KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0663 TL
  • 6.7772 TL
  • 7.7478 TL
Kocaeli Zirve
“Askeri kışla olmazsa olmazımız”
“Askeri kışla olmazsa olmazımız”
Güncel
Aktan Uslu
25 Ocak 2019 Cuma 09:08
  • 4765
  • 0

“Askeri kışla olmazsa olmazımız”

İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği Başkanı Ahmet Kadı’nın belediye başkan adaylarına çağrısı net: “Askeri kışla alanı bizim için olmazsa olmaz. Burası bir deprem şehri. Modern anlamda bir toplanma alanı talep ediyoruz.”

İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcisi Ahmet Kadı, TMMOB’un görüş ve düşüncelerin özgürce ifade edilebildiği yerlerden biri olduğunu belirtip Gebze’ye ilişkin değerlendirmesinde sahipsizliğe atıfta bulundu. “Sahipsizlik sorununu çözdüğümüzde birçok meseleyi çözmüş olacağız” diyen Kadı; Çayırova’dan Hereke’ye taşınan KOÜ Gebze Meslek Yüksek Okulu ile İzmit’e giden Gebze Sivil Savunma Merkezi’ni örnek gösterdi. İYİ Parti Gebze Belediye Başkan Adayı Doktor Burcu Çetinkaya’nın ziyaretinde sözlerini kaydettiğimiz Kadı askeri alanı kendileri için “olmazsa olmaz” diye tanımlayıp oraya doğal afetler sonrası için bir barınma merkezi kazandırılmasını istedi. Kadı özetle şunları kaydetti:

BİZ BU ŞEHRE SAHİP ÇIKMAMIŞIZ

“Gebze’ye ait değerler birer birer elden giderken şu sonuç ortaya çıkıyor: Biz bu şehre sahip çıkamamışız.  Gebze’de Gebzeliler Derneği var. Başka yerlerde benzer dernekler var mı bilmiyorum. Gebze’ye o kadar ihanet etmişiz ki memleketten buraya gelip geçinmeye başladıktan sonra kazancımızla memleketimize yatırım yapmışız.

Sosyal olarak biz Gebze’ye Gebzelilik bilincini öncelikli olarak aşılamalıyız. Gebze’nin markalarını parlatmak, çoğaltmak zorundayız. Gebzespor gibi markalar yaratmalıyız. Ballıkayar, Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi gibi markalar oluşturmalıyız. ki Gebze’de Gebze’yi yönetmeye talip olan değerli insanların, iyi insanların mutlaka suya sabuna dokunması, gönüllere temas ederek Gebze’de Gebzelilik bilincini oluşturması lazım.

HİÇBİR SORUMLULUKTAN KAÇMAYACAĞIZ

Sahiplenirsek, ‘Bizim’ dersek, Hünkâr Çayırı’nda sergilediğimiz duruşu tekrarlarsak hiçbir şey için geç değil. Gebze’yi çok güzel bir yer haline getirme imkânımız hala var. Bunu bu ülkenin, bu ilçenin mimarları mühendisleri tesis edemezse başka da hiç kimse edemez. Bu noktada elimizi taşın altına koymaya her zaman hazırız. Gebze’yi yönetmeye talip olanlara, yöneteceklere bunu açık seçik ifade ediyoruz. Hiçbir sorumluluktan kaçmayacağız. Hiçbir yükün altına girmekten kaçınmayacağız.

ANADOLU KÜLTÜRÜ İLE BİRLEŞMELİYİZ

Bu konuda bizden destek isteyen herkese kapımızı açacağız. Çünkü bu şehrin bu saat itibariyle partilere, etnolojiye, dini istismara, sosyal yapıya, arttırılabilecek çeşitliliklere göre bölünmesinden ziyade asgari müştereklerde Anadolu kültürü ile birleşmesi gerekir. Ekseriyetle baktığımız zaman Anadolu kültürü ile doğup büyüyen insanların olduğu bir kentiz. Biz Anadolu’da birlik ve beraberlik içinde olmayı gördük. İnsanları yargılamamayı ve sorgulamamayı gördük. Herhalde hepimiz aynı ortak paydalar üzerine yetiştik ve büyüdük.

Zaman içerisinde bize ne dayatıldığı ve diretildiği çok da önemli değil. Bizler ilkeli, bilime inanan, kolunda altın bileziği olan ve her ne olursa olsun her ortamda kendi doğrusunu ülkenin menfaatleriyle ilgili söylemesi gereken insanlarız.

BİZİ SİYASETİN ÇİRKİN DİLİNDEN ARINDIRIN

Bizim 31 Mart sabahı Gebzemizi yönetmeye hazır olan, bu zor görevin, sorumluluğun ve bu yükün altına girmeye aday olan başkan adayı arkadaşlarımızdan talebimiz özellikle şudur. Bizi lütfen siyasetin çirkin dilinden, ötekileştirici baskılarından arındırın ve uzak tutun. Bizi lütfen siyasetin nifak saçan menfaat tuzaklarından uzak tutun. Anadolu’nun bu güzel coğrafyasında ortak paydalarla yönetmek ve yönetmeye de yardımcı olmak en büyük talebimizdir.

Belediye meclislerinde olmayan mimar mühendislerin de şehir hayatında söz sahibi olması gerekir. Liyakat bizim için çok önemli. Biz doğru bildiğimizi söyleyemezsek aldığımız eğitimin hakkını vermemiş oluruz. İçinde beş altı mimar mühendis olan bir mecliste imar komisyonu başkanının mimar veya mühendis olmaması bence trajiktir.

EĞİTİM ALMIŞ İNSANLAR BAŞTA GELİYOR

Gebze yüzölçümü olarak baktığınızda çok büyük bir köy. Gebze’ye bir tarafından giriyorsunuz, daha merkezine gelmeden girdiğiniz diğer taraftan duyuluyor. Ama sosyal olarak baktığınızda da Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş insanlardan oluşmuş müthiş bir metropol, şehir. Bu şehri yönetirken artık bazı doneleri kullanmak gerekiyor. Bu donelerin başında da bu eğitimi almış insanlar geliyor. Şehir plancıları, mimarlar, mühendisler, daha çok sayıda meslek grupları geliyor.

TRAFİK SORUNU ŞOFÖRE SORULMALI

Ben trafik sorunlarını mühendis olarak mı anlatayım, şoför olarak mı? Genelde üç mühendisin yer aldığı komisyonlar kurulur ama bu şehirde trafiği kullanan şoförlerdir. Bu insanların formasyonundan yararlanmamız gerekiyor. Mesleklere ilişkin konuları meslek erbapları ile bilimin ışığında sunarsak sonuç alınacaktır. Bizi bulunduğumuz makamlara getiren Gebze’dir ve Gebze’ye vefa borcumuz vardır. Gün hepimizin Gebze’ye vefa borcunu ödeme günüdür.

Kanunlar kurallar var ama biraz aykırı olmalı. Şayet kanunlarda esneme toplumsal fayda getirecekse, oda yöneticiliğinde de biz bunu yapıyoruz, sorumluluk ve risk alarak her zaman kitapta yazdığı gibi yapmıyoruz.

YÖRÜK BÖLGESİ TURİZME KAZANDIRILMALI

Olmazsa olmazlardan biri de köyler. Sanayi bölgesi olmamızdan ötürü köy ve şehir insanı arasındaki makas giderek açılıyor. Köy insanı üretemiyor. Ürettiğini pazarlara ulaştıramıyor. Ulaştırdığını da maalesef pazarlarda satamıyor. Gebze’nin tarıma, hayvancılığa çok müsait çok değerli toprakları var. Yerel veya bölgesel bazda teşviklerle orada yaşamı tekrardan canlandırmak lazım.

Yörük bölgemiz var. Burası turizme kazandırılmalı. Mademki böyle bir değer var. Değerlendirilmeli.

Taş üstüne taş koyuna başımızın üzerinde tutarız. Siyaset farkı çok büyük bir argüman değil. Mesele Gebze için bir şeyler yapabilmek. İnşallah yaparız ve tarih de bizi böyle yazar. Yoksa tarih herkesi bir şekilde sayfalarına geçirir ama bizim için inşallah, ‘Gebze’ye şu hizmeti yaptı’ diye yazar. Tıpkı Alaettin Kurt da olduğu gibi. Alaettin Kurt, İYİ Partili de, CHP’li de, AK Partili de değildi. O gün bir başka partinin (DYP) mensubuydu. Ama Alaettin Kurt, Gebze için bir şeyler yaptı ve tarih ona layık olduğu değeri verdi. İnşallah bu değere layık olan insanlar oluruz hepimiz.

ÜSTÜ SİZİN AMA ALTI BİZİM OLSUN

Askeri kışla alanı bizim için olmazsa olmaz. Her başkan adayına anlatıyoruz. Üstü sizin ama altı bizim olsun bari. En azından mevcut irade, üzerinden bir şey vermeyecek belli. Burası bir deprem şehri. Modern anlamda bir toplanma alanı talep ediyoruz. Orada depremin yaralarını sarana kadar hayatımızı kesintisiz bir şekilde sürdürebileceğimiz açık ve kapalı modern alanlara ihtiyacımız var.

Geçen yıl bir takım alanların deprem toplanma alanı olarak tahsis edildiğine dair bir takım bilgiler aldık. Biz güzel, doğru yapılan her şeyi destekliyoruz ama ‘yetmez’i de ekliyoruz. Kaldı ki orada toprağın üstü kimin bilmiyorum ama altına istediğiniz kadar inebiliyorsunuz. Hem modern bir alan kazandırırız hem de Gebze birçok alanda olduğu gibi bu alanda da Türkiye’ye örnek olur. Bunu da Gebze’nin mimar mühendisleri ile birlikte tasarlarız. Sizinle de olursa, böyle bir çalışmanın içine girmek isteriz.

DİĞER HABERLER

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ