KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Arızlı’da oturanları Bakan ikna etti
Arızlı’da oturanları Bakan ikna etti
Güncel
15 Kasım 2009 Pazar 17:55
  • 2290
  • 3

Arızlı’da oturanları Bakan ikna etti

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, halen Arızlı Konutları’nda oturan, ancak hak sahibi olmayanlara 3-5 katlı konutlar yapacaklarını söyledi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Kocaeli Sanayi Odası`nı ziyaretleri sırasında Arızlı Irak Konutları`nda yaşayan bir grup vatandaşla bir araya geldi. Arızlı sakinleri, Bakan Demir`e hak sahibi olmadıklarını aktardı, ancak kendilerine yardımcı olunmasını istedi. Arızlı Irak Konutları`nda kalan ailelere, TOKİ tarafından uygun ödeme koşullarıyla 3-5 katlı binalar yapılacağını ifade eden Bakan Demir, “Hak sahipleri için yapılan evlerden artanlara o dönemlerde sizler yerleştirildiniz. Hak sahibi olmadığınızı, sizler de biliyorsunuz ve söylüyorsunuz. Ancak, bizim size karşı olumsuz bir tavrımız yok. TOKİ sizler için, uygun geri ödeme koşullarıyla yeni evler inşa edene kadar, kiralarınızı ve ortak aidatlarınızı ödeyerek, buralarda oturmaya devam edebilirsiniz” dedi. Bakan Demir, Arızlı`da oturanlardan kendilerini yanlış şekilde yönlendirmeye çalışanlara da aldırış etmemelerini iitedi.
 

HAK SAHİBİ DEĞİLİZ
Bir dizi etkinliğe katılmak amacıyla ilimize gelen Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, KSO`yu ziyaretinde Arızlı`da oturanları temsilen gelen bir heyetle görüştü. Görüşmede başkan Karaosmanoğlu`nun yanı sıra AKP Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül ile Kocaeli Valisi Gökhan Sözer de hazır bulundu. Arızlı Irak Konutları`nda oturanları temsilen gelen heyet, 17 Ağustos 1999 depremini yaşadıklarını, ancak hak sahibi olmadıklarını söyledi. Devletin 17 Ağustos depreminin ardından hak sahibi depremzedelere konutlar yaptığını hatırlatan bakan Demir, “Sizler de hak sahibi olmadığınızı söylüyorsunuz. Depremden sonra hak sahibi aileler, devlet tarafından yaptırılan konutlara yerleştirildi. Sizler gibi hak sahibi olmayan, ancak mağdur olan aileler de, vilayet tarafından boş duran bu yerlere yerleştirildi. Ancak sizlere de, belli bir süre tanındı” açıklamasını yaptı.
 

YANLIŞ YÖNLENDİRENLER VAR
Arızlı`da oturanların, bir takım kişilerin yanlış yönlendirmelerine aldırış etmemesini isteyen bakan Demir, “Hak sahibi değilseniz, size verilen iskan süresi dolduğunda dışarı atıldığınızı söylemek doğru değil. ‘Biz hak sahibi değiliz, ama mağduruz` dediğinizde size sosyal konutlar yapıp verebiliriz. O dönemde hak sahiplerine yapılan evler fazla gelince, sizlere bu yerler tahsis edildi ve düşük bir kira karşılığında belirli bir süre için verildi. Şimdi bu sorun TOKİ yoluyla çözülebilir. Yalnız sizleri, bazı kişiler yanlış yönlendirmeye çalışıyor. Hak sahibi olmadığınız halde, buraların sizlere verilmesi söz konusu değil. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da bu konuda çok hassas. Biz de, sayın valimizle beraber size yardımcı olacağız” ifadesini kullandı.
 

3-5 KATLI BİNALAR YAPILACAK
Vali Sözer`den bu kişilerin konutlarda 150 TL kira ve 60 TL ortak gider karşılığı oturduğu bilgisini alan bakan Demir, “TOKİ tarafından son derece güzel ve depreme dayanıklı binalar yapılıyor” dedi. Ancak bakan Demir ile görüşmeye gelen heyet, depremi yaşadıkları için TOKİ`nin yaptırdığı yüksek katlı binalarda oturmaya çekindiklerini söyledi. Bunun üzerine bakan Demir de, 3-5 katlı binalardan oluşan ayrı bir formül üretilebileceğini, konuyla ilgili TOKİ`yle görüşeceğini söyledi. Bakan Demir, “Bakanlığımızın ve valiliğimizin sizlere karşı olumsuz bir tavrı yok. Sizlere 3-5 katlı yerler yapalım. O zamana kadar kirayı ve ortak giderleri ödemeye devam edin. Biz de size TOKİ ile görüşüp, 3-5 katlı binalardan uygun geri ödemelerle ev verelim” şeklinde konuştu. Milletvekili Gönül, Bakan Demir`e bu yönde bir çalışma başlattıkları bilgisini verdi. Vali Sözer de, “Biz burada oturan vatandaşlarımıza hiçbir zaman çıkın demedik. Kiralarını ve ortak aidatlarını ödeyerek, kendileri için yeni yerler yapılıncaya kadar oturmaya devam ederler” açıklamasını yaptı. Bakan Demir, başkan Karaosmanoğlu, milletvekili Gönül ve vali Sözer ile görüşen Arızlı heyeti de, kendilerine olan bu olumlu yaklaşımları nedeniyle vatandaşlara teşekkür etti. 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ