkak olarak dağıtılmaktadır. Çalışanlar adına bu Antik Pass fişlerinin yemek ve hazır gıda tüketimi ile ilgili üye işyerlerinde kullanarak dolanıma girmektedir.

Antik Pass fiş tutarlarına ilişkin tespitler:
Antik Pass fişleri aylık olarak basılmış ve her ay için ayrı bir harf serisi kullanılmıştır. 2007 yılı içerisinde Antik Ppass adı altında Şencanlar Copy Bilgisayar Ltd. Şti. kayıtlarına göre 3.551.060,62 TL tutarında fiş bastırılmış ve bu fişler ilgili kurum ve kuruluşlara dağıtılmıştır. 2007 yılı içerisinde üye iş yerlerinden 3.674.47,90 TL fatura kesildiği muhasebe kayıtlarında tespit edilmiştir. Buna ilişkin kesilen fatura tutarlarını gösteren aylık mizanlar ile diğer hususlar muhasebeci bilirkişi tarafından verilen raporun ikinci sayfasında usulsüzlüklerle birlikte tablo halinde gösterilmiştir.

Antik Pass üye iş yerlerine ilişkin tespitler:
Antikkapı A.Ş. ile üyelik sözleşmesi imzalayan üye iş yerleri Antik Pass fişlerinin geçerli olduğu yemek ve hazır gıda tüketimi olan gıda firmalarıdır. Piyasaya çıkan belirtilen fişler bu üye iş yerlerinde kullanılarak dolanım gerçekleşmektedir. Üye işyerleri her ay Antik Pass fişleri toplayarak faturasını kesip Antikkapı A.Ş.`nin teslim tutanağını imzalayarak muhasebeye teslim edip muhasebe de üye iş yerinden %7 komisyon düşerek banka hesaplarına havale etmektedir.
     Üye iş yerlerinin kayıtlı olduğu satıcılar hesabına ait mizanların bilirkişi marifetiyle yapılan incelemesinde 320.50.10D02 Doğu Market-Murat Özel, 320.50.10E01 Elif Market-Ahmet Demirel, 320.50.10.K03 Kardeşler Toptan Gıda-Mevlüt Sivri, 320.50.10.F01 Farke Market Gıda Ltd. Antik Pass fişlerinin olmadığı tespit edilmiştir.

1-Doğu Market-Murat Özel firmasına ait mart, mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül 2007 aylarına ait faturası ile birlikte teslim edilmesi gereken Antik Pass fişlerinin olmadığı ve bu döneme ait fatura tutarları toplamının 50.931,78 TL olduğu tespitlenmiştir.

2- Elif Market-Ahmet Demirel firmasına ait haziran, temmuz, ağustos, eylül 2007 aylarına ait faturası ile birlikte teslim edilmesi gereken Antik Pass fişlerinin olmadığı ve bu döneme ait fatura tutarlar toplamının 38.365,86 TL olduğu tespit edilmiştir.

3- Kardeşler Toptan Gıda-Mevlüt Sivri firmasına ait ocak, şubat, mart, mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül 2007 aylarına ait faturası ile birlikte teslim edilmesi gereken Antik Pass fişlerinin olmadığı ve bu döneme ait fatura tutarları toplamının 49.638.44 TL olduğu tespit edilmiştir.

4- Farke Market Gıda Ltd. firmasına ait mart, nisan, mayıs, eylül 2007 aylarına ait faturası ile birlikte teslim edilmesi gereken Antik Pass fişleri olmadığı, belirtilen döneme ait fatura tutarları toplamının 48.610.00 TL olduğu tespit edilmiştir. Bu dönemlerde 4 iş yerine ait fatura toplamının 187.546,08 TL olduğu belirlenmiştir.

Bilirkişi ve güvenlik güçlerince yapılan tespitler:
Öncelikle Antikkapı A.Ş.`nin sağlam bir organizasyon ve kalifiye personel yapısı olduğu, her departmanın bölümleri ayrılmış, yazılı kurallar konulmuş ve çalışan personelin görev alanının belirlendiği saptanmıştır. Organizasyon yapısı tam olan bir firmanın evrak ve muhasebe kayıtlarında eksiklik olması kast ve hile sonucunu doğurmaktadır.
Antik Pass fişlerinin basım ve anlaşmalı kuruluşlara dağıtımı ile satış pazarlama şefi Süheyla Oskay görevlendirilmiştir. Adı geçen şüphelinin teslim tutanakları ile teslim ettiği Antik Pass fişlerine konu tutanakları satış pazarlama müdürü Abdurrahman Karaosmanoğlu kontrol edip fatura bedellerinin kesilmesi için de muhasebe müdürü İlknur Altın`a teslim ettiği anlaşılmaktadır. Belirtilen fişlerin geri dönüşümü ise yemek ve hazır gıda satışı olan üye  iş yerlerinde bu fişlerin kullanılmasıyla gerçekleşmektedir. Üye iş yerleri alışveriş sonucu toplamış oldukları fişleri zarflı tutanak ve kesmiş oldukları Antik Pass fiş bedellerini gösteren faturaları Antik Pass toplama yetkisi verilmiş Ferhan Seymen, Sezai Gürel ve Esin Mısırlıoğlu`na teslim etmektedir.

TEKRAR TEKRAR DOLAŞIMDA

Her departmanın görev alanı belirlenmiş, yazılı kurallarla teslim tutanakları konulmasına rağmen Antik Pass fişlerinin kullanımının geçerli olduğu Parke Market Ltd.Şti. 48.610,00 TL, Kardeşler Toptan Gıda 49.638,44 TL`lik Elif Market 38.365,86 TL`lik, Doğu Market 50.931,78 TL`lik fatura tutarlarına karşılık genel toplamda 187.546,08 TL Antik Pass fişlerinin bulunmaması kamu görevlilerinin bilinçli eylemlerinden kaynaklanmaktadır. Bu fişlerin kaşesiz tekrar tekrar dolaşıma girdiğinin, yolsuzluğa zemin hazırladığı sonucunu doğurmaktadır.
Üye kurum ve kuruluşlara bastırılan fiş ve faturalar incelendiğinde İzgaz A.Ş. adına 531.325,00 TL basıldığı halde kuruma 771.748,40 TL fatura kesildiği tespit edilmiştir. Bastırılmış olan Antik Pass fişleri KDV dahil fişlerdir. Çünkü fişlerin geçerli olduğu üye iş yerlerinden yapılan alışveriş KDV dahil yapılmaktadır. Anrikkapı A.Ş.`ye üye kurum ve kuruluşlara tekrar KDV eklemek suretiyle fatura kesilmesi haksız tahsilata neden olmuştur. Bu cümleden İzgaz adına bastırılan fiş tutarları 2007 yılı ilk altı aylık dönemde 60.000,00TL olduğu halde fatura tutarı 70.800,00 TL olarak kesilmiş bu nedenle 10.800x6ay=64.800,00TL tutarında fazla tahsilat yapılmıştır.

FAZLA TAHSİLAT YAPILMIŞ

İzaydaş A.Ş. adına 2007 yılında 32.500 TL tutarında fiş bastırıldığı halde 39.087,50 TL tutarında fatura kesilerek 6.587,50 TL tutarında fazla tahsilat yapılmıştır.
Acısu Belediyesi adına 2007 yılında 10.500,00TL tutarında fiş bastırıldığı halde 12.390,00 TL tutarında fatura kesilerek 1.890,00 TL tutarında fazla tahsilat yapılmıştır. Kamu kuruluşlarından yapılan bu fazla tahsilatlar Antikkapı A.Ş.`nin bilanço ve gelir tablosuna etki yaptığı için gelirlerdeki bu fazlalığın giderlerde de dengeyi sağlamak için belirtilen marketlerden alınan faturalar ile gelir-gider dengesinin sağlandığı sonucuna varılmıştır. Belirtilen rakamlar toplandığında ise 260.823.58 TL`nin şüphelilerin uhdesinde kaldığı rapordan anlaşılmıştır.

ZARARA UĞRATMIŞLAR

Bu kapsamada bilirkişi raporunun sonuç bölümünde de belirtildiği şekliyle Antikkapı A.Ş.`nin genel işleyişi ve işin yürütülmesiyle ilgili organizasyon yapısının tam olmasına rağmen koruma, gözetme ve denetim yetkisi verilen tüm kamu personelinin devleti zarara uğrattıkları aşikar olup, kamu personeli olan şüphelilerin zilyetliği kendisine verilmiş kamu malları üzerinde görevlerinin gerekleriyle bağdaşmayacak surette tasarrufta bulunarak ve bunun açığa çıkmamasını sağlayacak şekilde hileli davranışlarda bulunarak nitelikli zimmet suçunu işledikleri tespit edilmiştir.

ANTİKKAPI DOSYASI-1
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ