KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.1454 TL
  • 6.8452 TL
  • 7.7628 TL
Kocaeli Zirve
Arıtma tesislerinden 42 köye hizmet
Arıtma tesislerinden 42 köye hizmet
Güncel
04 Ekim 2012 Perşembe 13:21
  • 793
  • 1

Arıtma tesislerinden 42 köye hizmet

Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi ile ortaklaşa yapılan Çavuşlu ve Hakkaniye Modüler Atık Su Arıtma Tesisi 42 köye hizmet verecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi işbirliğinde yapılan, 42 köye hizmet verecek olan iki artıma tesisinin açılışı yapıldı. Çavuşlu ve Hakkaniye Modüler Atık su Arıtma Tesisi dün yapılan törenle faaliyete başladı. Hakkaniye Köyü`nde gerçekleşen törene; vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, İl Genel Sekreteri Burhan Eres, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya ve Kocaeli Kent Konseyi Başkanı İbrahim Kahraman katıldı. 

 
932 BİN 400 TL
Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Vedat Yoldaş, çevre köy muhtarları ve köy halkı da törende hazır bulundu. Yapılan tesisler, 42 köye hizmet verecek. Törende açılış konuşmasını İSU Müdürü Genel İlhan Bayram yaptı. Bayram, şehirde yaptıkları yatırımların aynısını köylerde yapmaya devam edeceklerini belirtti. Bayram, “Hayat kalitesini artırmak için çalışıyoruz. Çavuşlu köyümüzdeki tesis 485 bin 200 TL, Hakkaniye köyümüzdeki ise 447 bin 200 TL`ye mal oldu” diyerek maliyeti hakkında bilgi verdi.
 
AB BİZE ÜYE OLACAK
Ardından konuşan başkan Karaosmanoğlu, her gün daha ileriye gittiklerini belirterek, “Biz bugün yeni bir şey yapıyoruz. Bu tesis Avrupa Birliği`ne giren pek çok ülkede yoktur. Artık AB bundan sonra bize üye olacak. Nereden nereye geldik? Ülkemle de cebime taşıdığım paramla da övünüyorum. Nereye giderseniz gidin para bizim paramızdır. Ülkede artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Ama bunu göremeyenler var. Bu gerçekleri görenlerse görüyor” diye konuştu.
 
3 KAT ÇALIŞMA
Vali Ercan Topaca ise, şehirdeki tüm çalışmaların köylerde de olmaya başladığını belirtti. Topaca, “Refah doğrudan doğruya sizlerin hayatını etkileyen unsur. İl Özel İdare olarak yapılanın çalışmaların 3 katını da Büyükşehir yaptı. Burada bir birliktelik var” diyerek herkese hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Buradaki konuşmaların ardından Çavuşlu Modüler Atık Su Arıtma Tesisi`nin açılışına geçildi, kurdele kesildi.
 
42 KÖYÜN ATIKSULARI 
Büyükşehir Belediyesi, İzmit ve Derince`nin 38 köyünde atık suları arıtacak olan modüler atık su arıtma tesislerini tamamladı. Toplam yaklaşık 1 milyon TL` ye mal olan Çavuşlu ve Hakkaniye Modüler Atık Su Arıtma Tesisi 5 bin kişiye hizmet verecek. 3 bin kişilik 450 metreküp kapasiteli tesis; Çavuşlu, Cumaköy, Karagöllü köylerinin evsel nitelikli atık sularını bertaraf etmek üzere tasarlandı. 
 

KÖYLER RAHATLAYACAK
Atık suların vidanjörle taşınmaya uygun durumda olan köyler; Kaşıkçı, Himmetli, Toylar, Geredeli, Tahtalı, Dikenli, Tepemanayır, Hatipler, Ahatlı, Duraklı, Elbizli, Alihocalar, Kargalı, Yağcılar, Kutluca, Osmanlı, Sevindikli, Karayakuplu, Çıraklı, Şemsettin, Naipköy, Elmacık, Kalburcu, Belen, Dereköy ve Sipahiler.
 
2 BİN KİŞİLİK
Hakkaniye`deki  2 bin kişilik 300 metreküp kapasiteli tesis, Hakkaniye Köyü`nün evsel nitelikli atık sularını bertaraf etmek üzere tasarlandı. Atık suları vidanjörle taşınmaya uygun durumda olan köyler; Böğürgen, Kaynarca, Kul Mahmut, Şahinler, Bulduk, Fethiye, Çağırgan, Süverler, Gökçeören, Nebihoca, Sanşeyh ve Kısalar.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ