KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.7216 TL
  • 6.4298 TL
  • 7.1277 TL
Kocaeli Zirve
Atatürk konserine İzmitliler akın etti
Atatürk konserine İzmitliler akın etti
Güncel
11 Kasım 2012 Pazar 11:19
  • 2048
  • 8

Atatürk konserine İzmitliler akın etti

ÇYDD ile müzik gönüllüsü 30 genç tarafından kurulan İzmit Oda Orkestrası, Ulu Önder Atatürk’ün ölümünün 74. Yıl dönümü sebebiyle bir anma programı düzenledi. Gönüllerinde Atatürk özlemini taşıyan İzmitliler ise adeta programa akın etti

İzmit Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile gönüllülük esasına göre çalışan İzmit Oda Orkestrası, 10 Kasım Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün ölümünün 74. yılı nedeniyle Süleyman Demirel Kültür Merkezi(SDKM)`nde anma programı düzenledi. Anma programına büyük katılım gösteren İzmitliler, SDKM`yi tıklım tıklım doldurdu.

 
GÖNÜLLÜLERDEN OLUŞUYOR
Anma programında şef Emre Efe öncülüğünde 2007 yılında kurulan İzmit Oda Orkestrası, Türk Sanat Müziği ve Atatürk`ün sevdiği türkülerden oluşan bir konser verdi. Gönüllülük esasına göre çalışan oda orkestrası, devlet konservatuarlarında ve güzel sanatlar fakültesinde öğrenim gören öğrenciler ile güzel sanatlar lisesi öğretmen ve öğrencilerinden oluşuyor. 
 
MÜZİK GÖNÜLLÜSÜ 30 KİŞİ
2007 yılında kurulan koro bir süre çalıştıktan sonra çalışmalarına ara verdi. Orkestra 2011 yılında şef Emre Efe, tarafından tekrar faaliyet geçti. Müzik gönüllüsü 30 kişi tarafından oluşturulan orkestra, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi`nde çalışmalarını yürütüyor. Tamamı gençlerden oluşan orkestra, İzmit`te müziğe önemli bir katkı sağlıyor.
 
SALON TIKLIM TIKLIM DOLDU
ÇYDD ile İzmit Oda Orkestrası`nın birlikte düzenlediği anma programına; İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, ÇYDD İzmit Şube Başkanı Gülşen Müstecaplıoğlu, Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Reşat Başar, ÇYDD yöneticileri, üyeleri ve kalpleri Atatürk sevgisiyle dolu İzmitliler katıldı.
 
ATATÜRK`ÜN SEVDİĞİ TÜRKÜLER
Konser, Atatürk ve silah arkadaşları ile terörle mücadelede can veren şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve orkestra eşliğinde İstiklal Marşı`nın okunmasıyla başladı. İki kısım halinde yapılan konserin ilk bölümünde yabancı bestecilerin parçalarına yer verildi. Konserin ikinci bölümünde ise Atatürk`ün sevdiği türküler ile Türk Sanat Müziği parçaları çalındı.
 
17 ŞEHİDİ UNUTMADI
Yaptığı güzel projelerle adını duyuran ÇYDD İzmit Şube Başkanı Gülşen Müstecaplıoğlu, aradan geçen 74 yıla rağmen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk`ü özlemle andıklarını söyledi. 10 Kasım sabahı operasyona giderken bindikleri helikopterin sis nedeniyle dağa çarpması sonucu şehit olan 17 Mehmetçiği de unutmayan Müstecaplıoğlu, kazadan duyduğu üzüntüyü dile getirerek şehitlere Allah`tan rahmet diledi.
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ