KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.9021 TL
  • 6.6535 TL
  • 7.4709 TL
Kocaeli Zirve
Arşiv, belediyenin can damarıdır!
Arşiv, belediyenin can damarıdır!
Güncel
18 Kasım 2012 Pazar 10:19
  • 1043
  • 0

Arşiv, belediyenin can damarıdır!

İzmit Belediyesi Çalışanları’na arşiv eğitimi veren Mustafa Kaya, arşivciliğin bir kurumun can damarı olduğunu söyledi

İzmit Belediyesi`nde çalışanlara arşiv eğitimi verildi. Yazı işleri müdürlüğü tarafından organize edilen eğitimi İMKA Firması`nın arşiv uzmanı Mustafa Kaya verdi. Yaklaşık 100 belediye çalışanının katıldığı eğitimde arşivciliğin bir kurumun can damarı olduğunu söyleyen Kaya, “Arşiv demek tarih demektir. Belediyelerde arşivciliğin önemi çok büyüktür” ifadesini kullandı.

 
DÜZENLİ OLMALI
Belediye çalışanlarının her gün yüzlerce kişiyle muhatap olduğunu belirten Kaya, “Gelen her vatandaşın yazılı talepleri oluyor. Bu taleplerin zamanında karşılık bulabilmesi, düzenli bir arşivi daha da önemli kılmaktadır. Gelen vatandaşın birkaç ay ya da yıl önceki evrağının çıkarılması, kısa sürede taleplere cevap verilebilmesi düzenli arşivcilikten geçmektedir. Arşiv düzenli olursa isteklere de kısa süre içinde cevap vermek mümkün olur. Aksi halde taleplere sağlıklı şekilde karşılık veremeyiz” dedi. 
 
DİJİTAL ORTAM
Mustafa Kaya, İzmit Belediyesi`nde sağlıklı bir arşivcilik olduğunu da belirterek şunları kaydetti: “Artık günümüz arşivciliği dijitalleşiyor. Tozlu raflar arasında dosya arama devri sona eriyor. Modern ve çağdaş arşivcilik artık bilgisayar ortamında yapılıyor. İzmit Belediyesi`nde de böyle bir çalışma mevcut. Mevlana Kültür Merkezi`nde yaklaşık 400 metrekarelik bir alana kurulan arşiv, tamamen dijital bir ortama sahip olacak.
 
BİRE BİR EĞİTİM
40-50 yıllık evraklar bile dijital ortama aktarılıyor. Çalışmalar bittiğindeyse İzmit Belediyesi, Türkiye`nin en modern arşivine kavuşmuş olacak. İşlemler, artık bilgisayar ortamında saniyeler içinde gerçekleşecek. İzmit Belediyesi`ndeki arşiv eğitimleri de bundan böyle müdürlüklerde bire bir şekilde devam edecek.”

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ