KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8712 TL
  • 6.5766 TL
  • 7.3814 TL
Kocaeli Zirve
Arızlılar’ın dayanışma gecesinde fenalaştı
Arızlılar’ın dayanışma gecesinde fenalaştı
Güncel
09 Aralık 2010 Perşembe 14:37
  • 1392
  • 2

Arızlılar’ın dayanışma gecesinde fenalaştı

Arızlı Irak Konutları sakinlerinin düzenlediği dayanışma gecesinde, barınma hakkı için 4 gündür açlık grevinde olan Huriye Özdemir fenalaşarak hastaneye kaldırıldı

Kocaeli Valiliği tarafından Arızlı Irak Konutları`nı boşlatmaları istenen ve bu yüzden 2 yıldır barınma hakkı mücadelesi veren depremzedeler önceki akşam dayanışma gecesinde buluştu. Fuar içinde bulunan Çağlayan Restaurant`ta gerçekleşen dayanışma gecesinde Arızlı halkı 2 yıldır verdiği yoğun mücadele sürecini kamuoyuyla paylaştı. Gecede Grup MARSİS, şarkılarını depremzedeler için söyledi. Büyük katılımın olduğu dayanışma gecesinde TKP Genel Başkanı Erkan Baş, Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol, EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, İHD Sakarya Yönetim Kurulu üyesi Ali Yüksel ve çok sayıda demokratik kitle örgütü, sendika ve siyasi parti üyesi hazır bulundu.
 

TALEPLERİ SIRALADI
Gecede depremzede Ülkü Karahan, Arızlılı depremzedelerin taleplerini bir kez daha yineleyerek, “Amacımız bedava ev sahibi olmak değil. Sadece barınma hakkımızın güvence altına alınmasını, icraların durdurulmasını, evlerinden atılan komşularımızın geri gelmesini ve kira gaspının durulmasını istiyoruz” dedi. Daha sonra site sakini depremzede Recep Uğur, Arızlı sakinlerinin mücadele sürecini ve konunun hukuki boyutunu uzun uzun anlattı. Uğur, Irak`ın depremzedelere devletten daha çok sahip çıktığını betlirterek “Olası bir kontrolsüz güç şovuna karşı kontrollü ama kararlı bir şekilde direneceğiz. Arızlı`dan kesinlikle çıkmayacağız Biz depremde acılar yaşadık. O evleri bize parasız verilmesini istemiyoruz, bize ücret karşılığında versinler” dedi.
 

AÇLIKTAN FENALAŞTI
Uğur`un konuşması devam ettiği esnada 4 gündür açlık grevinde olan Huriye Özdemir fenalaştı.  Depremzedelerin yardımıyla salona gelen ve büyük ilgi gören Huriye Özdemir, 4 gündür yaşadığı açlığın etkisiyle fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. Geceye katılan siyasi parti genel başkanları daha sonra Arızlı halkına yönelik destek konuşmaları yaptı. Konuşmaların ardından dayanışma gecesi şarkılar, türküler ve halaylarla devam etti. 
 

DAVA ERTELENDİ
Ayrıca Kocaeli Valiliği tarafından depremzedelere evlerini boşaltmaları için temmuz ayında açılan “Tahliye” davasının 2. duruşması Kocaeli Adliyesi 1. İcra Mahkemesi`nde dün görüldü. Depremzedeler davaya eksiksiz katıldı. Tahliye davası taraflarca sunulan delillerin incelenmesi ve ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu` ile Vakıflar Bankası`ndan gelmesi beklenen eksik belgelerin tamamlanması için 21 Ocak saat 10.00`a ertelendi. Depremzedeler duruşma sonarsı yaptıkları basın açıklamasında “3 kuruşa 5 köfte yok diyen vali Ercan Topaca`ya tepki gösterdi. Depremzedeler, “depremde ölen yakınlarımızın canı 3 kuruşluk mu” diyerek üzüntülerini dile getirdiler.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ