KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Asgari ücret zammını vatandaş komik buldu
Asgari ücret zammını vatandaş komik buldu
Güncel
16 Aralık 2012 Pazar 09:15
  • 2513
  • 8

Asgari ücret zammını vatandaş komik buldu

Asgari ücrete yapılması planlanan 22 TL zam, çalışanları güldürürken kimisi hükümetin yorulmaması için zammın geri alınmasını istiyor!

Asgari ücrete zam konusu son günlerde gündemde. Ama o kadar sevinmeyin, zam oranı sadece yüzde 3. Yani bu demek oluyor ki halen 740 lira olan net asgari ücret, önümüzdeki yılın ilk 6 ayında yüzde 3 zamla birlikte büyük ihtimalle 762 liraya çıkacak. Bu ise net asgari ücrette 22 liralık artış demek. Hayat şartlarının her geçen gün ağırlaştığı bir dönemde herkes daha yüksek rakamlarda bir zam beklerken bu zam oranı çalışanları sadece güldürdü. Acı bir gülüştü bu. Elektrik, doğalgaz veya petrolde zam konusunda elini açık tutan hükümet ne yazık ki çalışanın maaşı konusunda elini bırakın sıkı tutmayı açmıyor bile. Bu zam oranını çalışan vatandaşlara sorduğumuzda kimisi çok komik bulurken kimisi ise hükümetin bu zammı yapmadan geri almasını istiyor. Bakalım ilimizdeki emekcler bu zamma neler diyor. nBurçin SAĞLAM

 

ŞAKA MI YAPIYORLAR?

Tolga Başkan (21 yaşında, çalışan)
Şaka mı yapıyorlar; bu para ile geçinilmesinin imkanı yok. Millet daha fazla zam beklerken vere vere sadece 22 TL verdiler. Bu zam çok az. Şimdi artık millet 740 değil 762 TL alacak. Çok fark etti! İnsanların hayatı mı değişecek bu parayla. Allah aşkına karşılarında çocuk mu var sanıyorlar? Kimi kandırıyor bu hükümet. Eğer onlara çok geliyorsa bu parayı geri alsınlar.

GERİ ALSINLAR DAHA İYİ

Yasin Arı (25 yaşında, garson)
Bir ailede asgari ücretle geçinen bireylerin durumunu sormak lazım hükümete. Ya da bir gün o ailelerin yanında kalmaları gerek. Bir evin kirası, elektriği, suyu mutfak harcaması filan derken bırakın asgari ücretle geçinmeyi borçlu bire çıkıyorsunuz.  Artık bize yapılan 22 TL ile gönlümüzce eğlenebiliriz! Bence bu zammı hiç yapmadan geri alsınlar.

BU ŞARTLARDA ZOR

Metin Kalyongü (40 yaşında, çalışan)
Dalga geçer gibi zam oranları veriyorlar. Hani Türkiye`nin refah seviyesi her geçen gün artıyordu. Her geçen gün ekonomide güçleniyorduk. Hadi hepsini geçelim kişi başına düşen milli gelirin arttığını televizyonlar bas bas bağırıyor. Aldığımız asgari ücret belli zaten. Bu şartlarda geçinmek çok zor. Bir işe gitmeye kalktığımız da zaten gün içinde aldığımız paranın yarısını yola veriyoruz. Kalan yarısını da kiraya veriyoruz. Şimdi bir de çocuk varsa bu aile ne yapsın. Türkiye`de kredi kartı borçları aldı başsını gidiyor. Tabi ki de gider, eğer asgari ücrette bir artış olmazsa. 

HAYAT ÇOK PAHALI

Şahin Güler (45 yaşında, esnaf)
2012 yılında geçinmenin artık kolay olmadığı başta AKP hükümeti olmak üzere herkes biliyordur. Hayat artık çok pahalı. Evden çıktığımızda hiç harcamayalım desek günde en az 10 TL gidiyor. 22 TL zam kimin ne işine yarayacak. Ne suyunu ne elektriğini yatırır. Ha ne olur fazladan bir gün yaşarsın. Hepsi bu kadar.

KİRA, SU, ELEKTİRİK…

Gülay İlbaylı (43 yaşında, ev hanımı)
Ben evde bir anne olarak geçinmenin ne kadar zor olduğunu çok iyi biliyorum. Bir evde eksiksiz bir yaşam isteniyorsa bunun birinci şartı en az eve 2 bin TL`nin girmesi. Ama şimdi asgari ücretle çalışan ailelerde hele ki sadece çiftlerden birisi çalışıyorsa bu imkansız. Zaten alınan para, su faturasına, elektrik faturasına, doğalgaz kira derken elden gidiyor. 

ÇOK KOMİK BULUYORUM

Cüneyt Savur (33 yaşında, işçi)
Daha haberlere bakamadım ama yapılan zam oranı doğru ise çok komik. Hükümetin asgari ücretle çalışana sadaka verir gibi zam vermesi gerçekten çok üzücü bir durum. Türkiye`de zaten asgari ücretle çalışan sayısı çok fazla. Bunları hiç hesaba katmadan nasıl olurda çok komik rakamlarla zam yapabiliyorlar. 

ÇOK FAZLA BİR ZAM!

Yücel Satılmış (28 yaşında, çalışan)
Kimi vatandaş asgari ücretine az da olsa biraz nefes aldıracak kadar zam beklerken zam oranı sadece yüzde 3.Bu çok fazla bir rakam; birde bütçeyi zarara sokarlar. Yani komik şeyler; insanın ne yaşamını olumlu etkiler ne de olumsuz. 22 TL verilse ya da verilmese ne fark eder ki?

ALINAN PARA YETMİYOR

Mehmet İskender (27 yaşında, işçi)
Hayat şartları o kadar pahalılaştı ki bırakın sadece asgari ücret alanı memurlar bile geçinemiyor. Asgari ücretle çalışanlar, ya gece başka bir iş yapıyor ya da başka fırsatlarla para kazanmaya çalışıyor. Alınan para yetmiyor; ne eve ne de sosyal bir hayata. Bu yüzden gerçekten işçiyi düşüneceklerse adam akıllı bir oranda zam yapsınlar.

MANTIKSIZ BİR ZAM

Alper Kancı (21 yaşında, asker)
Eğer bu Türkiye`de çalışan asgari ücretli insanları gerçekten düşünüyoruz diyorlarsa, adam akılı bir zam yapmaları gerekiyor. Bu rakam çok mantıksız, yani bunun için bir komisyon oluşturulması bile gereksiz. Bir baba 22 TL ile en fazla ne yapabilir; eğer sigara içiyorsa gider, iki paket sigara alabilir, ya da 22 tane fazla ekmek.
 

REFAH YAŞAM DÜŞÜK

Yunus Emre Çalışkan 
Bu memlekette adam akıllı sadece petrol dağazgaz ve diğer ihtiyaçların faturalarına zamlar yapılıyor. Bunun dışında ne bir işçinin maaşı, ne de bir memurun; hiç çift rakamlarda bir zam görülmedi. Son süreçte krizden etkilenmediğimiz söyleniyor ama her şeye çok ciddi bir şekilde zam geldi. Asgari ücrete gelen 22 TL zamla bunları karşılamak imkansız. Sürekli bir şeylerden kısarak yaşayarak insanların artık hayat refahı düşüyor. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ