KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 5.6502 TL
  • 6.3550 TL
  • 7.0801 TL
Kocaeli Zirve
Atatürkçüler meşalelerle yürüdü
Atatürkçüler meşalelerle yürüdü
Güncel
29 Ekim 2012 Pazartesi 19:26
  • 3768
  • 15

Atatürkçüler meşalelerle yürüdü

Atatürkçü Düşünce Derneği Yahya Kaptan Şubesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Ata’ya Saygı Cumhuriyete Bağlılık Yürüyüşü’ yine coşkulu bir katılımla gerçekleşti

Yürüyüşten fotoğraflar için TIKLAYIN

 

Ankara`da gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı yürüyüşünde akıllara kazınan biber gazı ve tazyikli suyun aksine ilimizde olaylar çıkmadı. Pek çok grup, cumhuriyetin 89. yılını coşku içerisinde kutladı, cumhuriyet sevgisini gösterdi. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Yahya Kaptan Şubesi de her yıl düzenlediği ‘Ata`ya Saygı Cumhuriyet`e Bağlılık Yürüyüşü`nü büyük bir katılım ve coşku içerisinde gerçekleştirdi. 


BİN 500 KİŞİ KATILDI
Süleyman Demirel Kültür Merkezi önünde start alan yürüyüşe; ADD Yahya Kaptan Şube Başkanı Orhan Özdemir ve yönetim kurulu, siyasi partilerin temsilcileri, sivil inisiyatif, ADD`nin şubeleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) CHP`li eski belediye başkanları Yaşar Sönmez, Fikret Toker ile bisikletçilerin ve motorcuların da aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Cumhuriyet sevdalıları Anıtpark`a kadar coşkularından hiçbir şey kaybetmeden yürüdü.


İKTİDARI ELEŞTİRDİ
Ellerine Türk Bayrağı`nı alıp kadın-erkek ve çoluk-çocuk demeden etkinliğe katılan 7`den 77`e binlerce kişi, söylenen her marşa ellerindeki bayrakları sallayarak eşlik etti. Yürüyüşe katılan minik çocuklar ise herkesin umudunu yeşertti. Yürüyüş öncesi konuşan ADD Yahya Kaptan Şube Başkanı Orhan Özdemir Ankara`daki mitingde yaşananlarla ilgili olarak, “İktidar, ellerinde bayrak bulunan cumhuriyet sevdalılarına gaz ve suyla müdahale etmiş, üzerine düşeni yapmıştır” dedi. 


TÜRKÜLER SÖYLEDİLER
Tek dertlerinin vatan ve millet sevdası olduğunun altını çizen Özdemir, “Vatanımızı sevmekten korkmuyoruz. Terör ve şiddet nereden gelirse gelsin insanlık sorunudur. Paşalarımız terörist damgasıyla yargılanırken, terörle mücadeleden söz etmek mümkün değildir. Böyle bir uygulama dünyanın hiçbir yerinde yok” diye konuştu. Kalabalık  daha sonra hep birlikte Atatürk`ün Gençliğe Hitabesi`ni okudu. Yerel sanatçı Fethi Çaçan da birbirinden güzel türküleriyle kalabalığı coşturdu. 


ANITPARK`A KADAR
ADD üyesi Onur Gülen`in gitarıyla Atatürk`ün sevdiği şarkıları seslendirmesinin ardından ellerine meşalelerini alan grup, önde bisikletli ve motosikletli kişilerin eşliğinde yürüyüşe geçti. Sloganlar atan grup Yahya Kaptan içerisinden geçerek Kandıra sapağı güzergahından Anıtpark`a ulaştı. Yürüyüş sırasında gruba CHP`li milletvekili Haydar Akar ve eski milletvekili Hikmet Erenkaya ile CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım da katıldı. Coşku içerisinde Anıtpark`a ulaşan cumhuriyet sevdalıları, burada olaysız bir şekilde dağıldı. 

 

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ