KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8898 TL
  • 6.6063 TL
  • 7.4152 TL
Kocaeli Zirve
Arıkan’ın kellesi gitti!
Arıkan’ın kellesi gitti!
Güncel
13 Aralık 2012 Perşembe 12:34
  • 4668
  • 26

Arıkan’ın kellesi gitti!

Petrol-İş Sendikası, Tüpraş İşyeri Baştemsilcisi Faruk Arıkan’ın temsilciliğini düşürdü. Arıkan, “Bundan sonra potansiyel şube başkanı adayıyım” dedi
Geçtiğimiz Ekim ayında, Tüpraş`tan atılan bir işçinin geri alınması için yapılan eylemlerin faturası Petrol–İş Sendikası tarafından, iş yeri baştemsicisi Faruk Arıkan`a kesildi. Hakkında soruşturma yapılan bir diğer temsilci Süleyman Sirmen`e ise hiç bir ceza verilmedi. İşten çıkartılmak istenen, fakat yapılan büyük eylemler sonrası geri alınan işçi ise 14 gün uzaklaştırma aldı. Petrol–İş Genel Merkezi önceki gün yaptığı tebligatla Faruk Arıkan`ın temsilcilikten düşürüldüğünü duyurdu. Hatırlanacağı üzere, Ekim ayında, iş veren bir işçinin iş aktini fes ettiğini duyurmuş, bunun üzerine çok sayıda işçi, iş yerini terketmeme eylemi yapmış, yapılan görüşmeler sonrası da iş veren atılan işçiyi geri almıştı. 
 
MAHKEMEYE GİDECEĞİM
O gün işçinin geri alınması için çalışmalar yapan iş yeri baştemsilcisi Faruk Arıkan şimdi adeta sendika tarafından cezalandırılmış durumda. Temsilciliğinin düşürülmesiyle ilgili açıklama yapan Arıkan, “İşverin yapmadığını, kendi sendikam bana yaptı. Bu traji komik bir durumdur. Bir sendika kendi temsilcisine bunu yapar mı? Sendikalar tarihine kara bir leke gibi geçmiştir. Ben bu gün de olsa aynı şeyleri yaparım. Atılan bir işçinin geri alınması için mücadele etmek ne zamandan beri suç oluyor. Benim hakkımda yapılan işlemler hem hukuksal dayanaktan yoksun hem de hiçbir etik değerle örtüşmeyen bir durumdur. Bundan sonra hakkımı arayacağım yer mahkeme olacaktır” dedi. 
 
SOMUT SUÇLAMA YOK
Önümüzdeki günlerde temsilciliğinin düşürülmesiyle ilgili mahkemeye başvuracağını duyuran Arıkan,  “Suçumun ne olduğuyla ilgili bana bir bildirimde bulunmadılar. Petrol–İş Kocaeli Şube disiplin kurulunun verdiği kınama cezası genel merkez tarafından onandı ve önceki gün temsilciliğim düşürüldü. Petrol–İş Kocaeli Şubesi, her ne kadar ‘kınama cezasının verilmesini biz istemedik, genel merkez istedi` dese de bu doğru değil. Bu zaten tüzüğe aykırı bir durum. Genel merkez böyle bir şey isteyemez. Şube başkanı ve başkan yardımcısının benim hakkımda suçlamaları var. Hakkımda somut bir suçlama yok olmasına rağmen ben yine de savunma yaptım. O gün yaşananları detaylıca anlattım, fakat değişen bir durum olmadı. Şimdi hakkımı mahkemede arayacağım” dedi. 
 
KARAR BENİ YARALADI 
Tüpraş`ta 20 yıldır çalıştığını, 4 sene temsilci, son 1.5 yıldır da baş temsilcilik görevini sürdürdüğü belirten Arıkan, “Bu süre içinde hiçbir zaman disipline aykırı hareket etmedim. Bana yapılan muamele beni yaraladı. Tüpraş`ta çalışan tüm işiçilerin motivasyonunu kırdı, kızdırdı. İşçiler değişik yöntemlerle tepkilerini dile getirmeye başladı. Benim vicdanım çok rahat. Bu gün de bir işçi atılsa yine tepkimi ortaya koyarım. Ocak ayında başlayacak toplu sözleşme öncesi bana verilen bu ceza çalışanları çok olumsuz etkilemiştir, moralini bozmuştur” diye konuştu. 
 
DOĞRU BİLGİ ALMADILAR
Kendisine ceza verileceğini 31 Ekim günü Petrol–İş Genel Merkez yöneticilerinin tavırlarından hissettiğini söyleyen Faruk Arıkan, “Genel başkan o gün iş verenden aldığı doğru olmayan bilgilerle, çıkarılmak istenen işçi arkadaşımızı haksız göstermeye çalıştı. İşçi arkadaşlara bunları anlattı. Onu karalamaya çalıştı. İş yeri temsilcilerinden doğrunun ne olduğuna dair hiç bir bilgi almadı. Beninle ilgili de bazı işlemlerin yapılacağı bana dolaylı bir şekilde hissettirildi. Aslında benim cezam, orada, o gün verilmişti” dedi.  
 
GENEL BAŞKANIN SUÇU
Sendika Genel Başkanı`nın, bilgiyi iş verenden alıp, iş yeri temsilcilerinden almaması, kendi üyesi işçiyi, doğru olmayan bilgilerle suçlaması ve bunu işçilere duyurmasının bir disiplin suçu olduğunu belirten Faruk Arıkan, “Asıl ceza alması gereken genel başkandır. Çünkü bir disiplin suçu işlemiştir. Bununla ilgili de araştırma yapıyorum. Disiplin suçu işleyen bir genel başkanla ilgili ne yapılması gerekirse onu yapacağım. Bu konuda da bazı girişimlerim olacak” diye konuştu. 
Aldığı kınama cezası sonrası temsilciliğinin düştüğünü söyleyen Arıkan, “Bu ceza sonrası bir yıl temsilci seçimlerine giremiyorum. Delegeyim ve delege seçimlerine katılmama bir engel yok. Bundan sonra potansiyel şube başkanı adayıyım” dedi. Petrol–İş Koceli Şubesi`nin kongresi iki yıl sonra yapılacak.
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ