KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Arıkan adaylığını gövde gösterisiyle açıkladı
Arıkan adaylığını gövde gösterisiyle açıkladı
Güncel
28 Aralık 2010 Salı 08:24
  • 4111
  • 45

Arıkan adaylığını gövde gösterisiyle açıkladı

Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanlığı için adaylığını açıklayan Faruk Arıkan’a çok sayıda üye destek verdi. Arıkan, adeta gövde gösterisi yaptı

Ocak ayının 15`inde, Otel Asya`da 20`nci olağan kongresini yapmaya hazırlanan Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şubesi`nde mevcut başkan Ali Ufuk Yaşar`a karşı başkanlık için yarışan Tüpraş İşyeri Temsilcisi Faruk Arıkan, adaylığını resmen açıkladı. Gerçekleştirilen basın açıklamasına çok sayıda işyeri temsilcisi ve delege katıldığı için üyeler sendika binasına sığmadı. Adeta gövde gösterisine dönüşen açıklamada sendikaya bağlı işyerlerinde yaşanan sorunlara değinen Arıkan, 11 yılın hesabını soracaklarını söyledi.  
 

HESAP SORACAĞIZ
Başkan adayı olmak için çalıştığı süreçten bahsederek yorucu ama umutlu bir yolda olduklarını ifade eden Arıkan, şunları kaydetti: “Kocaeli`de çok yakından takip ediliyoruz. Bizi yönetenler iyi şeylere imza atmışlardır ya da hata yapmışlardır ama biz 11 senenin hesabını sormaya geliyoruz. Üyelerin bana destek vermesinin iki önemli sebebi var. Biri sendika içi demokrasi ve eksikliklerin dillendirilmesi. Biz bunun sesi olacağız. İkincisi ise işçi sınıfının içinde bulunduğu durum; düşük ücret ve taşeronlaşma belası.
 

TABAN HAREKETİ
İnsanlar artık bıktı. Bu hareket Faruk Arıkan hareketi değil. Bu hareket taban hareketi. Bu zamana kadar çeşitli argümanlar kullanıldı. Bu bir sağcı solcu meselesi değil. Doğulu batılı ya da dinle ilgili değil. Davamız ekmekle ilgili. Biz eksikleri söyleyeceğiz ki eksikler giderilecek.” Tüpraş`ta kendisine büyük destek olunduğunu söyleyerek fabrikalarda yaşanan sıkıntılara da değinen Arıkan, “Tüpraş bu taban hareketine büyük destek oldu. Yönetici arkadaşlar; sayılar ve rakamlar üzerinde psikolojik baskı yaratarak delege üzerinde hakim olmak istedi.
 

İPTALİNİ İSTEDİK
Delegeler bağımsız, hür vicdanlarıyla sandığa oylarını yansıtacak. Kimse delegenin oyuna ipotek koymamalıdır. Tüpraş`ta sorunlar çığ gibi. Gübretaş`ta kronikleşmiş sorunlar var. Yıllardır siyaset ve sendikacılık yapanlar iktidara göre kimlik değiştirdiler. Gübretaş kadroya geçti ama ücretler çok düşük. Shell`de yetki yok. Örgüt var ama yetki alınabilir, yerinde tespit edilmelidir. Deva İlaç`da delege seçimlerinin iptali için genel merkeze müracaat ettik. İşveren bireysel sözleşme imzalattı. Bu sendikanın düşmesi demek. Delege seçimlerine denk geldi.
 

SEÇİMLER MEŞRUDUR!
Çok demokratik olmayan uygulamalarla delege seçimleri yapıldı. Bugün genel merkez cevap verdi; ‘Bize göre burada hukuksal kayıp yoktur. Seçimler meşrudur` dedi. Karara saygılıyız. Yargı yolu açık ama gidip gitmeyeceğimizi değerlendireceğiz. Deva`da insanlık ayıbı yaşanıyor. Tüpraş önemli bir işyeri. Sorunlar hem işyerinden hem de sendikanın çalışanlara karşı tavrından kaynaklanıyor. İster Tüpraş ister Shell`de çalışın, biz bu tabanın sesi olmaya devam edip yaratılan korku dağlarını yıkacağız. Sizin umudunuz olacağız.”
 

SAYIMIZ AZALDI
Sözlerine sendikada görev yapan ancak emekli olanlara gönderme yaparak devam eden Arıkan, şöyle konuştu: “Söz veriyoruz kongrede sonuç ne olursa olsun, bu emeğin sesi olmaya devam edeceğiz. Bizler birleştirici olacağız, ötekileştirmeyeceğiz. Herkesi, tüm işçileri kucaklayacağız. 11 yılda neler yapılmadı ki; ‘emekli, genç, sağcı, solcu` dediler, bizi yıllarca böldüler. 1999 yılında Ufuk Yaşar döneminde 2 bin 564 üyemiz vardı. Bugün sayımız bin 724. Sendikalar küçültülüyor. Herkes bulunduğu konumda bununla mücadele etmek zorunda.
 

İTTİFAK YAPTILAR
Emekli sendikacılık devri bitecek. Sendikalar emekliler derneği değildir. İş bulma kurumu değildir. Sendikacıların çocuklarına iş bulunduğu yer değil emeğin sesinin haykırıldığı yerlerdir.” Kongre için bazı ittifakların yapıldığına da değinen Arıkan, şunları kaydetti: “İttifak ortaya çıktı. Sağdan ve soldan İzmit`te tanınmış isimler bunun içindeler. Bu seçimler Türk-İş tarafından yakından takip ediliyor. Genel merkez yakından izliyor. İzmit kamuoyu yakından takip ediyor. Sandıktan şu sonucu aldık. Sizin dayınız amcanız yok.
 

İLK İŞ VEFA GECESİ
Biz kimsenin adamı değiliz. Allah bize üç şey verdi. Doğum, onur ve ölüm. İki şeye yapacak bir şey yok ama biz onurlarımızı korumak zorundayız. Sendikacılıkta vefacılık yok. Karşımıza çıkan ittifaklardan görülüyor. Seçildiğimizde ilk yapacağımız iş isimlerini rahmetle andığımız kişiler için vefa gecesi düzenlemek olacak. Listelerde kimseye söz vermedik. Demokratik, çok sesli olup beraber yapacağız. Ne olursunuz kongreye kadar bize yardım edin.” Arıkan konuşmaların ardından adaylığı resmen açıkladı.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ