KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Atatürk hüzünle anıldı
Atatürk hüzünle anıldı
Güncel
10 Kasım 2009 Salı 15:48
  • 1773
  • 7

Atatürk hüzünle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıldönümünde hüzün dolu tören ve etkinliklerle anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 71. yıldönümünde ilk önce Kocaeli Valiliği önünde düzenlenen çelenk sunma töreninde büyük bir hüzünle anıldı. Kocaeli Valiliği önünde düzenlenen anma törenine, vali Gökhan Sözer, korgeneral Selahattin Uğurlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, kurum amirleri siyasi parti temsilcileri, gaziler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Atatürk anıtına çelenk bırakılmasıyla başlayan törende sirenlerin çalınmasıyla birlikte bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla tören valilik önünde son buldu. Ardından Süleyman Demirel Kültür Merkezi ‘ndeki törene geçildi. Cumhuriyet marşları ve Atatürk'ün sevdiği türküleri söyleyen Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri salondakilere hüzünü ve coşkuyu bir arada yaşattı.
 

GENÇLERE SESLENDİ
Kurmay Binbaşı Ahmet Uçar 71. yıldönümünde Atatürk'ü daha iyi anlamak, mirasına sahip çıkabilmek için milli mücadeleyi anlattığı nutuğun özü olarak nitelendirilen gençliğe hitabesindeki verdiği mesajları dile getirdi. Uçar; “Atatürk'ü yücelten önemli bir yönü de gençliğe verdiği değerdir. Memleketin geleceğini oluşturan gençlik kavramı Atatürk'te en güzel anlamını bulmuştur. Atatürk kurtuluş savaşının başından itibaren köhnemiş fikirlere, milleti geriye götürmek isteyenlere karşı tek çarenin çağdaş zihniyetle yetişecek gençlikte olduğunu görmüştür” diyerek gençliğe hitabeyi paragraf paragraf yorumladı.
 

BENİ HATIRLAYINIZ
İzmit Lisesi`nin hazırladığı ‘Beni Hatırlayınız` adlı gösteri büyük bir ilgiyle izlendi. Gösteride kurtuluş savaşı yıllarında yaşanan zorluklar ve kahramanlıklar anlatıldı. Bazı seyirciler gözyaşlarını tutamadı. Gösteride rol alan bir kız öğrenci de gözyaşlarına hakim olamadı. Gösterinin ardından Kocaeli İl Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından SDKM`de hazırlanan Atatürk resimleri sergisi gezildi. Sergiden sonra saat 20.30`da İl Kültür Müdürlüğü korosu Atatürk`ün sevdiği türküleri seslendirdi.

SARIBAY`IN İLK TÖRENİ RUHİ ÇAVDAR GELMEDİ
Atatürk`ü anma etkinliklerine MHP İl Başkanı Ruhi Çavdar`ın katılmaması dikkat çekti. CHP İl Bşakanlığı`na atanan Cengiz Sarıbay, il başkanlığına atandıktan sonra ilk resmi törenine katıldı. Anma etkinliklerinde en büyük çelenk ise Türkiye Partisi`ne aitti. 
 

Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ