KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0963 TL
  • 6.8043 TL
  • 7.7242 TL
Kocaeli Zirve
Arızlı sakinleri yine eylem yaptı
Arızlı sakinleri yine eylem yaptı
Güncel
08 Kasım 2010 Pazartesi 14:24
  • 1276
  • 0

Arızlı sakinleri yine eylem yaptı

Mahkemenin ‘kira alınmamalı’ kararına rağmen Kocaeli Valiliği’nin kendilerinden kira aldığını iddia eden Arızlılılar yine eylem yaptı

Arızlı Konutları`ndan çıkarılmak istenen depremzedelerin, hak mücadelesi devam ediyor. Vali Ercan Topaca`ya seslerini duyurmak için sabah saatlerinde Kocaeli Valiliği önünde bir araya gelen Arızlı sakinleri yine polis engeli ile karşılaştı. Yeni Cuma Camii yanından valiliğe yürümek isteyen depremzedeler ile polis arasında sözlü tartışma çıktı. Valilik önünde açıklama yapamayacaklarını anlayan depremzedeler, ellerindeki dövizlerle birlikte adliye sarayına kadar yürüdüler. Burada polisin geniş güvenlik önlemleri altında bir basın açıklaması gerçekleştiren Arızlılılar, mahkemenin ‘kira alınmamalı` kararına rağmen Kocaeli Valiliği`nin kendilerinden kira aldığını ileri sürdü.
 

60 TL AİDAT ALDI
Arızlı sakinleri adına basın açıklamasını Recep Or gerçekleştirdi. Or, “Geçtiğimiz mart ayında başlatılan icra takipleri mahkemelik olmuş, ilk duruşma 30 Eylül`de görülmüş ve 9 Aralık tarihine ertelenmiştir. Mahkemede Kocaeli Valiliği`nin, 2003-2006 yılları arasında aidat aldığını belirtmiş ancak valilik mahkemenin ‘kira alınmama` kararına rağmen bizlerden kira almıştır. Elimizde kira alındığına dair belgeler bulunmaktadır. O dönem kamu konutlarında aidat bedeli 20 TL iken Arızlı Konutları`ndan 60 TL aidat alındı. Bu örnek bile bizlerden kira alındığının göstergesidir” dedi. Or, sözlerini şöyle sürdürdü:
 

BAYGINLIK GEÇİRDİ
“Valilik, 2006 yılında zorla ve baskıyla imzalatılan kira sözleşmesine dayanarak icra davaları açtı. Ancak 2006 yılında imzalatılan sözleşmenin iptali istemiyle açtığımız dava şu an ‘Danıştay Karar Düzeltme`de devam etmektedir. Dolayısıyla hukuki sürecin tamamlanmasını ve davaların geri çekilmesini bekliyoruz.” Açıklamaların ardından depremzedeler ellerindeki aidat ödediklerine dair belgeleri 7. İcra Mahkemesi`ne delil olarak sundu. Daha sonra sorunsuz bir şekilde dağılan Arızlı sakinlerinden Mürvet Acartop isimli bir bayan sinir krizleri geçirerek fenalaştı. Arkadaşları tarafından sakinleştirilen kadın, yerden kaldırılarak evine götürüldü.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ