KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7821 TL
  • 6.5692 TL
  • 7.3319 TL
Kocaeli Zirve
Astakoz Antik Kenti korumaya alınsın!
Astakoz Antik Kenti korumaya alınsın!
Güncel
18 Aralık 2012 Salı 14:03
  • 1718
  • 3

Astakoz Antik Kenti korumaya alınsın!

KYÖD Yöneticileri, yetkililerin tarihi Astakoz Antik Kenti’nin üzerini kapatmak yerine buranın turizme katkı sağlayacak hale getirilmesini ve korunmasını istedi

Başiskele Belediyesi tarafından kent meydanı yapılacak olan alanın altında tarihi Astakoz Antik Kenti`nin bulunduğunu belirten Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) Yöneticileri bölgenin imara açılmasına tepki gösterdi. KYÖD yetkileri, bölgenin imara açılması için yapılan değişikliğe itiraz edeceklerini söyledi

 
TOPLANTI YAPTILAR
KYÖD Başkanı Haşmet Belen, Yavuz Ulugün, yüksek mimar Fügen Avdan, dernek yöneticileri Müzeyyen Tan ve Başar Değer ile birlikte altında tarihi Astakoz Antik Kenti`nin bulunduğu ve üzerine Başiskele Belediyesi tarafından kent meydanı yapılmak istenen araziyle ilgili basın toplantısı düzenledi. KYÖD`de düzenlenen basın toplantısında Astakoz Antik Kenti`nin tarihi geçmişi ele alındı.
 
İTİRAZ ETTİLER
KYÖD Başkanı Haşmet Belen, 1. ve 2. derece sit alanı olan bölgenin 3. derece sit alanıına çevrilerek imara ve yapılaşmaya açılacağını söyledi. Belen, bölgede bulunan askeri bölgenin altında tarihi bir yer varken yanı başında bulunan alanda tarihi kent olmadığının söylenmesinin şaşkınlık verici bir durum olduğunu kaydetti. Belen, bugün itibariyle Büyükşehir Belediye Meclisi`ne alanın yapılaşmaya açılmasıyla ilgili itiraz edeceklerini söyledi.
 
İLK YERLEŞİM YERİ
Haşmet Belen`in ardından söz alan KYÖD eski Başkanı  Yavuz Ulugün, antik kentin tarihiyle ilgili bilgi verdi. Ulugün, “Astakoz Antik Kenti, Avrupalı kavimlerin Asya`ya doğru hareket ederken oluşturduğu bir kent. Astakoz, İzmit öncesinde Başiskele`de kurulan bir yerleşim yeri. Bu yerleşimle ilgili küçük parçalar dışında bir şey bulunamamıştı. Ancak orada yeni bulguların çıkması hepimizi heyecanlandırdı” dedi.
 
ÇAĞRIDA BULUNDU
Kent yöneticilerine çağrıda bulunan Ulugün, “Kent yöneticileri burayı korumak için elinden geleni yapmalı. Buranın üzerini kapatmak yerine turizme katkı sağlayacak hale getirmeli. Turizm kent ekonomisini sürekli büyüten bir sektör. İl Koruma Kurulu ve Turizm Müdürlüğü`nden gına geldi. Bu aktörlerin yaptıkları bugün yanına kar kalabilir ama yarın mutlaka hesabı sorulacaktır. Bu kent kendi kültürel değerlerine sahip çıkmadan yanadır” şeklinde konuştu.
 
BİLİMSEL DEĞERLENDİRİLMEDİ
Toplantıya katılan yüksek mimar Fügen Avdan ise bölgenin sit alanının yeniden derecelendirilmesinin bilimsel verilere göre yapılmadığını söyledi. Fügen Avdan, “1988-1992 yılında Bursa ve İstanbul Bölge Kurulları, Astakoz Antik Kenti`nin sınırlarının belirlenmesini istedi. 1999 yılında ise Kocaeli Kurulu 1. derece arkeolojik sit alanı olarak kabul edildi. 2012 yılında yapılan değişiklikle de bölge 3. derece sit alanına dönüştürülüyor. Sit alanı derecelendirilmesi bilimsel verilere göre yapılmamış. Yine de yeniden derecelendirilecekse 1. derece alanla birlikte değerlendirilmeli” ifadesini kullandı. 

 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ