KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7500 TL
  • 6.4956 TL
  • 7.3104 TL
Kocaeli Zirve
Asgari ücrette öğün başına 2 kuruş artış yapıyorlar
Asgari ücrette öğün başına 2 kuruş artış yapıyorlar
Güncel
19 Aralık 2012 Çarşamba 14:15
  • 756
  • 0

Asgari ücrette öğün başına 2 kuruş artış yapıyorlar

DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, “Asgari ücrete 22 liralık artış demek öğün başına 2 kuruşluk artış demektir” dedi
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Bölge Temsilciği`ne bağlı 80 kişilik bir grup Sabri Yalım Parkı`nda basın açıklaması yaparak, kapalı kapılar ardında yapılan ve asgari ücrete 22 lira zam yapmayı öngören  ücret tespit komisyonunun toplantılarını eleştirdi.  DİSK`li grup adına basın açıklamasını DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük yaptı. Bir çok sendika ve sivil toplum kuruluşu da basın açıklamasına destek verdi.
 
AÇLIĞA TERK ETTİLER
Asgari ücret tespit komisyonunun da devlet ve sermaye ağırlıklı üyelerden oluştuğunu söyleyen Küçük, “Komisyonda  işçi kesimini ise Türk-İş temsil etmektedir. Geçtiğimiz yıl yapılan ücret artışları komisyon üyelerinin oy birliğiyle alındı. Yani işçinin açlığa ve yoksulluğa terk edilmesine hükümet, işveren temsilcileri ve işçileri  temsil ettiği iddia edilen Türk-İş oybirliğiyle karar verdi” hatırlatmasında bulundu.
 
HER ÖĞÜN İÇİN 2 KURUŞ 
İşçiler üzerinde yapılan bazı araştırmalardan bilgiler paylaşan Vedat Küçük, “Asgari ücretli gelirinin yüzde 33.7`sini gıdaya ayırıyor. Buna göre asgari ücretlinin üç öğün için kişi başına ayırabileceği tutar 2 lira 17 kuruştur. Öğün başına ise bu tutar 72 kuruş kalmaktadır. Önerilen zam yüzde 3; yani aylık gıda için 8 lira 94 kuruş, kişi başına gıda için 2 lira 33 kuruş. Bir ayda 120 öğün olduğuna göre her öğün için kişi başına 2 kuruş zam yapılıyor demektir” dedi.
 
BUGÜN BÜYÜK YÜRÜYÜŞ
Tüm yurt genelinde uyarı amaçlı yapılan basın açıklamalarının devamı olarak, bu akşam 18:00`de Merkez Bankası önünden Sabri Yalım Parkı`na yapacakları büyük yürüyüşe herkesi davet eden Küçük, 26 Aralık`ta yine bir yürüyüş yaparak asgari ücret konusunda tepkilerini ortaya koyacaklarını söyledi. Grup açıklamanın ardından dağıldı. 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ