KOCAELİ Kocaeli Hava Durumu
  • 6.0857 TL
  • 6.8088 TL
  • 7.7202 TL
Kocaeli Zirve
Atık yağ ve pil getir, sinema biletini götür
Atık yağ ve pil getir, sinema biletini götür
Güncel
15 Ekim 2012 Pazartesi 09:46
  • 1530
  • 0

Atık yağ ve pil getir, sinema biletini götür

İzmit Belediyesi’nin geri dönüşüm çalışmalarına destek olanlar kazanıyor. Toplanan atık pil ve yağ karşılığında vatandaşlara sinema ve tiyatro bileti veriliyor

İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, kentin belli başlı noktalarına atık pil ve atık yağ toplama makineleri yerleştirdi. Vatandaşlar, biriktirdiği atık yağ ve pilleri bu makinelere koyarak puan kazanıyor. Kazandıkları puan karşılığında da İzmit Belediyesi tarafından bu kişilere; sinema, tiyatro bileti, kitap ve fidan hediye ediliyor. Belediyenin atık pil ve yağ toplama kampanyası, büyük ilgi görüyor.

 
BELLİ NOKTALARDA
Yetkililer, atık yağ ve pil makinelerinin; Alikahya Hizmet binası, Yahya Kaptan Hanımeli Kurs Merkezi, Çukurbağ Kurs Merkezi, İzmek, Yenidoğan Kurs Merkezi, Bahçesaray Evleri, Kentsa Sitesi, Umutkent, Qutlet Center, Kaymakamlık binası ve Belsa gibi kentin belli yerlerine yerleştirildiği bilgisini verdi. İlgililer, vatandaşların ellerindeki kullanılmış pil ve yağları bu makinelere atabileceğini söyledi. 
 
KİRLİLİK ÖNLENİYOR
Şimdiye kadar 80 adet sinema bileti, 82 adet tiyatro bileti, 400 adet hikaye kitabı ve 75 adet de fidan dağıtıldığını açıklayan yetkililer, etkinliğe yoğun bir katılım olduğunu söyledi. İlgililer, son 1 ayda atık makineleri sayesinde 580 kilogram pil ve 980 litre atık yağ toplandığını kaydetti. Biriktirilen atık yağ ve piller, fabrikalarda yeniden işlenerek çevre kirliliğinin önüne geçilmeye çalışılıyor.
 
SORUMLULUK DUYGUSU
Sorumluluk duygusu aşılayan bu proje sayesinde öğrencilerde çevre bilinci gelişiyor. Yahya Kaptan İlkokulu 4-F sınıfı öğrencisi Gamze Burcu Özer de topladığı 400 adet pil ve 5 litre atık yağ karşılığında çok sayıda hikaye kitabı kazandı. Büyük bir sağduyu örneği gösteren minik Burcu, duyarlı olan herkesin geri dönüşüm çalışmasına destek vermesi gerektiğini söyledi. 
 
Haber İhbar Hattı

YAZARLAR

Twitter
Twitter

KENT REHBERİ