KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7077 TL
  • 6.3054 TL
  • 7.1537 TL
Kocaeli Zirve
Arıtma tesisi var, arıttığı su yok
Arıtma tesisi var, arıttığı su yok
Güncel
19 Ekim 2009 Pazartesi 14:33
  • 1470
  • 2

Arıtma tesisi var, arıttığı su yok

Gebze'de kurulu bulunan atık su arıtma tesisiyle ilgili korkunç bir iddia ortalıkta dolaşmaya başladı.

Atık su arıtmak için kurulan tesis sanayiden kimyasal atık alıp tam arıtamadan doğaya bırakıyor. Birçok sanayici elden para vererek asit, amonyak içeren atıklarını tesise gönderdiği ileri sürülüyor.

Mutlukent Mahallesi`nde Kurulu bulunan ve son 6 aydır İSU`nun (İzmit Su ve Kanalizasyon A.Ş.) işlettiği Mutlu Kent Evsel Arıtma Tesisi, iddialara göre atık suyun yanı sıra kimyasal atıkta kabul ediyor. 20 yıl önce yaptırılan ve altı ay önce İSU`nun Kocaeli Valiliği`nden devraldığı Mutlu Kent Evsel Arıtma Tesisi, kurulduğundan bu yana bakım görmediği için atık suyu güçlükle arıtabilirken, sanayiden kimyasal maddeler içeren atıkları kabul ettiği iddiaları farklı kaynaklardan doğrulanıyor.


ELDEN PARA ALINMIŞ

İsminin yazılmasını istemeyen bir İSU yetkilisi, arıtma tesisinin işlevini tam olarak yerine getiremediği, mutlaka bakıma alınması gerektiğini ve dışardan atık kabul ettiğini doğruladı. Civarda bulunan konutların atık sularını arıtmak için kurulan tesisin dışardan atık kabul ettiği ve bunun elden verilen paralarla yaptığını doğrulayan yetkili, tesisin hemen bakıma alınması gerektiğini kaydediyor. 20 yıldır bakım yapılmayan arıtma tesisin havuzlarında çökerdi oluştuğunu ve mikserin doğru düzgün çalışmadığını kaydeden yetkili, “Maalesef durum böyle. Tesis sağlıklı bir şekilde çalışmıyor. Arıtılan su doğru düzgün arıtılmadan doğaya bırakılıyor” diye konuştu.


ARITILMAYAN SU DEREYE BOŞALIYOR

Orta ölçekli işletmelerin faaliyet gösterdiği Hasköy Sanayi Sitesi`nde birçok işletmenin atıklarını bu tesise verdiği öğrenildi. Amonyak, azot gibi birçok kimyasal madde bulunduran atıklar Mutlu Kent Evsel Arıtma Tesisleri`nde sağlıklı bir şekilde bırakılmadan doğaya bırakılıyor.  Öte yandan ağaçlar ile oldukça iyi bir şekilde kamufle edilen tesis çevreye oldukça ağır bir koku yayıyor. Olay yerine giden Demokrat Gebze ekibi ise gerçeği gözleriyle gördü. Vidanjörlerle gelen ve ne olduğu bilinmeyen atıklar arıtma tesisine boşaltılıyor. Burada sulandırılan ve mikserle karıştırılan atımlar daha sonra doğaya yani tesisin yanı başındaki dereye boşaltılıyor.

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ