KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.8603 TL
  • 6.5681 TL
  • 7.3457 TL
Kocaeli Zirve
Asıl yosma sensin
Asıl yosma sensin
Güncel
02 Aralık 2012 Pazar 15:48
  • 5076
  • 28

Asıl yosma sensin

Maşukiye-Yanıkköy sınırına yapılması planlanan taş ocağına karşı çıkan CHP’li Uzun, Karaosmanoğlu'na

İlimizde Maşukiye -Yanıkköy sınırına yapılması planlanan taş ocağı tartışması gündemden düşmüyor. Taş ocağını açma girişimleri çevrecileri de isyan ettirmeye devam ettiriyor. Bugün de Çatalkaya Vadisi'nde çevreciler ve STK'lar bir araya gelerek eylem yaptı. Eylemde dikkati çeken ise "Karaosmanoğlu, çevrecilere yosma demiş. En büyük yosma sensin Büyükşehir Belediye Başkanı" sözlerinin sahibi CHP İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Uzun oldu. 

 
ASIL YOSMA SENSİN
Köylüler, STK'lar ve siyasiler yine Çatalkaya Vadisi'nde bir araya geldi. Burada bir süre halkoyunları oynayan çevreciler, daha sonra açıklamalar yaptı. Ahmet Uzun, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun çevrecilere yosma dediğini iddia ederek, "Asıl yosma sensin. Büyükşehir olarak taş ocağının işlevinin bitmesinin ardından buraları eski haline getirecekmiş. Sen Allah mısın, bu doğayı eski haline getireceksin? O iş makineleri buraya gelsin, gövdemi siper edeceğim" dedi. 
 
UZUN`DAN İSİM ÖNERİSİ
17 müdürlüğün taş ocağı açılması için imza attığını da sözlerine ekleyen Uzun, "Tek imzalamayan Abdullah Öztürk'tü. Bu vadinin isminin Abdullah Öztürk Vadisi olmasını önereceğim" dedi. Batı Karadeniz Çevre Platformu adına konuşan Oktay Karaman ise, "Bu taş ocağı ilk bakışta hızlı tren için önemli gibi duruyor. Ama insan hayatı düşünülmüyor. Önemli olan hızlı trenin maliyeti değil, insan hayatının maliyetidir" dedi. 
 
670 KİLOLUK PATLAYICI
Aynı zamanda emekli patlayıcı madde imha uzmanı Türkiye Çevre Platformu Çevre Temsilcisi Kamuran Tan da, "Valilik bu taş ocağı hakkında verdiği kararla birlikte, bir atımda 670 kilogramlık patlayıcıya müsaade ediyor. Oysa 200 kiloluk patlayıcı bile yerde 2 metre derinliğinde çukur açıyor. Biz tren için malzeme alınmasın demiyoruz, insan sağlığını etkilemeyecek, orman örtüsünün kalmadığı yerlerden alsınlar" dedi. Kocaeli Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası Başkanı Ender Şenol da insan hayatına yapılan her şeye karşı olduklarını ifade etti. 
 
BU İŞ DAHA BİTMEDİ
Çevreye karşı insanların duyarlılığına değinen Yanıkköy Muhtarı Sibel Baykan, "Çevreyi koruduğunuz için sizlere minnettarım. Çıkan haberleri gördükçe panik yapıyoruz. Ama bizler devlete güvenen insanlarız. Bu iş bence bitmiş değil. Haklarımızı kullanalım. Buralar bizim, onlara asla izin vermeyeceğiz" diyerek çevrecilerin takdirini kazandı. Konuşmaların ardından çevreciler bir araya gelerek otomobilleriyle konvoy oluşturdu. Çevreci kalabalık daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.  
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ