KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.3606 TL
  • 6.1109 TL
  • 6.9426 TL
Kocaeli Zirve
Artık fotoğraf vevideo çekmek YASAK
Artık fotoğraf vevideo çekmek YASAK
Güncel
23 Kasım 2017 Perşembe 12:15
  • 1785
  • 0

Artık fotoğraf vevideo çekmek YASAK

Mekke’de bulunan Mescid-i Haram (Kabe) ve Mescid-i Nebevi’de  (Ravzai Mutahhar)fotoğraf ve video çekmek yasaklandı. Yasağı ihlal eden ziyaretçilerin cihazlarına el konularak yasal işlem yapılacağı bildirildi.

Suudi Arabistan Krallığı, Dışişleri Bakanlığı’nun aldığı karar ile  Mekke şehrinde bulunan Mescid-i Haram (Kabe) ve Medine şehrinde bulunan Mescid-i Nebevi (Ravzai Mutahhara) içinde ve bu ibadethanelerin yerleşkesine ait açık ve kapalı alanlarda, fotoğraf ve video çekimine yasaklandı.

 

MEDYA TEMSİLCİLERİNİ DE KAPSIYOR

Yasağın, her ne suret ve amaçla olursa olsun, tüm ziyaretçiler yanında, medya temsilcilerinide  kapsadığı ifade edilen genelgede, kutsal mekanları koruma amaçlı olarak bu tedbirin alındığı vurgulandı. Özellikle fotoğraf ve görüntü kaydeden cihazların yaygınlaşması ile birlikte, Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi içinde, ziyaretçilerin geldikleri ülkelerin bayraklarının havaya kaldırılması, bu şekilde hatıra fotoğrafları çekilmesi ve yapılan konuşmalarla söz konusu mekanlarda ibadet amaçlı bulunan cemaatin rahatsız edildiği vurgulanırken, ziyaretçilerden de kendilerine daha önce bu konuda uyarı yapılmadığı bilgisi alındığı belirtildi.

 

CİHAZLARA EL KONULUP, YASAL İŞLEM YAPILACAK

Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanlığı tarafından, aynı genelge ile ibadetlerin daha sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için yürürlüğe konulan yasağa aykırı davranılması durumunda, fotoğraf ve video tespitine yarayan aletlere el konulacağı ve yasal işlem yapılacağı ifade edilirken, ilgili ülkelerin de ziyaretçilere gerekli bilgilendirmeyi yapması talep edildi.

 

 

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

ANKET

Twitter

KENT REHBERİ