KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Artık Kocaeli’de köy olmayacak
Artık Kocaeli’de köy olmayacak
Güncel
17 Ekim 2012 Çarşamba 10:53
  • 7703
  • 15

Artık Kocaeli’de köy olmayacak

TBMM İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen ve meclise gönderilen Büyükşehir Belediyesi Kanun tasarısında köylerin tüzel kişilikleri kaldırılarak mahalleye dönüştürüldü

 

Türkiye genelindeki 13 Büyükşehir Belediyesini ilgilendiren kanun teklifi TBMM İçişleri Komisyonu`nda kabul edildi. Kanun teklifine göre, Büyükşehir Belediyelerinde bulunan köylerin tüzel kişiliklerinde değişiklik yapılarak köyler mahalle statüsüne dönüştürüldü. Teklifin TBMM`de kabul edilmesi halinde Kocaeli il genelindeki 273 köy mahalle oluyor. Yapılan kanun değişikliğinde;   Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, Büyükşehir Belediyesi oldu. Türkiye genelindeki Büyükşehir Belediye sayısı 29`a çıkartıldı. 


KOCAELİ VE İSTANBUL 

AKP Hükümeti`nin 2004 yılında Büyükşehir Belediyesi Kanununda yaptığı değişiklikte, Kocaeli ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinde köyleri de içine alacak şekilde il sınırları genişletilmiş ve pilot iller olarak belirlemişti. Diğer 14 Büyükşehir Belediyesinin il sınırları dar tutulmuştu. TBMM İçişleri Komisyonu`nda kabul edilen tasarıya göre diğer 14 Büyükşehir Belediyesi`nin sınırları da il sınırı olarak genişletildi.   

  

KÖYLER ARTIK YOK
Tasarıya göre, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun büyükşehir belediyelerinin sınırları genişletildi ve il sınırı olarak belirlendi. Bu illere bağlı ilçelerin sınırları içinde yer alan köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği sona erdi, köyler mahalle olarak, belediyeler ise mahalleleriyle birlikte bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılacak.


273 KÖY MAHALLE OLDU 
Büyükşehir Belediyeleri tasarında yapılan değişiklik kapsamında ilimizde  12 ilçede toplam 273 köy mahallelere dönüştürüldü. İzmit 50, kandıra 91, Derince 7, Dilovası 4, Gölcük 20, Körfez 16, Başiskele 8, Gebze 17, Karamürsel 20, Kartepe 10 köy mahalleye dönüştürüldü. İlimizde Darıca ve Çayırova ilçelerin ise köyleri bulunmuyor. Köyler yine isimlerini koruyacak.


KÖYLER OY KULLANACAK 
Daha önce ilçelere bağlı köylerdeki seçmenler, yerel seçimlerde bağlı bulundukları ilçe belediye başkanlarına oy kullanamıyor ancak büyükşehir belediye başkanlarına oy kullanabiliyorlardı. Değişiklik kapsamında artık, ilçelere bağlı köylerdeki seçmenler yerel seçimlerde kendi ilçe belediye başkanları içinde oy kullanabilecek.


İL ÖZEL İDARE KALDIRILDI
Değişiklik kapsamında bu illerdeki İl Özel İdarelerinin tüzel kişiliği de sona erdi. Bulundukları illerin valiliklerine bağlı bulunan Özel İdareler kaldırıldı. Önümüzdeki seçimlerde artık il genel meclis üyeliği de seçilmeyecek. İl Özel İdare`nin yaptığı hizmetler ise Büyükşehir Belediyesi`nin hizmet kapsamında alındı. 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ