KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Asılsız ihbarlar tarih oldu
Asılsız ihbarlar tarih oldu
Güncel
14 Ekim 2009 Çarşamba 11:39
  • 1644
  • 1

Asılsız ihbarlar tarih oldu

Kocaeli İtfaiyesi Haber Merkezi arayan numaraları gösteren sisteme geçti, asılsız ihbarlar tarih oldu. Önceden günde binden fazla asılsız ihbar geliyordu, şimdilerde sayı yılda 50’ye kadar düştü

Kocaeli genelinde 2 istasyonda 15 kişilik ekiple 24 saat görev yapan Kocaeli İtfaiyesi Haber Merkezi, sistemli ve programlı çalışma sayesinde ekiplerin en kısa sürede olay yerine ulaşmasını sağlıyor. Yangın, trafik kazası gibi olaylarda ihbarın gelişinden itibaren ilgili personeli yönlendiren haber merkezi, itfaiye kadrosu içinde kilit rol oynuyor.
 

‘ALO 110`A GELİYOR
Türkiye'nin her yerinde ücretsiz aranabilen ‘Alo 110` ihbar hattına uyaşan vatandaşlar, yangın veya kazalarda itfaiyeden yardım istiyor. Yangın veya kaza ihbarını alan İtfaiye Haber Merkezi personeli, bir yandan müdahale ekibinin yola çıkması için anons yaparken bir yandan da olayın gerçek olup olmadığını teyit için bilgileri alıyor.
 

YOL TARİF EDİYOR
‘Alo 110` ekibi, ihbarın gerçek olması halinde müdahale etmeye giden personele ulaşımla ilgili bilgi veriyor. Ekiplerin en kısa yoldan olay mahalline ulaşması için harita yardımıyla yönlendirmelerde bulunan İtfaiye Haber Merkezi personeli, ilgili kurum ve kuruluşlarla da irtibata geçerek koordinasyonu sağlıyor. Sistemli çalışma başarıyı da beraberinde getiriyor.
 

CLİP SİSTEMİ İLE
Haber merkezinin gereksiz yere meşgul edilmesi halinde yardım bekleyen vatandaşın zarar görebileceğini belirten Alo 110 personeli, arayan numarayı gösteren ‘clip sistemi` sayesinde asılsız ihbarların önüne geçildiğini ve olaylara müdahalede hız kazandıklarını vurguluyor. Bu sisteme geçilmeden önce günde binden fazla asılsız ihbar alan ekip “Şimdi yılda 50`yi geçmiyor” diyor.
 

UYARIDA BULUNUYORLAR
‘Alo 110` servisinin yıllarca asılsız ihbarlar ve telefon sapıkları yüzünden işgal edildiğini hatırlatan Kocaeli İtfaiyesi Haber Merkezi`nde görevli Salih Sert, “Az da olsa asılsız ihbarda bulunanları belirledikten sonra uyarıyoruz. Haklarında yasal işlem başlatacağımızı söylüyoruz. Bu kişiler bir daha aramıyor. İş kaybından kurtulurken, acil olaylara müdahale etme noktasında büyük hız kazandık” diyor.

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ