KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0963 TL
  • 6.8043 TL
  • 7.7242 TL
Kocaeli Zirve
Arızlı yurt olacak
Arızlı yurt olacak
Güncel
04 Aralık 2010 Cumartesi 14:44
  • 3222
  • 9

Arızlı yurt olacak

Vali Ercan Topaca, Arızlı-Irak Konutları’nda yaşayanların çıkarılarak yerine 3 bin öğrencilik yurt yapılacağını söyledi

Her cumartesi günü geleneksel olarak kahvaltılı toplantı düzenleyerek kentin önemli isimlerini ağırlayan Ay Işığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, vali Ercan Topaca`yı ağırladı. Ay Işığı Kültür Merkezi`nde gerçekleşen etkinliğe vali gelince, katılım da oldukça fazla oldu. Dernek başkanı Cihat Kaçamer`in ev sahipliğinde gerçekleşen kahvaltıda AKP İl Başkan Yardımcısı Mahmut Civelek, KOTO Başkanı Halil İbrahim Keleş, İKM Başkanı Murat Barış, MHP İzmit Belediye Başkan adayı Adnan Metin, Tarım İl Müdürü Abdullah Öztürk, AKP il yöneticileri, Fikir Kulübü ve Din Görevliler Derneği`nin üyeleri hazır bulundu.
 

SAAT KULESİ KUMBARASI
Açılış konuşmasını yapan Kaçamer, derneğin kuruluşundan bu yana gerçekleşen çalışmaları anlattı. Kaçamer, “Son kampanyamız Saat Kulesi Kumbarası. Dağıttığımız bin saat kulesi şeklindeki kumbarayla bağ oluşturmaya çalışıyoruz” dedi. Ardından söz alan Topaca da, tarihten bu yana yardım derneklerinden bahsetti. Yardımın yalnızca devlete bırakılmaması gerektiğini ifade eden Topaca, “Devlet yardımla ilgili sistemi dizayn etmeli. Yardım için çalışan kuruluşların nasıl yardım toplayacağı belirlenmeli. Çok müdahil olmadan çizgisini çizmeli” diye konuştu.
 

SERDAR MAHALLESİ`NE PROJE
Kocaeli genelinde mahalle sorunlarına ilişkin açıklamalar da yapan Topaca, Serdar Mahallesi için hazırlanan bir programın yürürlüğe gireceğini söyleyerek, “Kocaeli`nin en önemli üç sorunu içinde Serdar Mahallesi`nin durumunu var. Alt kültür dediğimiz toplumla entegre olamamış insanlar burada yaşıyor. Bu onların değil, Kocaeli`nin ayıbı. Hepimiz o insanlara sahip çıkmalıyız. Büyükşehir ile bazı çalışmalarımız var. Kamulaştırmayla sosyal tesis, spor kompleksi gibi çalışmalarımız olacak. Onlardan da talep geliyor. Karşılıklı konuşacağız. Onları da bu değişime ikna edip hazırlamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 

EĞİTİMDE DENGESİZLİK VAR
Konuşmalarında eğitim ve sağlık konularındaki sorunlara da değinen Topaca, “Sağlıkla ilgili ülkemizde bazı aksaklıklar olsa da ciddi bir değişim oldu. Türkiye genelinde 800 civarında hastanemiz vardı. 35 milyon kişi bir hastaneye mahkum edilmişti. Birleşme sonunda tek çatı haline geldi. Sağlıkta ciddi sorunumuz yok. Eğitimde de ciddi değişim var. Kocaeli`de sorunlu okullarımız var, ama derslik başına ilköğretimde 30 kişi düşüyor. Fakat Gebze tarafında derslik başına kişi sayısı 40`a çıkıyor. Bu konuda bir çalışma yaptık” dedi. Başiskele Belediyesi tarafından başlatılan kitap okuma kampanyasını örnek alarak Kocaeli`nin kitap okuması için ciddi bir çalışma başlatacaklarını da söyleyen Topaca, “Kitap kampanyasıyla her eve bir kitap sokacağız. 350 bin kitabın finansmanını yapacağız” şeklinde konuştu. 
 

ARIZLI ÖĞRENCİ YURDU
Kocaeli`de 400 bin öğrencinin eğitim gördüğünü ve üniversite öğrencileri için yurt açığı olduğunu da söyleyen Topaca, çok tartışılan Arızlı Konutları`nın yurt olacağını açıkladı. Topaca, “Arızlı`daki vatandaşlara Arızlı yukarısında sosyal konutlar yapan TOKİ evlerini gösterdim. ‘Başvurun size birer konut verelim` dedim. Hem de 8 bin TL ön ödeme olmadan, ayda 250-350 arası kira öder gibi. Ama isteksizlik var. Onlara tapu verme şansımız yok. Geçmişte de hak sahibi olarak verilmedi. Boşaltılan yeri Kredi Yurtlar Kurumu ile görüştük öğrenci yurdu yapacağız. En az 3 bin öğrenci barınacak. Bu işi kavgasız yapmak istiyoruz. Devlet isterse o insanları bir günde çıkartır. İstersem tek tek atarım ama bize yakışmaz. Üç kuruşa beş köfte yok” dedi. 
 

ÇOK KAT İSTEMEM
Perşembe Pazarı alanında yapılacak kent meydanı hakkında da konuşan Topaca, “41 katı ben de doğru bulmuyorum. Zaten sıkışık bir kent. Oraya 25 ya da 41 katlı bir yer yapılırsa Kocaeli daha fazla tıkanacak. Biz oraya şimdi valilik yapacağız. Belediye tesis yapalım diye ısrar etti. Fakat çok kat vilayeti de gölgede bırakır. 20 katlı bir şey yapalım dediler. En son valilik projesini hazırladık. 2011 yatırım programına giriyor. Temel atacağız. Nihat Ergün`ü gezdirdim. ‘Kent meydanı yapalım` dedi. Güzel bir öneriydi. 15 bin metrekare oturma alanı olan yeşil alanlı otoparklı kocaman bir meydan karar verdik. Kocaeli`ye yakışır hükümet konağı ve meydan yapacağız” dedi. Vali son olarak mahalle adı vermeden bazı insanların yardımlardan tembelleşip yan gelip yattığını ve yardım derneklerinin eğitime önem vermelerini istedi.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ