KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Ark Otomotiv’de işçiler ayaklandı
Ark Otomotiv’de işçiler ayaklandı
Güncel
01 Aralık 2012 Cumartesi 10:41
  • 6621
  • 0

Ark Otomotiv’de işçiler ayaklandı

Türk Metal Sendikası Kocaeli Şubesi’nin örgütlü olduğu Ark Otomotiv’de işlerini kaybetmek istemeyen işçiler ayaklandı

 

Başiskele'de faaliyet gösteren Ford Otosan`ın, fabrikaya yedek parça üreten Ark Otomotiv`le anlaşmazlığa düştüğü öğrenildi. Kendisine verilen taahhütlerin yerine getirilmediğini ileri süren Ford yetkililerinin fabrikayla iş yapmak istememesi üzerine işçiler işy yerinin kapanacağını ve işsiz kalacaklarını düşünerek fabrikadan ayrılmama kararı aldı. Dün akşam gerçekleşen olay öğleden sonra son buldu. İşçiler, işverenle anlaşarak makinelerinin başına döndü.


İŞVERENLER ARASI SORUN
Konuyla ilgili bilgi aldığımız sendika şube başkanı Yakup Yıldız şunları söyledi: “Ford`a çalışan iş yerinde, işverenler arası bir problem yaşandı ve Ford kendi pres kalıplarını almak istedi. Bizler de iş akdinin devamı ve orada çalışan insanların çoluk çocuğunun geleceği için kalıpları vermeyeceğimizi söyledik. İşin tasfiyesi söz konusu değil. Ford işvereni, Ark Otomotiv`in verilen işi zamanında bitirmediğinden ve işleri geciktirmesini gerekçe gösterdi.


KABUL ETMİYORUZ
Ark Otomotiv işvereni işlerin zamanında bitirileceği konusunda taahhüt verdi. İşler normal seyrinde devam ediyor. Ancak Ford`un işi başkasına vermesini kabul etmeiyoruz. Üretim sürüyor ancak vardiyası olan işçiler çalışıyor olmayanlar ise fabrikada bekliyor. İş yerinde yaklaşık 65 kişi çalışıyor 48`i ise sendikamızın üyesi” dedi. İşçiler, öğlene kadar fabriak bahçesinde oturdu. Öğleden sonra ise işveren ile Ford arasındaki sorun çözüldü ve işçiler makinelerinin başına döndü.

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ